SMEH JE POL ZDRAVJA

Tako neverjetno dobro na naše telo vpliva smeh

Vsi se radi spominjamo trenutkov, ko smo se nečemu iz srca nasmejali, pa veste, kaj vse se takrat dogaja v telesu?
Fotografija: Če se redno smejimo, naj bi se izboljšalo delovanje imunskega sistema, ki nas ščiti pred boleznimi in okužbami. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Če se redno smejimo, naj bi se izboljšalo delovanje imunskega sistema, ki nas ščiti pred boleznimi in okužbami. Foto: Shutterstock

Za smeh pravijo, da predstavlja pol zdravja, in glede na to, kako dobro ta vpliva tako na duševno kot fizično zdravje, lahko to potrdimo. Nekateri znanstveniki so se podrobneje lotili preučevanja, kaj vse se med smehom dogaja v telesu, in to bi nas moralo spodbuditi k temu, da bi v svojem vsakdanu iskali več možnosti za to prijetno dejavnost.

Izboljša se delovanje imunskega sistema

Ko se smejimo, pride do krčenja in sprostitve številnih obraznih, prsnih in trebušnih mišic, zaradi česar se zmanjšajo mišična napetost in krči. Srčni utrip se poveča, dihanje pa je takrat neenakomerno. Znanstvene raziskave so pokazale, da se pri 20 sekundah smeha število srčnih utripov v naslednjih 3-5 minutah podvoji.

Zaradi stimulacije pljuč med smehom telo tedaj oskrbimo z večjimi količinami kisika kot običajno. Pri obdelavi šale so zelo aktivni tudi možgani, saj je v sam proces tedaj vključenih več možganskih centrov; vključno z levo poloblo, čelnim režnjem in zatilnim režnjem.

Kljub temu da se med smehom srčni utrip poveča, pa pride 20 minut po tem, ko se nehamo smejati, do obratnega pojava, saj tako srčni utrip, krvni tlak kot mišična napetost upadejo pod izhodiščno raven, zaradi česar pride do fizične in psihične sprostitve in umiritve, kar lahko traja še nadaljnjih 45 minut. Sicer pa številne raziskave kažejo, da ima smeh poleg kratkoročnih tudi dolgoročne učinke.

Če se redno smejimo, naj bi se izboljšalo delovanje imunskega sistema, ki nas ščiti pred boleznimi in okužbami. Raziskave so pokazale povezavo med smehom ter aktivacijo naravnih celic ubijalk in limfocitov T (vrsta belih krvničk), ki je ključna za dobro delovanje imunskega sistema, saj delujejo kot obrambna vojska v boju proti boleznim. Smeh poveča tudi koncentracije imunoglobulina A v telesu. Nizke ravni slednjega so povezane s povečanimi ravnmi stresa in z večjimi možnostmi za nastanek bolezni.

Ko se z drugimi nečemu skupaj smejimo, se lahko počutimo bližje drug drugemu, spomini na trenutke, ko smo se s prijatelji skupaj nasmejali, pa nam lahko še dolgo časa grejejo srce. Foto: Shutterstock
Ko se z drugimi nečemu skupaj smejimo, se lahko počutimo bližje drug drugemu, spomini na trenutke, ko smo se s prijatelji skupaj nasmejali, pa nam lahko še dolgo časa grejejo srce. Foto: Shutterstock

Zmanjšanje stresa in boljši spanec

Dr. Robert Bonakdar, direktor oddelka za obvladovanje bolečin pri Scrippsovem centru za integrativno medicino, pravi, da študije dokazujejo, da smeh zvišuje bolečinski prag, saj se med njim sproščajo endorfini, ki veljajo za naravno zdravilo proti bolečinam.

Smeh naj bi pomagal izboljšati tudi spanec. V neko znanstveno raziskavo so bili vključeni oskrbovanci bolnišnice za dolgotrajno oskrbo. Štiri tedne so sodelovali v terapiji s smehom, in sicer dvakrat na teden po 40 minut. V tem času je prišlo do izboljšanja kakovosti njihovega spanca, poročali pa so tudi o boljšem počutju.

S smehom lahko učinkovito premagujemo tudi stres, saj se takrat zmanjša izločanje kortizola, stresnega hormona, poleg tega pa se poveča cirkulacija, kar privede do sprostitve mišic in razbremenitve. Sicer pa je smeh tako zdravilen zato, ker nam prinaša takojšnje dobre občutke. S čimerkoli se sicer obremenjujemo v življenju, postane v trenutkih, ko se nečemu dodobra nasmejimo, nepomembno ali vsaj izgubi del svoje teže.

PREBERITE ŠE -> Starši, to se dogaja z možgani vaših otrok, ko gledajo v zaslon

Vse je lažje, če na težave pogledamo s humorjem

Smeh nam je sicer lahko v pomoč, ko želimo razbremeniti napetost v določeni situaciji. Če se lahko nečemu, kar nas teži, vsaj malo nasmejimo in na situacijo pogledamo s humorjem, se vse naenkrat zdi veliko lažje, saj takrat na težavo pogledamo z distance in lažje najdemo morebitne rešitve.

Poleg tega nas smeh povezuje. Ko se z drugimi nečemu skupaj smejimo, se lahko počutimo bližje drug drugemu, spomini na trenutke, ko smo se s prijatelji skupaj nasmejali, pa nam lahko še dolgo časa grejejo srce. Zanimivo je, da smo lahko pozitivnih učinkov smeha deležni tudi, če se do smeha pripravimo sami in pri tem ne gre za spontan odziv na humor. Po tem principu deluje joga smeha.

»V humorju je nekaj svetega. Če se lahko smejiš sam sebi, potem si lahko odpustiš. In če lahko odpustite sebi, lahko odpustite tudi drugim,« trdi psihoterapevtka Bianca L. Rodriguez.

Glede na vse koristi smeha bi bili zagotovo smiselno, da bi si prizadevali, da bi se večkrat od srca nasmejali. To lahko dosežemo ob ogledu komedij, smešnih posnetkov, ob obisku standup predstave, branju komične literature, ob druženju s prijatelji, s katerimi se lahko dodobra nasmejimo, in podobno. Potrebna pa je previdnost pri izbiri vrste humorja. Izberimo takega, ki ni žaljiv in ponižujoč do drugih.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte