Osnovna navodila za srcu prijazne jedi zajemajo ogromno sveže zelenjave in sadja, stročnic, oreškov, semen, rib ter omejitev živalskih maščob in soli. V kulinariki se s temi smernicami še najbolje ujemata mediteranska in azijska kuhinja. Priporočljivo se je izogibati procesiranim živilom, denimo namazom s hidrogeniziranimi rastlinskimi olji. Boljša izbira so doma pripravljeni namazi, v katerih so rastlinska olja. Zelo zdrav in okusen prigrizek imajo Primorci oziroma Istrani, ki si sveže spečen kruh popestrijo le z nekaj kapljicami deviškega olivnega olja. Bistveno je, da že v primarni družini sledimo določenemu vzorcu prehranjevanja, če želimo tudi otrokom omogočiti kar najboljši zagon v življenju. Pametno je, da sodelujejo tako pri izbiri živil kot pripravi, ki poteka sproščeno, medtem ko družina vsaj en obrok na dan poje skupaj. V skledi na mizi naj bo vedno na voljo različno sveže sadje, s katerim se lahko kadar koli posladkamo, ko si želimo kaj malega za pod zob. Obenem ne pozabimo na zadostno hidracijo, pitje navadne vode ali nesladkanih čajev.



Pičlih deset minut vadbe

Srce ostane zdravo, če si poleg zdrave prehrane privoščimo tudi zadosti redne telesne vadbe. Ta ne le vzdržuje primerno telesno težo, temveč prav tako izboljšuje presnovo in delovanje živčnega sistema. Načeloma naj bi se rekreaciji posvečali najmanj dva- do trikrat tedensko po eno uro. Po zadnjih raziskavah ima pozitiven učinek na srce že ena sama vadba, pa tudi če ne traja dolgo, včasih le pičlih deset minut, a se moramo vsaj malo spotiti. Popolni zmagovalci smo, kadar se rekreiramo brez prisile, denimo med hojo. Predlagamo pohod v naravi z ljubo, razumevajočo osebo, s katero si moramo izpovedati nešteto stvari. Za poslovni sestanek se dogovorimo kilometer ali dva od pisarne, kje, kamor bomo zlahka prišli peš in tako še malo razbistrili misli, ali pa sestankujmo, kar medtem ko hodimo, kar si je velikokrat privoščil sloviti Steve Jobs. Še ena oblika vadbe, med katero, kadar v njej uživamo, ne razmišljamo kaj dosti o primernem raztezanju srčne mišice, je zagotovo plesanje. Nekateri stavijo na poskočno polko, drugim je bliže improvizacija na čutno muziko – kar koli nas razvedri in sprosti, je pravo!



Ne zapiraj se pred ljubeznijo

Prav sprostitev je os, okoli katere bi se morali bolj vrteti, če želimo biti prijazni do svojega srca. »Ne zapiraj se pred ljubeznijo,« je na prvi pogled precej sladkoben stavek, ki ga slišimo od vsepovsod, a je preklemano blizu resnice, bistva bivanja in zdrave srčne mišice. Ponavadi vemo, začutimo, kaj ta nasvet pomeni, a nas hektični vsakdan in strah pred izgubo nekoga ali nečesa pahneta stran od tega, da bi mu znali tudi slediti. Pomagamo si lahko s štirimi koraki. Ne glede na to, kakšni zagrenjenci ali ciniki nas obdajajo, ostanimo dobrovoljni in iščimo prave razloge za smeh, pa čeprav le tisti notranji, ki ga ne pokažemo. Drugi korak je meditacija, globoko dihanje, ko naše misli odplavajo daleč stran. V tretjem koraku si vsak dan privoščimo popoln odklop od virtualnega sveta, tudi mobitela, računalnika in televizije. Četrti korak je negovanje prostočasne dejavnosti, ki nas zares veseli, pa naj gre za iskanje najlepših kamenčkov na obrežju rek ali morja ali zbiranje in poslušanje glasbenega žanra, zaradi katerega se nam zdi, da bi lahko dosegli Krim z roko.