Ne morem se znebiti nasilnega moža, živi v hiši moje mame in me izsiljuje za denar
Pozdravljeni,
z možem sva poročena pet let in imava dve hčerki, ki sta stari pet in dve leti. Živiva v hiši, ki je pisana na mojo mamo oz. ona je kreditojemalka. Hišo smo renovirali, vendar ne v celoti. Najin odnos z možem se je v tem času zelo poslabšal. Imel je svoje podjetje, a ga je pred enim letom zaprl in od takrat nič ne dela in ne prispeva denarja za nič. Začel je konzumirati prepovedane substance in postal tudi nasilen.
Prijavila sem ga zaradi nasilja v družini in je dobil prepoved približevanja, a to ni ničesar spremenilo, saj še vedno živi v naši hiši. Rekel mi je, da ga moram izplačati v vrednosti 100.000 evrov, če želim, da odide. Jaz tega denarja seveda nimam. O ločitvi se noče pogovarjati, ker pravi, da si zasluži drugo priložnost.
Tako ne morem več naprej, a ne vem, kaj lahko sploh storim. Rada bi se ločila in rada bi, da gre in nas pusti v miru, a ne vem, kakšne so njegove pravice. Ga lahko mama kako izseli, glede na to, da je hiša pisana nanjo, mi pa nimamo sklenjene pogodbe?
Hvala za odgovore,
Bralka
Zavarujte sebe in otroke
Zahvaljujem se za vaša vprašanja. Najprej glede preprečevanja nasilja v družini, ki je seveda prioriteta: v skladu z zakonom lahko sodišču (ne policiji, saj so ukrepi, ki jih izrečejo sodišča daljnosežnejši in učinkovitejši) predlagate izrek varovalnih (zaščitnih) ukrepov zoper moža - pri tem morate paziti na roke: predlog morate namreč podati najpozneje v šestih mesecih, odkar ste zadnjič utrpeli telesno poškodbo, ali vam je mož prizadejal škodo na zdravju, ali je drugače posegel v vaše dostojanstvo. Take predloge sodišča obravnavajo prednostno.
Na podlagi tega lahko nato sodišče možu med drugim izreče tudi ukrep prepovedi vstopa v nepremičnino. Žal se v praksi tudi tak ukrep pogosto ne izkaže za učinkovitega, saj se nasilneži požvižgajo na prav vse prepovedi, zato bi kazalo razmisliti tudi, da bi se za določen čas z otroci preselili na varno lokacijo (obrnete se lahko tudi na brezplačno številko Društva SOS 080 11 55).
Kar se tiče moževe izselitve, pa je zadeva sledeča: če je lastnica stanovanja mama, vaš mož pa zaseda njeno stanovanje brez pravnega naslova (denimo brez najemne pogodbe), velja, da zaseda stanovanje nezakonito. To pomeni, da lahko mama vloži tožbo na izpraznitev stanovanja (njegovo deložacijo). Tudi take tožbe se obravnavajo prednostno.
Še enkrat pa poudarjam, da ni nobenih garancij, da bodo vsi ti pravni postopki zalegli. Po nekaterih podatkih namreč kar 30 odstotkov tistih, ki jim je izrečen ukrep prepovedi približevanja, takega ukrepa enostavno ne upošteva. Tu je treba jasno poudariti, da je zakonodaja neučinkovita in da bi država morala poskrbeti predvsem za to, da bi bili nasilneži predmet rednega (24-urnega) policijskega nadzora.