HRANA, KI STARA KOŽO

Neprijetna posledica uživanja agavinega sirupa in sadnega soka

Ko boste prebrali to, boste močno premislili, preden naslednjič posežete po določenih živilih.
Fotografija: Če uživate agavin sirup, si delate medvedjo uslugo, vsebuje namreč ogromno fruktoze, ki kolagen uničuje še hitreje kot navadni beli sladkor. Shutterstock
Odpri galerijo
Če uživate agavin sirup, si delate medvedjo uslugo, vsebuje namreč ogromno fruktoze, ki kolagen uničuje še hitreje kot navadni beli sladkor. Shutterstock

Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo, da je uživanje prekomerne količine sladkorja izredno škodljivo za naše zdravje, saj to na dolgi rok vodi v nastanek kroničnih bolezni.

Ne samo, da s takšnim načinom prehranjevanja tvegamo nastanek diabetesa in ogrožamo zobno zdravje, diete z veliko enostavnimi sladkorji lahko povzročijo tudi povišan krvni tlak, okvaro jeter, Chronovo bolezen, poslabšanje kognitivnih sposobnosti in celo depresijo. 

Obstaja pa še ena visoka cena, ki jo naš organizem plačuje, medtem ko se mi sladkamo, in to je staranje.

Znanstveniki so ugotovili, da sladkor v našem organizmu dejansko uničuje kolagen in elastin skozi proces glikacije, ki se zgodi, ko se molekule sladkorja vežejo na molekule beljakovin (kolagen in elastin) in na ta način tvorijo novo spojino, imenovano končni produkti napredne glikacije (ali na kratko AGE). 

Pri nastanku molekul AGE se kolagen in elastin poškodujeta ter postaneta krhka, kar postane očitno na videzu naše kože, ki začne izgubljati elastičnost in napetost ter se hitreje stara (prej dobi gubice, prej se povesi in prej se na njej pojavijo pigmentni madeži). 

Če so naši obroki polni (skritih) sladkorjev, to pomeni, da v bitki za mladostni videz izgubljamo, četudi uporabljamo najbolj vrhunsko in drago nego kože.

Namesto da torej odpravljamo posledice »sladkorne« diete, bi bilo smiselno, da bi negativne učinke sladkorja zatrli že v kali, svetujejo strokovnjaki, ki poudarjajo, da to lahko storimo, če pod drobnogled vzamem, kaj jemo. Velikokrat se sladkor v hrani namreč dobro skriva, mi pa niti ne vemo, koliko smo ga zaužili. Poleg tega pa določena živila spodbudijo nastanek molekul AGE, medtem ko druga proces glikacije zavirajo. 

Sladkor dokazano povzroča staranje kože. Shutterstock
Sladkor dokazano povzroča staranje kože. Shutterstock

Sadni sladkor je največji sovražnik kolagena 

Raziskave so pokazale, da izmed vseh sladkorjev prav glukoza (grozdni sladkor) in fruktoza (sadni sladkor), najbolj vplivata na proces glikacije in pospešita nastanek molekul AGE. Za fruktozo so znanstveniki celo ugotovili, da hitreje napade kolagen kot navadni beli sladkor. 

Fruktozo najdemo tako v sadju kot tudi zelenjavi, a sta obe skupini živil sestavljeni še iz drugih hranil (denimo vlaknine), ki upočasnijo presnavljanje, zato tudi če se bojite staranja, ni potrebe, da bi sveže sadje in zelenjavo izločili iz svojega jedilnika. 

So pa problematični sadni sokovi. Četudi so sveže iztisnjeni namreč vsebujejo bistveno višjo koncentracijo fruktoze, manjkajo pa jim vlaknine, zato se hitro absorbirajo v kri, kjer povzročijo dvig sladkorja in nastanek AGE. 

Veliko fruktoze vsebuje tudi agavin sirup, ki je priljubljeno »zdravo« sladilo. Malokdo se zaveda, da je v agavinem sirupu pravzaprav še več fruktoze kot v visokofruktoznem koruznem sirupu, za katerega znanost že leta opozarja, kako zdravju škodljiv je. 

Če ste torej navadni beli sladkor zamenjali z »bolj zdravim« agavinim sirupom, premislite še enkrat. Če se mu nikakor ne morete odreči, pa poskusite zmanjšati količino, ki jo zaužijete, in v svojo dieto vključite živila, ki vsebujejo lipoično kislino (brstični ohrovt), ta namreč zavira poškodbe, ki jih fruktoza ustvarja na kolagenu. 

