VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Moj partner ima panične napade, dobil je antidepresive, a ne pomagajo

Že mesec dni ga kljub jemanju zdravil muči občutek, da ne more zadihati.
Fotografija: panični napad FOTO: Just Life/shutterstock
Odpri galerijo
panični napad FOTO: Just Life/shutterstock

Zdravljenje bo uspešnejše v kombinaciji s psihoterapijo

Odgovarja:

jelena-de-miranda

Psihiatrinja, za brezplačen nasvet nam pišite na info@onaplus.si

Spoštovani,

Pri uvajanju antidepresivov (v vašem primeru Cipralex) se pogosto poslužimo dodatnega odmerka pomirjeval (Helex ipd.), da premostimo začetno krizo. Običajno tako poslabšanje tesnobe mine po nekaj tednih, najkasneje kakšnem mesecu. Včasih je treba odmerek nekoliko prilagoditi, da dosežemo zadovoljiv učinek. 

Upam, da je v času od vašega pisanja že prišlo do ugodnega učinka antidepresiva na počutje vašega fanta. V kolikor navedeni ukrepi ne zadostujejo ali pa se morda pojavijo nekateri neželeni učinki, ki so preveč moteči, je najbolje, da se fant obrne na zdravnika, ki mu je predpisal zdravilo in mu bo zdravilo zamenjal. Odgovori posameznikov na različne antidepresive so zelo različni in individualni. V primeru, da se tak neugoden primer pojavi pri vašem fantu, je smiselno, da se posvetuje s psihiatrom. 

Panični napadi so večinoma odraz stisk in kriz, ki jih doživljamo na nezavednem nivoju, zato je v vsakem primeru smiselno, da si fant, poleg antidepresiva, poišče psihoterapevtsko obravnavo, kjer ga bodo naučili več o tem, kako se lahko spoprijema s paničnimi napadi in kaj se skriva za njimi. Kombinacija antidepresiva in psihoterapije prinaša bistveno boljši uspeh zdravljenja in trajnejše spremembe.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte