Očetova nova žena je po njegovi smrti izpraznila našo družinsko hišo
Pozdravljeni,
moj oče je umrl in ni zapustil oporoke. Med drugim je dedovala njegova žena, ki pa v zakon ni prinesla nič. Po njegovi smrti se je že na dan pogreba izselila iz hiše, ki jo je zgradil moj ded. S seboj je vzela vse premične reči, ki sta jih v času skupnega življenja kupila z očetom.
Po njeni smrti so njen delež podedovali njeni trije otroci. V hiši ni, razen ene omare, ničesar, kar bi ne bilo pred poroko z očetom.
Zanima me, koliko let kasneje se lahko vloži zahtevek, ki bi lahko ovrgel njeno dedovanje. Zasledila sem, da še po 20 letih. Je to res? Kaj govori o tem pravo?
Hvala za vaš odgovor.
Bralka
Vložite lahko dediščinsko tožbo
Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Omenjate možnost, da bi izpodbijali pravico do dedovanja žene vašega pokojnega očeta. Pri tem imate verjetno v mislih možnost vložitve tako imenovane dediščinske tožbe. Gre za tožbo, ki jo vloži dedič proti drugemu dediču in v kateri zahteva zapuščino, del zapuščine ali posamezne predmete od osebe, ki je sicer bila s sklepom razglašena za dediča, dejansko pa to ni.
V postopku na podlagi dediščinske tožbe mora tožnik dokazati, da ima dedno pravico oziroma da ima močnejšo dedno pravico kot toženec. To pomeni, da bi lahko tako tožbo vložili, če menite, da gospa sploh ni dedinja, oziroma, da imate vi močnejšo dedno pravico od nje.
Če imate v mislih premičnine, ki jih je gospa odnesla s seboj, bi morali dokazati, da ji te ne pripadajo, ampak da pripadajo vam. Taka tožba sicer proti poštenemu posestniku zastara v enem letu, odkar je dedič izvedel za svojo pravico in za posestnika stvari zapuščine, najpozneje pa v desetih letih od zapustnikove smrti, nasproti nepoštenemu posestniku pa zastara v dvajsetih letih.