NADZOROVANJE OBČUTKOV

Kako se soočiti z manipulatorjem (tehnike, ki krepijo samozavedanje)

Občutki, da smo bili žrtev manipulatorja, so lahko izredno neprijetni. A obstajajo tehnike, kako se jim ubraniti.
Fotografija: Nenehno preverjanje občutkov pri sebi in postavljanje zaščitnega polja lahko pomaga pri soočenju z manipulatorjem. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Nenehno preverjanje občutkov pri sebi in postavljanje zaščitnega polja lahko pomaga pri soočenju z manipulatorjem. Foto: Shutterstock

Verjetno ste se vsaj enkrat že počutili izigrane s strani človeka, ki vam je bolj ali manj blizu. Manipulacija je prikrit način, kako s posrednimi, varljivimi ali žaljivimi taktikami nekdo vpliva na drugega, pojasnjuje ameriška družinska terapevtka Darlene Lancer. Lahko je videti povsem nedolžno, celo prijazno vedenje, a v resnici gre za nalogo z jasnim ciljem.

Če se vam je to zgodilo enkrat ali pa lahko takšne situacije preštejete na prste ene roke ter zdaj prepoznate manipulativno vedenje in se mu zlahka ognete, potem z izigranostjo nimate težav. A če se vam občutki, da ste bili zmanipulirani, ves čas ponavljajo ter veste, da ne gre zgolj za občutke, ampak ste dejansko tarča manipulatorja, bi bilo pametno spoznati načine, kako se v prihodnosti bolj postaviti zase.

Zmanipulirani smo največkrat s strani nekoga, ki je v službi na višji poziciji, kot smo sami, nekoga, ki nam je zgled in si želimo njegove pozornosti ali pa nekoga, ki je statusno v družbi pozicioniran boljše od nas. Izigra pa nas lahko tudi oseba, ki se nam je sprva smilila, nam je hudo, da se je znašla v situaciji, kakršni pač je in čutimo, da potrebuje našo pomoč.

Odlični v manipulaciji so lahko tudi sorodniki, do katerih zaradi družinskih vezi čutimo še večjo odgovornost. Saj veste, morda se s kakšnim družinskim članom, če nas ne bi povezovala družina, niti ne bi družili.

Tehnike, ki nas lahko rešijo

Ko spoznamo, da smo imeli opravka z manipulatorjem, je to lahko še kako frustrirajoče, če ne, kar grozljivo. A ko to prepoznamo in si priznamo, je narejeno že veliko, piše portal Psychology Today. S tehnikami, ki krepijo samozavedanje in tudi preprečujejo takšno vedenje, si bodo manipulatorji v vašem življenju poiskali druge žrtve.

Bodite pozorni na pasti, v katere vas manipulator skuša zvabiti, in trnke, na katere bi vas ujel. Foto: Shutterstock
Bodite pozorni na pasti, v katere vas manipulator skuša zvabiti, in trnke, na katere bi vas ujel. Foto: Shutterstock

Prvi nasvet je, da ostanemo prizemljeni. Da nas naval čustev ne odnese v jezo, bes in maščevanje. Enostavno je to izreči, a vsi vemo, da je praksa hitro lahko drugačna. Čustva lahko nadzorujmo tudi s pomočjo telesa, ne zgolj z mislimi. Torej, zelo bo pomagalo globoko dihanje ter počasno in tiho govorjenje. Ne dovolimo si, da začnemo vpiti. Če bomo govorili potiho, nas bo to avtomatično umirilo, piše ameriška psihoterapevtka in avtorica Katherine Cullen. Umirjenost pa seveda zmanjšuje občutke anksioznosti.

Ko prepoznamo, da nas manipulator z besedami skuša izigrati, si vizualiziramo zaščitno polje okoli sebe. Še bolje bo, če si vizualiziramo, kako se vse besede, ki letijo proti nam, odbijajo nazaj v manipulatorja. Pri tem nam bo pomagalo dejstvo, ki ga lahko večkrat slišimo; da so vse opazke drugemu ponavadi ravno tisto, kar nas moti pri nas samih.

Torej, če ste prepričani sami vase in imate okoli sebe močno zaščitno polje, se vas besede manipulatorja ne bodo dotaknile. Zaščitno polje bo zagotovo okrepilo vaše občutke trdnosti in varnosti ter spodbudilo, da se umaknete od osebe, ki v vas vzbuja neprijetno počutje.

PREBERITE ŠE -> Tako neverjetno dobro na naše telo vpliva smeh

Bodite pozorni na pasti, v katere vas manipulator skuša zvabiti, in trnke, na katere bi vas ujel. To so največkrat vzbujanje krivde, sramu, obtoževanje, grožnje ali poudarjanje krivic, ki so se mu zgodile, da bi v vas vzbudil občutek sočutja.

Če veste, da se je nekdo v preteklosti obnašal manipulativno, bodite še posebno previdni in opazujte sebe, kako se ob njem počutite. Pozorni bodite na kakršnokoli pretiravanje in njegovo neracionalno vedenje.

Če se boste z manipulatorjem soočili, se pripravite na to, da boste morali večkrat ponoviti ene in iste besede. Počutili se boste kot pokvarjena plošča, a če ste na to vnaprej pripravljeni, bo uspeh lažje zagotovljen. Pripravite se na prepir, na nenehno ponavljanje bistva, ki ga želite povedati. Ravno zato je dobro, da se na soočenje pripravite vnaprej, predvidite možne scenarije in razmislite o tem, kaj želite osebi sporočiti.

Ohranite spoštljiv odnos in se ne spustite na nivo pogovora, ki za vas ni sprejemljiv. Izkažite razumevanje drugih, a jasno poudarite, da pričakujete od sogovornika enako.

Z manipuliranjem se lažje pomirimo, če potrdimo oziroma umestimo manipulatorjeva čustva, a to ne pomeni, da odpuščamo. Ko vemo, zakaj se kaj dogaja, zakaj se človek obnaša kot se, lažje nadzorujemo situacijo.

Soočenje z manipulatorjem nikoli ni enostavno. Zgoraj naštete tehnike nam lahko pomagajo, če smo v življenju obkroženi s takšnimi ljudmi. Če je tak naš sodelavec, družinski član ali smo z manipulatorjem celo (zaenkrat še) poročeni.

Najboljše za naše duševno zdravje in notranji mir bo, da manipulatorje iz svojega življenja izključimo oziroma vsaj omejimo čas z njimi.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte