IZJEMNE LASTNOSTI

Jojobino olje: Tako zdravilno za kožo, da bi ga morali imeti vedno pri roki

Jojobino olje je upravičeno priljubljena sestavina kozmetičnih izdelkov. Ima namreč izjemne zdravilne lastnosti, ki pomagajo pri zelo širokem spektru težav.
Fotografija: Jojobino olje je izmed vseh rastlinskih olj najbolj primerno za nego kože. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Jojobino olje je izmed vseh rastlinskih olj najbolj primerno za nego kože. Foto: Shutterstock

Olje jojobe je eno najbolj zanimivih rastlinskih olj za nego kože in las, kar jih obstaja. Za razliko od drugih je namreč izredno nežno, vsestransko učinkovito in podobno sebumu, ki ga izloča naša koža, zato je primerno za večino ljudi, z njegovo uporabo pa skoraj ni mogoče pretiravati. Spoznajmo, pri čem vsem nam lahko pomaga. 

Kemijska sestava, ki ji ni para 

Jojoba (Simmondsia chinensis) je rastlina z dolgo zgodovino, ki izvira iz južne Kalifornije in Mehike. Videti je kot oleseneli sivo-zeleni grm in ljubi vroče ter suho podnebje, zaradi česar dobro uspeva tudi v puščavah. Njena posebnost so plodovi, ki so sprva zeleni, ko dozorijo, pa porjavijo in na pogled spominjajo na želod ali kavna zrna.

Ti plodovi v sebi skrivajo bogastvo jojobe – semena, iz katerih stiskajo dragoceno olje. Tega so cenili že ameriški staroselci, ki so z njim zdravili rane, lasišče in različne kožne težave, med drugim tudi luskavico in akne. 

Jojoba je rastlina, odporna na sušo, ki uspeva tudi v puščavah. Iz semen njenih plodov iztiskajo dragoceno olje. Foto: Shutterstock
Jojoba je rastlina, odporna na sušo, ki uspeva tudi v puščavah. Iz semen njenih plodov iztiskajo dragoceno olje. Foto: Shutterstock

Jojobino olje ima namreč zanimivo kemijsko sestavo. Čeprav mu pravimo, da je olje, je kar v 98 odstotkih sestavljeno iz tekočega voska, ki je bistveno bolj obstojno od olj, zato se jojobino olje zlahka ne pokvari. Ostala dva odstotka so maščobne kisline, steroli, antioksidanti, minerali in vitamini, ki dajejo jojobinemu olju njegove odlične lastnosti. 

Med vitamini v jojobinem olju kar v 79 odstotkih prevladuje vitamin E, močan antioksidant, ki ščiti pred škodljivimi vplivi okolja (onesnaženost), zavira staranje, gladi in mehča kožo, preprečuje izsušenost, izboljša elastičnost, spodbuja nastajanje kolagena in zmanjšuje videz brazgotin (tudi strij). Vitamin E pomaga tudi pri sončnih opeklinah in pospešuje celjenje ran, podobno mineral cink, ki ga jojobino olje prav tako vsebuje. 

Znanstveniki so tudi ugotovili, da ima olje jojobe antibakterijske učinke. V laboratorijskih testih je uspešno pomoril bakterije, kot sta salmonela in E.coli, ter glivice, kot je kandida, ena študija pa je pokazala, da zavira tudi stafilokoke bakterije, ki povzročajo kožna vnetja. 

PREBERITE ŠE -> Lažne obljube o hialuronski kislini in drugi miti, ki jim nasedamo, ko kupujemo kozmetiko

Za mastno in suho kožo ter vse vmes 

Vse to so izredno dobre novice, ki pa postanejo še boljše, ko pod drobnogled vzamemo morda najbolj dragoceno lastnost jojobinega olja. Izmed vseh rastlinskih olj je namreč ravno jojobino najbolj podobno kožni maščobi ali sebumu, ki ga izloča naša koža, kar je za nego izrednega pomena. Ko namreč na kožo nanesemo jojobino olje, naša koža to prepozna kot sebi lastni sebum, zato ga ne izloča več sama.

Pri drugih rastlinskih oljih in kozmetičnih sestavinah se pogosto zgodi ravno obratno in koža nanje reagira tako, da začne izločati še več maščobe, zaradi česar se nam mašijo pore in dobimo mozolje ter akne. 

