NEGA KOŽE

Ključni koraki, s katerimi lahko naravno upočasnimo nastanek gub

Že začrtanih gub z naravnimi koraki ne moremo zabrisati. A če z nego začnemo pravočasno, lahko njihov nastanek precej zamaknemo.
Fotografija: Z leti koža potrebuje več vlage. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Z leti koža potrebuje več vlage. Foto: Shutterstock

Upadanje elastičnosti kože, izguba sijaja in sprva drobne ter kasneje globlje gube na koži so povsem naraven del toka življenja. V dobi hitrih in enostavnih rešitev se posledice staranja seveda lahko povsem zabrišejo, a sijočo in mladostno kožo lahko ohranjamo tudi s povsem naravnimi in dostopnimi koraki, ki pa od nas zahtevajo nekaj več doslednosti ter pozornosti.

Najbolj pomembno je zavedanje, da gube niso nič, kar bi se morali sramovati in jih sprejmemo kot del življenja. Obrazne linije dodajo značaj in predvsem - gube niso napaka; so dokaz življenja, polnega smeha, ljubezni in izkušenj.

Z leti v našem telesu nastaja vse manj kolagena, ki sicer zagotavlja mladostno kožo. Koža postane bolj tanka in suha. Ko koža izgubi vlago ali volumen, se gube lahko bolj izrazijo.

Genetika seveda vpliva na to, kako se koža stara. A tudi, če so v družini nagnjeni k manj elastični, suhi in zgubani koži, lahko pri sebi te simptome upočasnite. Osnovno nego kože naj bi usvojili že v mladosti in na to z osnovami nadaljevali skozi celo življenje. Zdrav življenjski slog je seveda prvi pogoj, pomagajo pa tudi koraki, ki jih navaja Healthline.

Zaščita pred soncem

Zelo težko boste našli dermatologa, ki bi nasprotoval zaščiti pred soncem. Pretirana izpostavljenost soncu na koži pusti vidne posledice, kot so pigmentni madeži, opekline, gube in seveda lahko povzroči tudi nastanek kožnega raka. Zato naj bi vsakodnevno uporabljali kreme z zaščitnim faktorjem, se tudi mehansko zaščitili pred soncem in se, ko je sonce najvišje na nebu, povsem umaknili pred močnimi žarki.

Zgled so nam lahko Japonke in Južnokorejke s svojo porcelanasto poltjo. So dokaz, kako mladostna, sijoča, enakomerna in napeta je lahko videti koža, če jo redno zaščitimo pred sočnimi žarki, so. V obeh kulturah je prav izogibanje soncu močno prisotno. Južnokorejke, ki so znane po intenzivni negi kože, vsako jutro religiozno zaključijo svojo kozmetično rutino s sončno kremo širokega spektra. Več o njihovi skrbi za kožo, si lahko preberete TUKAJ.

Dejstvo je, da sonce močno vpliva na nastanek gub. Foto: Shutterstock
Dejstvo je, da sonce močno vpliva na nastanek gub. Foto: Shutterstock

Aktivne sestavine

Aktivi v negovalni kozmetiki so eden prvih korakov pri pomlajevalni negi kože. Retinoid je sestavina, ki učinkovito spodbuja nastajanje kolagena v naši koži, kar dokazujejo različne raziskave. Retinoid obnavlja kožo, izboljša videz in teksturo ter zmanjša znake hiperpigmentacije.

Obstaja šest vrst retinoidov, vsaka z nekoliko različnimi stopnjami učinkovitosti. Nekateri so na voljo brez recepta, medtem ko so drugi dostopni le na recept. Dermatologi svetujejo, da začnemo z nizko stopnjo in jih v rutino uvajamo postopoma, vsak drugi dan. Več o retinoidih si lahko preberete tukaj.

PRIPOROČAMO TUDI -> Se šele spoznavate z aktivi? Kako začeti? Preberite TUKAJ.

Vlaženje

Vlažilne kreme pomagajo nahraniti in navlažiti vašo kožo. Z leti bo koža potrebovala več vlage, česar ne smemo spregledati, saj so ob suhi koži gube bolj vidne. Pri izbiri vlažilne kreme bodite pozorni, da vsebuje hialuronsko kislino, peptide in glicerinom. Kot navaja Healthline, ki se sklicuje na Ameriško akademijo za dermatologijo (AAD), so te sestavine znane po svojih hranilnih in vlažilnih lastnostih ter posledično tudi zabrišejo oziroma upočasnijo nastanek gub.

PREBERITE ŠE -> Vlažilna ali hranilna krema? Ni vseeno, katero izberete

Poskrbite, da ste hidrirani

Nič nam ne bodo pomagale vlažilne kreme, če bo naše telo od znotraj hlastalo po vodi. Pomembno je, da veliko pijemo, da je naše telo hidrirano čez cel dan. Gre za eno od tistih osnov, ki naj bi jo osvojili že v mladosti.

Pri jutranji in večerni rutini nikar ne pozabimo še na vrat. Foto: Shutterstock
Pri jutranji in večerni rutini nikar ne pozabimo še na vrat. Foto: Shutterstock

Z vitamini bogata hrana

Znano je, kako močno prehrana vpliva na to, kdo smo, kakšnega zdravja smo in tudi, kako je videti naša koža. Danska študija iz leta 2019, v katero je bilo vključenih čez 2700 oseb, dokazuje, da prehrana močno vpliva na gubanje kože, sploh pri ženskah.

Rezultati so pokazali, da imajo ženske, ki zaužijejo veliko rdečega mesa in nezdravih prigrizkov več obraznih gub kot ženske, ki uživajo veliko sadja.

Na elastičnost kože pozitivno vpliva tudi hrana, ki je bogata z antioksidanti in protivnetnimi sestavinami. Takšna živila so zeleni čaj, oljčno olje, avokado, losos, granatno jabolko, lanena semena in pa zelenjava, kot je korenje, buče, listnata zelenjava, paprika ter brokoli.

PREBERITE ŠE -> Papaja: sadež z edinstvenim encimom in dragocenimi protirakavimi antioksidanti

Spanje na hrbtu

Verjetno se boste težko navadili spati na hrbtu, če že celo življenje spite na boku ali trebuhu. A dejstvo je, da položaj spanja vpliva tudi na to, kakšno kožo imamo na obrazu in dekolteju. Niso redke ženske, ki med spanjem nosijo posebne nedrčke, ki preprečujejo nastanek gub na dekolteju.

Prav tako ni vseeno, kakšnega materiala je vaša posteljnina, svileni vzglavniki so bolj prijazni do kože. Seveda pa je najbolj pomembno, da spite dovolj.

Pomanjkanje spanja poruši telesno ravnovesje, poveča raven kortizola, kar pa lahko vodi v težave s kožo. Foto: Shutterstock
Pomanjkanje spanja poruši telesno ravnovesje, poveča raven kortizola, kar pa lahko vodi v težave s kožo. Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE -> Kako se rešiti zabuhlosti (hitre rešitve za vsako jutro in ukrepi, ki delujejo dolgoročno)

Opustite kajenje

Noben ukrep pa ne bo bistveno izboljšal stanja kože, če boste vztrajali pri kajenju. Dokazano je, da cigaretni dim vpliva na staranje kože, sploh če smo ob tem še izpostavljeni soncu. Ponavljajoči se gibi z ustnicami prav tako privedejo do gubanja kože okoli ust.

Preberite še:

V prodaji