Po prepovedi proračunskih sredstev vsem organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri splavu se je Trump sedaj lotil še okolja. Nepresenetljiva poteza,glede na to, da je v času volilne kampanje trdil, da so podnebne spremembe zgolj izmišljotina v korist Kitajske. A zanimiv je način, kako je pristopil k stvari. Zaposleni v ameriški Agenciji za zaščito okolja (EPA) so od tranzicijske ekipe predsednika nenadoma dobili ukaz, da ne smejo komunicirati z novinarji, prav tako tudi ne smejo sklepati nobenih novih pogodb ali aktivnosti. Podobne prepovedi sta deležna tudi kmetijsko in notranje ministrstvo. EPA je bilo zapovedano, da ne sme izdajati nobenih sporočil za javnost, prav tako nobenih objav na družabnih medijih ali internetu. 



Zakaj naenkrat takšna prepoved? 

Uradna izjava je ta, da se prepoved vrši zato, ker novi politični šefi še niso nameščeni, in se želijo s tem izogniti zmešnjavi, ki bi nastala,če bi EPA izdala obvestila ali najavlja politične ukrepe, ki niso v skladu s politiko nove administracije. Prav tako ukrep naj ne bi veljal za sprotne dejavnosti pri čiščenju okolja po ZDA. Ker pa vlada molk, državne in lokalne agencije, ki sodelujejo z EPA, ne vedo, kaj se dogaja. O nastali situaciji je nepodučen tudi tiskovni predstavnik Bele hiše Sean Spicer, ki na novinarski konferenci v torek o njej ni vedel ničesar, šef Trumpove tranzicije pri EPA Doug Erickson pa je dejal, da gre za začasne ukrepe, ki bodo do konca tedna odpravljeni. 

V katerem grmu pa dejansko tiči zajec? 

Trumpova administracija je najprej ukazala javni molk v notranjem ministrstvu oziroma natančneje Nacionalni službi za parke, ker je nekdo dal na Twitter profil službe fotografiji množic inavguracij Obame in Trumpa za primerjavo, ko je Trump začel trditi, da je imel največjo množico od vseh. V torek pa je nekdo pri tej službi kršil prepoved, saj so s sedeža v Južni Dakoti bili objavljeni trije tviti, ki citirajo znanstvene podatke o podnebnih spremembah. Opazili so jih pri demokratski stranki, ki jih je poslala naprej s pripisom »uprite se«. Mar gre torej le za užaljeni ego? 

Trump je v dnevih po inavguraciji že večkrat dokazal, da si (ne)priljubljenost, izjavam,da mu ni mar za znane osebnosti, navkljub, jemlje precej k srcu. Le kako bi drugače razložili njegova zadnja dva izpada? 



Prvi je sledil petkovi inavguraciji, ko je predsednika hudo razjezilo poročanje Washington posta, videl je namreč televizijske posnetke z množico protestnikov,ki je bila večja od tiste na njegovi slovesnosti. To ga je tako razkurilo, daje na sedežu Cie isti dan trdil, da je bila njegova množica celo večja od tiste na inavguraciji predsednika Baracka Obame. Spicerja pa je nagnal pred novinarje, da jih okrega, kar je tudi storil, pri čemer je navajal napačne statistične podatke. Svetovalka Kellyanne Conway je potem legendarno izjavila,da je Spicer le predstavljal alternativna dejstva in celoten cirkus je v ZDA krepko povečal prodajo uspešnice Georga Orwella 1984, ki opisuje življenje v totalitarni družbi, kjer ni dejstev razen tistih, ki pridejo z vrha. Knjiga 1984 je sedaj med petimi najbolje prodajanimi na Amazonu. Trumpovo ponos je menda tako velik, da na steni predsednikovega domovanja na javnem mestu od torka visi velika fotografija množice na petkovi inavguraciji s Trumpovo zahvalo fotografu, poročajo dopisniki Bele hiše. Da je predsedniški volji zadoščeno, pa je fotografija osredotočena na prostor blizu kongresa, ki je bil res povsem poln, praznega prostora dlje nazaj po National Mallu pa na njej ni. 



Druga pa je že stara zgodba, ki jo Trump očitno rad pogreva, o tem, da je med volitvami njegova tekmica Hillary Clinton več glasov od njega dobila le zato, ker so zanjo volili nezakoniti priseljenci. O njej je govoril celo na srečanju s kongresnimi voditelji v Beli hiši na začetku tega tedna, ko je namesto o ukrepih za izboljšanje gospodarstva in drugih predvolilnih obljubah, raje debatiral,da je kar od tri do pet milijonov glasov zanjo prišlo od nezakonitih imigrantov. Novinarji so kost nemudoma pograbili in predstavnika Spicerja z vprašanji o volilnih prevarah ter s tem legitimnosti volitev oblegali tako dolgo, da je predčasno zapustil novinarsko konferenco. Trumpovih neutemeljenih in pravzaprav nemogočih trditev pa imajo počasi dovolj tudi njegovi podporniki. Nekdanji guverner Arkansasa Mike Huckabee je na televiziji Fox zatrdil, da ni prav nobenega dokaza o Trumpovih trditvah in mu ni jasno, zakaj to pogreva. Senator iz Južne Karoline Lindsey Graham je predsedniku sporočil, naj predstavi dokaze ali pa končno utihne o tem. Predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan je podobno zagotovil, da ni bilo prevar in da so volitve legitimne. Od tri do pet milijonov nezakonitih udeležencev volitev bi bil največji volilni škandal v zgodovini ZDA, zato je novinarje ob tej izjavi logično zanimalo ali bo Bela hiša sprožila preiskavo. Spicer, ki je do tedaj branil Trumpa, da njegove trditve slonijo na informacijah, ki jih poseduje predsednik sam (a jih do zdaj ni videl še nihče), je končno planil v smeh in se namuznil, da morda. 


Spicerju ni ušel smeh ob zagovarjanju trditev novopečenega predsednika.