To pomeni, da lahko jojobino olje uporabljajo tudi osebe z mastno in problematično kožo, ki se jim nanašanje olj sicer odsvetuje, jojoba pa jim lahko s svojimi antibakterijskimi lastnostmi dejansko pomaga zmanjšati nastanek mozoljev in orgcev. 

Poleg tega jojobino olje deluje izredno vlažilno, saj na koži ustvari zaščito, ki preprečuje izgubo vlage. Ne glede na to, ali je vaša koža suha, mastna ali normalna, je tako jojobino olje primeren vlažilec za vas. 

Jojobino olje je odlično za nego mastne in mozoljaste kože. Ker ima antibakterijski učinek, ga lahko nanesemo na akne, če ga uporabljamo kot masko nekajkrat na teden, pa bo zmanjšal nastanek ogrcev. Foto: Shutterstock
Jojobino olje je odlično za nego mastne in mozoljaste kože. Ker ima antibakterijski učinek, ga lahko nanesemo na akne, če ga uporabljamo kot masko nekajkrat na teden, pa bo zmanjšal nastanek ogrcev. Foto: Shutterstock

A to še ni vse, to rastlinsko olje, ki je hipoalergeno, pomaga tudi pri težjih kožnih težavah, kot so atopični dermatitis, ekcem in luskavica.

Raziskave so pokazale, da jojobino olje pomiri srbečico in bolečino ter razgradi kožne luske in pomaga vzpostaviti zdravo kožno bariero. Na enak način deluje tudi na lasišču, ki je prizadeto zaradi luskavice ali prhljaja, s tem, da jojobino olje hkrati tudi zmanjša nastanek sebuma in tako na dolgi rok ne masti las. Poleg tega tudi kepi lase, da se manj lomijo in so bolj gladki. 

PREBERITE ŠE -> Mozoljčki, suhost in luščenje kože: Se vaša koža čisti ali ste si porušili kožno bariero?

Kako uporabljamo jojobino olje? 

Jojobino olje je dovolj nežno, da ga lahko na kožo nanašamo povsem samostojno ali ga uporabimo za osnovo, ki ji dodajamo eterična olja. Zaradi njegove sestave ga je najbolje uporabiti kot zadnji korak nege, po nanosu serumov in aktivnih učinkovin, saj ustvari zaščitni film, zaradi katerega drugi izdelki ne bodo prodrli skozenj. 

Če imate izsušeno ali pusto kožo, si z njim zmasirajte obraz pred spanjem. Na enak način pa lahko negujete tudi suho kožo po telesu – v tem primeru je najbolje, da ga nanjo nanesete takoj po tuširanju, da bo zadržalo kar največ vlage. 

Olje jojobe se lahko uporablja tudi za odstranjevanje ličil, za obrazne maske (te pomagajo odpravljati mozolje), maske lasišča in negovanje obnohtne kožice. Če ga boste nanašali na lase, si z nekaj kapljicami najprej zmasirajte lasišče, nato s širokozobim glavnikom razčešite lase, da ga razporedite do konic, pustite delovati nekaj minut, nato umijte lase s šamponom. 

Jojobino olje lajša težave z lasiščem, kot so prhljaj in luskavica, ter krepi lase, da se ne lomijo. Foto: Shutterstock
Jojobino olje lajša težave z lasiščem, kot so prhljaj in luskavica, ter krepi lase, da se ne lomijo. Foto: Shutterstock

Opozorilo 

Morda vas je ob prebiranju dragocenih sestavin zamikalo, da bi jojobino olje tudi okusili, a vas moramo opozoriti, da to olje ni namenjeno uživanju. Ni ravno strupeno, za zastrupitev bi morali pojesti velike količine, vendar pa njegova peroralna raba ne prinaša nobenih pozitivnih rezultatov, ampak škodi prebavi. Tega olja torej ne nosite v kuhinjo, ampak ga raje hranite v kopalnici. 

Čeprav je hipoalergeno, se vseeno lahko zgodi, da jojobino olje komu povzroči alergijsko reakcijo. Kot vse nove kozmetične izdelke ga zato najprej testirajte na majhnem predelu kože (najbolje na notranji strani podlahti). Če po 48 urah ne pride do srbečice, rdečice ali izpuščajev, lahko olje brez skrbi uporabljate. 

In še najpomembnejše: ko boste kupovali jojobino olje, kljub veliki izbiri in cenovnemu razponu, izberite raje hladno stiskanega, ki je običajno dražje. Ta vsebuje namreč največ dragocenih snovi in je vsekakor boljši za zdravje.  

Preberite še:

V prodaji