10 znakov, da preveč ugajate (in zakaj to ni dobro za vas)
Vam je že kdo kdaj dobronamerno rekel, da se prenehajte truditi, da bi bili vsem všeč? Se vedno bolj zavedate, da se čez cel dan nenehno opravičujete? Če sta vaša odgovora pritrdilna, zelo verjetno sodite med tiste, ki si želijo vsem ugajati.
Pri tem, da bi bili vsem všeč, da bi vas vsi imeli radi in bi si želeli vsakomur ugoditi, moramo jasno ločiti, da tu ne gre za prijaznost. Zelo pogosto takšno vedenje ni edini problem, želja po ugajanju in osrečevanje drugih je najpogosteje simptom globlje težave.
Vneto ugajanje je največkrat odraz težav s samopodobo. Oseba, ki vsem reče ja in ustreže vsaki prošnji, upa na priznanje in občutek pripadnosti. Nekateri posamezniki, ki ugodijo vsem, imajo izkušnje s trpinčenjem in so v obrambi izbrali pot, kjer si bodo s tem, da bodo vsakomur rekli ja, izborili boljše ravnanje z njimi. In čez čas tak način delovanja postane njihov način življenja.
V svojo obrambo na dobronameren očitek, da preveč ugajajo, ti ljudje najpogosteje odvrnejo, da nočejo izpasti egoistično, da se jim zdi njihov odgovor na prošnjo odraz prijaznosti ali da bi bili radi dobra oseba.
Ne pravimo, da prijaznost ni lepa lastnost, vendar ne dovolite, da ljudje okoli vas prestopijo meje in vašo šibko točko manipulativno izkoristijo. Kako prepoznati, da sodite med ljudi, ki preveč ugajajo? Portal Pschology Today navaja deset znakov, ki jih prepoznajte kot opozorilo.
PREBERITE ŠE -> Kako se soočiti z manipulatorjem (tehnike, ki krepijo samozavedanje)
1 Strinjate se z vsakim mnenjem
Pozorno poslušanje različnih mnenj je zagotovo lepa lastnost in to, da znate prisluhniti, ljudje okoli vas zagotovo cenijo. A poslušanje še ne pomeni strinjanje z vsem. Ravno to, da kakšnemu mnenju nasprotujemo in to izpostavimo, je dobra socialna vrlina. Navidezno strinjanje z vsem, kar slišite, zgolj zato, ker bi radi sogovorniku ugajali, lahko privede do vedenja, ki je v nasprotju z vašimi vrednotami.
2 Čutite odgovornost za počutje drugih
Zelo pohvalno je, če prepoznate, kako se počutijo drugi. Tudi zelo dobro je zavedanje, kako sami vplivamo na počutje nekoga, a odgovornosti za njihove občutke nikar ne prelagajte nase. Če mislite, da je vaša dolžnost nekoga osrečiti, imate problem vi in ne on. Od vsakega posameznika je odvisno, kako bo upravljal s svojimi občutki.
3 Pogosto se opravičujete
Če velikokrat krivdo prevzemate nase ali vas je pogosto strah, da vas bodo ljudje česa obtožili in se pogosto opravičujete, je to lahko znak večjega problema. Nikar vam naj ne bo žal za to, kar ste.
4 Občutite obremenjenost, kaj vse morate postoriti
Vsak je gospodar svojega časa, a če ste človek, ki vsem ugaja, je zelo verjetno, da je vaš urnik zapolnjen z opravki, za katere menite, da ljudje pričakujejo, da jih postorite.
5 Ne morete reči ne
Če boste vsaki prošnji skušali ustreči, nikoli ne boste dosegli svojih ciljev.
6 Jeza vam vzbudi neprijetne občutke
Če je nekdo jezen, to nikakor ne pomeni, da ste vi storili kaj narobe. In če ne prenesete, da bi nekdo bil z vami nezadovoljen, se boste zelo verjetno začeli obnašati v nasprotju s svojimi vrednotami.
7 Obnašate se kot drugi
Povsem naravno je, da okolica vpliva na nas in da ljudje okoli nas v nas samih vzbudijo različne plati naše osebnosti. A ljudje, ki ugajajo, sabotirajo svoje vrednote. Dokazano je, da ljudje, ki so nagnjeni k ugajanju, posežejo po samouničevalnem vedenju, zgolj zato, ker menijo, da se bo okolica tako bolje počutila. Dober primer tega je uživanje alkohola pod pritiskom drugih.
PREBERITE ŠE -> Zakaj opravljamo in kaj to pove o nas?
8 Šele ko vas pohvalijo, se dobro počutite
Seveda pohvale in pa prijazne besede vsakomur dobro denejo, a tisti, ki si želijo le ugajati, so odvisni od pohval. Če je vaša samopodoba popolnoma odvisna od tega, kar bodo rekli drugi, se boste počutili dobro le takrat, ko boste slišali komplimente.
9 Z izogibanjem se želite izogniti prepirom
Nihče nima rad prepirov, a izogibanje konfliktu na račun tega, da se izmikamo situaciji ali odlašamo s soočanjem, je le znak, da ne znate stati za svojim mnenjem.
10 Ne priznate, da se počutite slabo
Pristnih odnosov ne moremo graditi, če ne delimo vseh svojih občutkov, tudi ko smo prizadeti, žalosti, jezni … Zanikanje manj prijetnih stanj, kot so sram, žalost, razočaranje, poskrbi zato, da odnosi ostanejo platonski.
PREBERITE ŠE -> Bombardiranje z ljubeznijo: Če vaš partner počne to, ste v težavah
Kako spremeniti svoje vedenje
Zapomnite si, da z ugajanjem vsem drugim pozabljate nase in na svoje cilje. Začnite z majhnimi NE-ji. Izrazite svoje mnenje glede kakšne banalne stvari. Zavzemite se za tisto, kar resnično verjamete. Vsak tak mali korak vas bo spodbudil, da boste začeli verjeti vase in boste sčasoma razvili svoje potenciale. Seveda pa so, kot rečeno, lahko težave globlje. V tem primeru je morda edina rešitev strokovna pomoč, s katero boste lažje krepili svojo samopodobo.