VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Sem predsednik sveta staršev in ne morem verjeti, kakšne bolne ideje imajo

Na zadnjih dveh sestankih sveta staršev sem ugotovil, da bom težko sodeloval z večino članov, ker so njihovi pogledi na svet zelo nazadnjaški.
Fotografija: Številni člani našega sveta staršev so prav čudaški. Foto: Serhii.suravikin/Shutterstock
Odpri galerijo
Številni člani našega sveta staršev so prav čudaški. Foto: Serhii.suravikin/Shutterstock

Niti šola, kaj šele starši, nimajo pravice zapovedovati, kako naj se oblačijo učiteljice in učitelji 

Odgovarja:

bostjan-j-turk

Pravnik, za brezplačen pravni nasvet nam pišite na info@onaplus.si

Ko sem prebral vaše pismo, nisem mogel zadržati glasnega smeha, saj je problematika v vašem svetu staršev precej tragikomična. Sicer nimam nič proti svetu staršev. Do neke mere je pomemben organ koordinacije interesov med dijaki, starši in šolo.  Je pa povsem drugo vprašanje, kakšni ljudje tak organ sestavljajo. 

Po mojih lastnih izkušnjah se sej sveta staršev zelo radi udeležujejo predvsem posamezniki, katerih izobrazba je precej (pod)povprečna, ki nimajo pomembnejših poklicnih zadolžitev, da o njihovi splošni razgledanosti niti ne izgubljam besed. Na takih srečanjih pa dobijo občutek, da so pomembni, saj sicer v družbi redko pridejo do besede. Logična posledica takih »kadrovskih zasedb« je izgubljanje časa z nepomembnimi malenkostmi in s predstavitvami osebnih (abotnih) pogledov na svet. 

PREBERITE ŠE --> Je pravno dopustno, da starši učiteljem grozijo z odvetniki?

Po eni strani je škoda, da želite izstopiti iz tega organa, saj predstavljate manjšinski glas razuma. Vas pa seveda povsem razumem. 

Kar zadeva možnost enostranskega odstopa od funkcije predsednika sveta staršev, boste odgovor na to najverjetneje našli v vašem pravilniku o delovanju sveta staršev, čeprav lahko  jasno povem, da bi bilo vsako določilo, ki bi onemogočalo vaš odstop s tega položaja iz osebnih razlogov, protipravno, tako da je moj odgovor na to vprašanje da.

Moj odgovor na vaše drugo vprašanje pa je seveda ne. Niti šola, kaj šele starši, nimajo pravice zapovedovati, kako naj se oblačijo učiteljice in učitelji. V določenih podjetjih (in mislim, da celo v nekaterih izobraževalnih ustanovah) sicer obstajajo različni pravilniki, ki vsebujejo kodekse oblačenja, a imajo, pravno gledano, le značaj neobveznega priporočila in ne obveznostnega akta. Zaradi nespoštovanja takega kodeksa nihče ne bi smel trpeti škodljivih posledic.  

PREBERITE ŠE --> Izpoved učiteljice: Starši učencev me šikanirajo, ker nimam svojih otrok

Glede predloga o obveznem branju Svetega pisma pa je škoda izgube besed. Očitno niti v XXI. stoletju nekateri še ne razumejo, da je svoboda veroizpovedi, ki vključuje tudi svobodno odločitev glede branja verske literature, ustavna pravica. Šole niso verske ustanove, ampak posvetne institucije. 

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte