SRČNA ŽUPANJA

Romana Lesjak: Njena smrt me je močno prizadela

Romana Lesjak, županja Črne na Koroškem, je v času največje katastrofe v Sloveniji dokazala, da je mogoče premikati gore.
Fotografija: Romana Lesjak:
Odpri galerijo
Romana Lesjak: "Ni dovolj, da rečeš samo, da nekaj ni v redu, treba je biti konkreten in predlagati, kako bi ravnali drugače." Foto: Voranc Vogel

»Zdelo se mi je, kot da je bil avgust strnjen v en sam dan. Dva fanta sta me z landroverjem vozila čez plazove, saj sta bila pazljiva in sta preverila teren, a v nekem trenutku sem pomislila, da nas bo obrnilo. Ko sva s poveljnikom gasilcev prečkala neki most, je samo rekel: Za roke se primiva in teciva. Ko sva to naredila, je čez pljusknil več kot meter in pol visok val,« se grozljivih trenutkov ob pretekli ujmi spominja mag. Romana Lesjak, med svojimi krajani znana tudi kot »mati županja«, ki je s svojo požrtvovalnostjo in srčnostjo postala eden od obrazov lanskih poplav in hkrati simbol upanja, trdoživosti in poguma.

Pet mesecev in pol kasneje njeno poslanstvo ostaja nespremenjeno – izgraditi, kar je narava brutalno odnesla.

»Še vedno pravim, da smo imeli srečo, saj je materialno škodo mogoče popraviti, življenj pa ni mogoče vrniti,« je optimistično povedala v novem intervjuju za Nedelo, le nekaj tednov po tem, ko so jo bralke in bralci časopisa Delo izbrali za Delovo osebnost leta 2023 – priznanje, ki je županjo, ki redko joče, ganilo do solz.

Trdno verjame v to, kar je takoj po poplavah povedala vsakemu sokrajanu, in sicer: »Govorila sem jim, da se bo vse urihtalo, da je to težka preizkušnja za vse nas, ampak da nam pomaga ogromno ljudi in da verjamem, da bodo izrečene obljube tudi uresničene. Von der Leynove gotovo ne bi bilo nikoli v neko Črno, če se nam ne bi zgodile te poplave. Rekla je, da bodo solidarni z nami, da bodo naredili vse, da bomo lahko obnovili svoje domove in kraj, ter da nikoli ne bodo pozabili na nas. V to smo verjeli.« 

Županja Romana Lesjak je v odrezani Črni takoj po poplavah na najhujše terene odpeljala tudi predsednico evropske komisije Ursula von der Leyen. FOTO: Borut Živulović/ Reuters
Županja Romana Lesjak je v odrezani Črni takoj po poplavah na najhujše terene odpeljala tudi predsednico evropske komisije Ursula von der Leyen. FOTO: Borut Živulović/ Reuters

V intervjuju za Nedelo je tudi priznala, da je prav solidarnost tista, ki jo še danes drži pokonci. »Od takrat nikdar ne snamem zapestnice, ki jo je naredila neka deklica s Prevalj, na njej pa piše: Črna na Koroškem – smo z vami. Nikoli nismo imeli občutka, da smo prepuščeni sami sebi in nikoli se nismo počutili osamljene.«

A pred županjo in Črnjankami ter Črnjani je še precejšen izziv. Zdaj, ko se približuje pomlad z obljubo padavin, je njihova glavna skrb, da domače kraje zavarujejo pred novo katastrofo.

»Sanacije v resnici še nismo začeli, razen na dveh odsekih. Problem je tudi ta, da vodotoki še vedno niso dokončno urejeni. Ne morejo na primer narediti škarpe enemu, potem pa bo poplavilo drugemu. Stvari morajo biti rešene sistemsko. Želimo, da se pripravijo strokovni projekti, da se dela izvajajo tako, da ne bodo povzročala škode ob morebitnih novih poplavah in da bo država poskrbela za take nadzornike, ki bodo podpisali, da je delo strokovno narejeno. Vedno rečem, da si pošteno opravljeno delo zasluži pošteno plačilo. Ne želimo pa, da nas kdo lupi. Razhajanja v cenah so namreč grozljiva, nastajajo tudi milijonske razlike,« je Lesjakova opozorila v intervjuju ter dodala, da je eden izmed večjih problemov tudi ta, da vlada ne želi regulirati cen.

Srčna županja je pred poplavami razmišljala o upokojitvi, a zdaj čuti odgovornost, da vztraja, vse dokler Črne ne postavi na trdne noge. V iskrenem pogovoru je razkrila tudi, kakšna je bila kot otrok, kaj ji pomeni družina ter lekcije, ki se jih je naučila od staršev, zlasti od mame, katere smrt pred nekaj leti jo je močno prizadela. Vabljeni k branju intervjuja, ki je v celoti dostopen TUKAJ.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte