VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Skrbi me, da bom ob ženino premoženje, ker je pred smrtjo zahtevala razvezo

Z ženo sva bila pred njeno smrtjo v slabih odnosih in je vložila tožbo za razvezo najine zakonske zveze.
Fotografija: Žena je zapustila hišo, ni pa napisala oporoke. FOTO: Cris Kelly/Shutterstock
Odpri galerijo
Žena je zapustila hišo, ni pa napisala oporoke. FOTO: Cris Kelly/Shutterstock

Veliko je odvisno od utemeljenosti tožbe na razvezo zakonske zveze

Odgovarja:

bostjan-j-turk

Pravnik, za brezplačen pravni nasvet nam pišite na info@onaplus.si

Zahvaljujem se za vaše zanimivo vprašanje. Povsem nesporno je, da v primeru, če je zakonska zveza z zapustnikom razvezana ali razveljavljena, razvezani zakonec nima dedne pravice, ki bi mu šla po pravilih zakonitega dedovanja, saj nima več statusa zakonca. 

Nekoliko bolj kompleksen pa je odgovor na vprašanje, kako je z dedno pravico zakonca, ki se še ni uradno razvezal, čeprav je drugi zakonec vložil tožbo za razvezo zakonske zveze in potem umrl. V takem primeru je namreč zakonska zveza v trenutku smrti zakonca še obstajala in ni bila formalno razvezana, zato bi vsaj na prvi pogled moralo veljati pravilo, da je zakonec še vedno upravičen do zakonitega dedovanja. 

PREBERITE ŠE --> Po ženini smrti sem izvedel, da je skrivaj kupila stanovanje

Vendar pa je veliko odvisno od utemeljenosti tožbe na razvezo zakonske zveze. Če bi se namreč izkazalo, da je bila ženina tožba na razvezo upravičena, velja, da bi v tem primeru pravico do dedovanja izgubili. V tem primeru bi bilo namreč nepravično, da bi enakovredno dedovali z drugimi dediči istega dednega reda, samo zato, ker je ženina smrt »prehitela« uradno razvezo, ki bi bila posledica upravičene tožbe na razvezo.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte