Oče je vse premoženje zapustil moji leni sestri in bratu, meni pa nič
Nedavno je umrl moj oče, star 81 let. Zapuščinske obravnave še ni bilo. Zapustil je tri otroke: mene in pa mojo sestro in brata. Sem najstarejša hčerka, hitro sem si ustvarila družino in tudi kmalu postala ekonomsko neodvisna.
V oporoki je oče vse svoje premoženje (stanovanje in nekaj sredstev na bančnem računu) zapustil sestri in bratu, meni pa nič, ker je bil mnenja, da njegovega premoženja ne potrebujem (sestra je brezposelna, bratu pa delo nikoli ni kaj preveč dišalo in ni nikoli nič ustvaril). Poleg tega se je skliceval na to, da sem mu pred leti rekla, da od njega ne potrebujem ničesar. To je sicer res, a ko sem videla, kako malo sta naredila sestra in brat, da bi se postavila na svoje noge, sem se premislila.
Zanima me, ali mi ne glede na to, kar sem očetu omenila pred leti, vseeno pripada nujni delež in koliko ta znaša?
Bralka
Nujni delež vam v vsakem primeru pripada
Zahvaljujem se za vaše vprašanje.
Dejstvo, da ste pred leti v pogovoru z očetom omenili, da od njega ne potrebujete ničesar, nima nobenega pravnega pomena in na vašo pravico do nujnega deleža ne vpliva. Pravico do nujnega deleža bi izgubili le v primeru, če ga na zapuščinski obravnavi ne bi uveljavljali (ga pa morate aktivno uveljavljati, sodišče vas namreč na to vašo pravico ne bo samodejno opozorilo).
Nujni delež je sicer tisti del zapuščine, s katerim zapustnik ne more razpolagati. Vaš nujni delež znaša polovico tistega deleža, ki bi vam šel po zakonitem dednem redu.
Zakon določa tudi način izračunanja nujnega deleža in razpoložljivega dela zapuščine: najprej je treba popisati in oceniti vse premoženje, ki ga je imel zapustnik ob svoji smrti. Od ugotovljene vrednosti premoženja se nato odbijejo zapustnikovi dolgovi, stroški za popis in ocenitev zapuščine ter stroški za njegov pogreb.
Tako dobljenemu ostanku se nato doda vrednost vseh daril, ki jih je zapustnik na kakršenkoli način dal tistemu, ki bi po zakonitem dedovanju prišel v poštev kot dedič, pa tudi vrednost daril, danih dedičem, ki se odpovedujejo dediščini, ter tistih daril, za katere je zapustnik odredil, da naj se ne vračunajo dediču v njegov dedni delež. Nato se temu doda še vrednost daril, ki jih je zapustnik v zadnjem letu svojega življenja dal drugim osebam, ki niso zakoniti dediči. V to niso vključena običajna manjša darila.
Pri izračunavanju nujnega deleža pa je treba biti pozoren še na izločitev določenih predmetov iz zapustnikovega premoženja. Gre za dve kategoriji, in sicer za izločitev določenih predmetov v korist potomcev in za izločitev določenih gospodinjskih predmetov. Pri izločitvi v korist potomcev gre za izločitev določenega zapustnikovega premoženja, ki je rezultat dela, zaslužka oziroma kakšne drugačne pomoči zapustnikovih potomcev in posvojencev. Pogoj je, da so te osebe živele skupaj z zapustnikom.