PREBERITE ŠE -> Temna plat eritritola, sladila, ki ga priporočajo za hujšanje

Predelana hrana v sebi skriva veliko sladil 

Če ste oseba, ki je sladkarije in sladice ne ganejo, in mislite, da vam glede uživanja sladkorja potemtakem ni treba skrbeti, se motite. Sladkor se danes namreč skriva v kar 80 odstotkih predelane hrane, opozarjajo strokovnjaki, predvsem zato, da ji izboljša okus ali podaljša obstojnost. Preden kupite živilo, zato vedno preberite nalepko s sestavinami. Med ogljikovimi hidrati mora biti zapisano, koliko od tega je sladkorjev, in če je teh veliko, raje premislite o svoji odločitvi.

Za primerjavo, ena čajna žlička sladkorja tehta štiri grame, v 100 gramih sadnega jogurta pa jih je približno 12, kar pomeni, da že samo z enim lončkom zaužijete 3 žlice sladkorja. Boljša alternativa je tako navadni jogurt, ki vsebuje okrog 3 grame sladkorja, če si ga želite posladkati, pa zraven pojejte pest borovnic, za katere so raziskave pokazale, da preprečujejo izgubo kolagena. 

Ker se proizvajalci hrane dobro zavedajo potrošniške dileme glede sladkorja, včasih preprosto izberejo bolje zveneče poimenovanje sladila, da bi kupci imeli občutek, da posegajo po bolj »zdravih« sladkorjih. Takšen primer je na primer sestavina, poimenovana »koncentrirani sadni sok«, ki ni nič drugega kot fruktoza, a se sliši bolj zdravo kot sladkor, saj vsebuje besedo sadni. Zdaj, ko veste, kakšno škodo na kolagenu v koži povzroči fruktoza, se živilom s to sestavino raje izogibajte. 

Glikacijo spodbudijo tudi živila, ki vsebujejo visokofruktozni koruzni sirup. Tega proizvajalci radi uporabljajo, ker je slajši od navadnega sladkorja in tudi mnogo cenejši, našli pa ga boste v večini sladkih gaziranih pijač, a tudi v pekovskih izdelkih z daljšim rokom trajanja, krekerjih in drugih prigrizkih. 

Tudi če ste iztisnili sok iz sveže nabranega sadja, količina vitaminov ne odtehta nenadnega vnosa sladkorja v telo, ko ga popijete. Sadje in zelenjavo je vedno bolje jesti celo, z vlakninami vred, saj ju tako prebavljamo dlje. Foto: Shutterstock
Tudi če ste iztisnili sok iz sveže nabranega sadja, količina vitaminov ne odtehta nenadnega vnosa sladkorja v telo, ko ga popijete. Sadje in zelenjavo je vedno bolje jesti celo, z vlakninami vred, saj ju tako prebavljamo dlje. Foto: Shutterstock

Tudi kruh in cvrtje starata kožo

Nastanek molekul AGE, ki napadajo kolagen, sprožijo tudi enostavni ogljikovi hidrati, kot sta bela moka in beli riž, zato je dobro omejiti uživanje belega kruha, testenin, riža in pekovskih izdelkov iz bele moke ter dietne hrane iz ekspandiranega riža (riževi vaflji). Namesto tega posezite raje po polnozrnatih živilih, ki jih naše telo dlje presnavlja, dobra alternativa navadnemu kruhu pa sta tudi kruh z drožmi ali kruh iz kaljene moke, ki vsebuje manj sladkorjev. 

Čeprav ves čas govorimo o sladkorjih, je treba omeniti, da tudi ocvrta hrana lahko povzroči nastanek molekul AGE. Poleg tega cvrtje prvi visokih temperaturah iz živil izloči proste radikale, ki povzročajo poškodbe kože na celični ravni, kar prav tako vpliva na proces staranja. 

PREBERITE ŠE -> Temu rastlinskemu mleku bi se morali izogibati (in kaj je boljša alternativa)

Vitamini in antioksidanti, ki nam lahko pomagajo 

Da ne boste samo izločevali hrane iz svoje diete, naj omenimo še hranila, ki jih je smiselno dodati. Znanstveniki so namreč ugotovili, da določeni vitamini in antioksidanti zavirajo glikacijo in nastanek molekul AGE. 

Takšna sta denimo vitamin B1 (tiamin) in B6 (piridoksin), za katera dermatologi pravijo, da je že en miligram vsakega izmed njiju na dan dovolj, da boste obvarovali kolagen v svoji koži. Obeh je veliko v ribah in mesu, lahko pa ju zaužijete tudi v obliki prehranskih dopolnil.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte