Zabuhel obraz: sta res kriva stres in kortizol? Strokovnjaki pojasnjujejo
Gre za skovanko, ki opisuje izrazito okrogel obraz, katerega zabuhlost naj bi bila posledica previsokih ravni hormona kortizola v organizmu. Na TikToku in Instagramu je izraz postal celo tako priljubljen, da je dobil svoj hashtag, mnogo spletnih vplivnežev pa se je začelo samodiagnosticirati z njim in celo deliti nasvete, kako ga odpraviti.
Zabuhlost zaradi stresa?
Ena glavnih trditev, ki jo razširjajo vplivneži glede tega, zakaj pride do takšnih sprememb na obrazu, je, da lahko vsakdanji stres povzroči prekomerno izločanje kortizola, ki je znan tudi pod imenom stresni hormon.
Prepričani so, da je sodobni tempo življenja kriv za videz zabuhlosti in odsotnost izklesanih ličnic, ki jih imajo zvezdnice in zvezdniki. Ali je v tem kaj resnice?
Zdravstveni strokovnjaki pravijo, da ne in mirijo pred paniko, ki je nastala zaradi trenda, ki je »cortisol face« povezal celo s takoimenovanim »luninim obrazom« (ko se maščoba začne kopičiti okoli obraza, kar ustvari videz polne lune) in Cushingovim sindromom, ta nastane zaradi previsokih vrednosti kortizola, bodisi zaradi nepravilnega delovanja endokrinih žlez, bodisi zaradi uživanja steroidov, ki jih predpisujejo za zdravljenje nekaterih bolezni.
Tako »lunin obraz« kot Cushingov sindrom sta precej redka zdravstvena stanja, razlagajo strokovnjaki, zato je malo verjetno, da bi za njimi trpelo toliko ljudi, kot strašijo družbena omrežja.
Kaj sploh je kortizol in kako deluje?
Ker kortizol imenujemo tudi »stresni hormon«, ga mnogi napačno povezujejo z negativnimi učinki na telo in so prepričani, da bi ga morali zmanjšati, vendar je takšno razmišljanje površno in napačno, poudarjajo strokovnjaki, ki opozarjajo, da bi brez tega hormona preprosto umrli.
Kortizol je namreč ključen za delovanje številnih vitalnih telesnih funkcij, med drugim vpliva na naš krvni pritisk, krvni sladkor, metabolizem in to, kako porabljamo beljakovine, maščobe in ogljikove hidrate.
Kortizol izločajo nadledvične žleze, največ pa se ga v organizem sprosti že navsezgodaj zjutraj, ko vstanemo, saj nas zbudi in nam pomaga začeti dan. Čez dan njegova koncentracija v telesu upada, poviša pa se ob stresnih situacijah, ko se v nas aktivira odziv »fight or flight«, ki telo požene v pripravljenost na boj ali beg. Naš organizem več kortizola proizvede tudi, kadar se poškodujemo ali zbolimo, saj nam ta hormon pomaga premagati vnetja.
PREBERITE ŠE -> Hrana, ki stara kožo: Presenečeni boste, katera živila nam škodijo
Kaj se zgodi, če je kortizola preveč?
Kot vsaka stvar v presežkih ni dobra za zdravje, enako drži tudi za kortizol. Kronično visoka količina tega hormona v organizmu lahko povzroči zabuhlost in kopičenje maščobe na predelu obraza ter pridobivanje kilogramov na področju trupa, zlasti okoli pasu in na zatilju. Ljudem s preveč kortizola se lahko med lopaticama pojavi tudi maščobna grba, medtem ko njihove roke in noge ostajajo suhe.
Vse našteto so lahko simptomi Cushingovega sindroma, ki vključujejo še oslabljene mišice, stanjšano kožo, občutljivo na modrice in vijoličaste strije na predelu trupa, vendar je za postavitev diagnoze treba testirati kri in urin posameznika.
Če vaše telo proizvaja izrazito preveč kortizola, ste lahko tudi močno utrujeni in imate težave z nespečnostjo, visokim pritiskom in koncentracijo. Poviša se vam lahko apetit, da hrepenite po sladki in visokokalorični hrani. Lahko se vam tudi začne mastiti koža in dobite akne. Nekaterim ljudem pa se pojavijo celo psihotične motnje.
Vsakodnevni stres ni problem
Vendar pa strokovnjaki mirijo, da do kronično visokih vrednosti kortizola v telesu pride redko, večinoma pri ljudeh, ki imajo motnje v delovanju endokrinih žlez, ne pa zgolj zato, ker je za nami stresen teden.
Tudi če vsakodnevno doživljamo stres v službi, doma ali v šoli, to še ni dovolj, da bi naše ravni kortizola poskočile tako visoko, da bi povzročile zgoraj naštete simptome, vključno z bolj zabuhlim obrazom, lahko pa kaj takšnega sprožijo hude življenjske prelomnice ali čustveno izčrpavajoči dogodki.
PREBERITE ŠE -> To je najboljša kozmetična sestavina za zmanjšanje por in odpravljanje mozoljev
Zabuhlost povzroča tudi hrana
Kaj torej je razlog zabuhlosti obraza, če nimate drugih težav, ki smo jih opisali zgoraj? Dermatologi pravijo, da obstaja kar nekaj dejavnikov, ki ne vključujejo kortizola, in lahko privedejo do tega, da je naš obraz naenkrat videti bolj okrogel in zatečen.
Eden glavnih razlogov se lahko skriva v prehrani. Če namreč zaužijete preveč soli, to v telesu zadržuje vodo in povzroči zabuhlost. Enak vpliv imata pogosto uživanje alkohola in kajenje ter jemanje določenih zdravil.
Zatekanje obraza lahko presenetljivo povzroči tudi premalo pitja tekočine. Morda se zdi nelogično, vendar se organizem v dehidriranem stanju oklepa vode in jo zadržuje na mestih, kjer smo nato videti zatečeni. Redno pitje zadostnih količin tekočine tako poskrbi, da se naše telo čisti in iz njega odtekajo sol ter toksini.
Še en razlog za zabuhli obraz je lahko pomanjkanje spanca. Če premalo spimo, naš organizem prav tako ne izloča dovolj vode in smo zato bolj zatečeni. Poleg tega pomanjkanje spanja vodi v povišan stres, raziskave pa so pokazale, da ljudje, ki ne spijo dovolj, čez dan izločajo več kortizola.
Nasveti za zmanjšanje zabuhlosti obraza so torej univerzalni in enaki tistim, ki so potrebni za zdrav življenjski slog:
- zdravo prehranjevanje, s čim več svežimi živili in čim manj predelane hrane (izogibajte se strogim dietam, saj te na telo vplivajo stresno in lahko povišajo vrednosti kortizola),
- gibanje (vendar ne visoko intenzivna vadba, saj ta lahko povzroči dvig kortizola),
- tehnike sproščanja
- in zadostna mera spanja.
Vse našteto je dobro početi na dolgi rok, na hitro pa si lahko pomagate tudi s hlajenjem zabuhlih predelov in z masažo ter limfno drenažo.
In še to, če ste se prepoznali med zgoraj naštetimi simptomi, svetujemo, da se posvetujete z zdravnikom. Ta vas bo s preiskavami lahko pomiril ali vam našel ustrezno obliko zdravljenja.