Korenine sosedovega drevesa uničujejo temelje naše hiše, a nas ignorira
Pozdravljeni!
Moja hiša na treh straneh meji na sosedovo zemljišče. Soseda sem vprašal, ali nam nekaj zemljišča okrog hiše proda, pa noče. Problem je v tem, da je na eni strani tega zemljišča vse zaraščeno z drevjem in robido (tik ob hiši), na drugi strani pa je trava, ki je ne kosi. Soseda sem tudi vprašal, ali lahko počistim robido in odstranim drevje, pa je rekel, da bo to naredil on, a seveda tega ni storil.
Drevje nam dela škodo zaradi sence in vlage. Domnevam, da so se tudi korenike drevja razrasle pod temelje naše hiše. Pa tudi razraščena robida pri hiši kvari estetsko podobo in dela vlago.
Zanima me, kaj mora sosed narediti in kaj lahko mi. Ali lahko odstranimo drevje in robido (do kakšne razdalje od hiše) in ali lahko kosimo okrog hiše in do kod? Do kje okrog hiše ima lahko sosed posajena drevesa? Na kakšen način lahko dokažem, da opuščanje vzdrževanja njegove parcele, škodi naši hiši?
Bralec
Soseda najprej pisno pozovite k ukrepanju
Zahvaljujem se za vaše vprašanje.
Kar se tiče vej in korenin, zakon določa, da ima lastnik nepremičnine pravico odstraniti in si prilastiti veje sosedovega drevesa, ki segajo v zračni prostor njegove nepremičnine in korenine, ki rastejo v njegovo nepremičnino, če ga motijo in če tega na njegov poziv ne stori lastnik sosednje nepremičnine.
To pomeni, da morate najprej (pisno) pozvati soseda, naj odstrani veje in korenine (če te seveda segajo v vaš zračni prostor oziroma v vašo nepremičnino) in mu dati za to določen rok (denimo 30 dni). Če se v tem roku ne bo odzval, pa lahko take veje in nepremičnine odstranite sami.
Če veje in korenine ne segajo v zračni prostor vaše nepremičnine oziroma v vašo nepremičnino, jih praviloma ne smete odstraniti sami, lahko pa sosedu nakažete, da vam povzročajo škodo in, da ste jih vi pripravljeni odstraniti na lastne stroške.
Enako velja glede košnje trave. Sosedu lahko predlagate, da boste vi pokosili njegovo travo na lastne stroške, in če je količkaj razumen, vam bo to tudi dovolil.
V skrajnem primeru lahko soseda tudi tožite. 99. člen Stvarnopravnega zakonika namreč določa, da če kdo tretji protipravno vznemirja lastnika, in sicer kako drugače, ne pa z odvzemom stvari, lahko lastnik s tožbo zahteva, da vznemirjanje preneha in, da se prepove nadaljnje vznemirjanje. Če je bila z vznemirjanjem povzročena tudi škoda, ima lastnik pravico zahtevati njeno povrnitev po splošnih pravilih o povrnitvi škode.