Skrbi me, da bom ob ženino premoženje, ker je pred smrtjo zahtevala razvezo
Pozdravljeni,
imam vprašanje glede dedovanja po pokojni ženi. Umrla je novembra lani in zapustila še dva otroka iz prejšnjega zakona. Zapustila je tudi stanovanjsko hišo. Ker ni napisala oporoke, naj bi prišlo v poštev zakonito dedovanje.
Poudaril bi, da sva bila z ženo pred njeno smrtjo v slabih odnosih in da je pred sodiščem vložila tožbo za razvezo najine zakonske zveze. Zanima me, ali sem glede na to še upravičen do dedovanja njenega premoženja (tretjinski delež)?
Bralec
Veliko je odvisno od utemeljenosti tožbe na razvezo zakonske zveze
Zahvaljujem se za vaše zanimivo vprašanje. Povsem nesporno je, da v primeru, če je zakonska zveza z zapustnikom razvezana ali razveljavljena, razvezani zakonec nima dedne pravice, ki bi mu šla po pravilih zakonitega dedovanja, saj nima več statusa zakonca.
Nekoliko bolj kompleksen pa je odgovor na vprašanje, kako je z dedno pravico zakonca, ki se še ni uradno razvezal, čeprav je drugi zakonec vložil tožbo za razvezo zakonske zveze in potem umrl. V takem primeru je namreč zakonska zveza v trenutku smrti zakonca še obstajala in ni bila formalno razvezana, zato bi vsaj na prvi pogled moralo veljati pravilo, da je zakonec še vedno upravičen do zakonitega dedovanja.
PREBERITE ŠE --> Po ženini smrti sem izvedel, da je skrivaj kupila stanovanje
Vendar pa je veliko odvisno od utemeljenosti tožbe na razvezo zakonske zveze. Če bi se namreč izkazalo, da je bila ženina tožba na razvezo upravičena, velja, da bi v tem primeru pravico do dedovanja izgubili. V tem primeru bi bilo namreč nepravično, da bi enakovredno dedovali z drugimi dediči istega dednega reda, samo zato, ker je ženina smrt »prehitela« uradno razvezo, ki bi bila posledica upravičene tožbe na razvezo.