ORGANIZACIJA

Ko dom temeljito pospravimo, se v naši glavi zgodi to, pravijo strokovnjaki

Dom nas lahko ovira ali pa osvobaja in še kako vpliva na to, kako bo potekal naš dan.
Fotografija: Pri organizaciji je tako, da če ugotovimo, da nam neki način ne ustreza, ga pač spremenimo. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Pri organizaciji je tako, da če ugotovimo, da nam neki način ne ustreza, ga pač spremenimo. Foto: Shutterstock

Za Slovence je zelo tipično, da gosta na vhodu v dom preobujemo v copate, druga najpogostejša značilnost pa je opravičilo, da naš dom ravno danes ni najlepše pospravljen. Vam je znano? Tudi o tem sta za podkast portala Delo in dom spregovorili Tina Markun in Tjaša Justin.

V pogovoru sta našteli številne koristne napotke, kako do urejenega doma. Eden najbolj enostavnih za uresničitev je, da si pred spanjem vzamemo pet ali deset minut. »V tem času pogledamo po stanovanju in stvari, ki niso na svojem mestu, postavimo tja, kamor sodijo,« je povedala arhitektka in svetovalka za organizacijo doma Tjaša Justin.

S tem se lahko tudi izognemo tako zelo tipičnemu fotelju ali stolu, na katerega odlagamo oblačila, ki niso ravno za v omaro, a tudi za pranje še ne. Za ta oblačila svetuje, da jim namenimo eno polico v omari, kamor jih bomo odlagali. »Zavedati se moramo, da ima čisto vsaka stvar svoje mesto, tudi ta oblačila,« je potrdila Tina Markun, ki je prva certificirana svetovalka za urejanje domov po metodi KonMari.

In ravno to pomeni organizacija. Da razumemo, da ima vsaka stvar svoje mesto. »In zato je razlika v tem, ali je dom neurejen ali pa je nepospravljen,« poudarja Markunova. Kaj točno s tem misli, prisluhnite v pogovoru.

Zakaj je pomembno, da imamo dobro organiziran dom, se lahko kdo vpraša, sploh če mu neorganiziranost ustreza in pomeni to neki ustvarjalni navdih. Markunova meni, da je od tega, kako organiziran dom imamo, odvisno, kako bo potekal naš dan. »Dom nas lahko podpira ali pa ovira. In tisti, ki čutijo, da jih dom ovira, ti si želijo dom pospraviti,« pravi Markunova.

Na prvem mestu je odhrčkavanje

Ko človek dom temeljito pospravi, dobi tudi jasno sliko o tem, česa si v življenju želi in česa ne. »In to mu lahko spremeni celo potrošniške navade. »Človek postane tudi izbirčen, kaj bo prinesel v dom,« pove Tina Markun.

In kakšni so triki za uspešno pospravljanje omare? »Prvo pravilo je zagotovo odhrčkavanje. Potem pa mora vsak zase razmisliti, kaj mu ustreza. Vsak od nas živi drugače, ima druge prioritete. Pri organizaciji je tako, da če ugotovimo, da nam neki način ne ustreza, ga pač spremenimo. Ali oblačila zlagamo vertikalno v predalih oziroma škatli, ali po kupčkih,« pojasni Justinova, ki v pogovoru tudi predstavi več načinov zlaganja oblačil.

Da moramo pred pospravljanjem oziroma organizacijo omare razmisliti o tem, česa si sploh želimo, se strinja tudi Markunova. »Razmisliti moramo o tem, kako se želimo počutiti, ob tem, ko odpremo omaro oziroma, kako se želimo zjutraj pripraviti na dan. Zelo pomembno je tudi, da si vzamemo čas, saj brez tega pospravljanje ne bo uspelo. Tretji nasvet pa je, da omaro izpraznimo. In potem izberemo samo tiste stvari, ki jih želimo obdržati, tista oblačila, v katerih se dobro počutimo, ki nam dobro služijo. In potem te stvari organiziramo na način, ki je pregleden in čim bolj enostaven, tudi zato, da bomo red lahko vzdrževali. Torej, da je omara čim bolj funkcionalna,« svetuje Tina Markun, ki je v podkastu predstavila tudi, kateri način zlaganja najbolje deluje, in kako z njim pridobimo največ prostora. Odgovoru prisluhniteTUKAJ, na Deloindom.si.

Preberite še:

V prodaji