Že pri sedmih letih je ena vodilnih raziskovalk na področju zgodnje astrofizike in specialistka za gravitacijsko lečenje vedela, da bo znanstvenica. Očetu in mami se zahvaljuje za vse, kar je.
Po več letih se je prof. dr. Maruša Bradač vrnila v Slovenijo in zdaj je profesorica na fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani.
Nase je ponovno opozorila s prelomnim odkritjem galaksije Roj kresničk (Firefly Sparkle). Odlikuje jo, da zna zapletene pojave pojasniti razumljivo:
»To je dar, ki se ga je težko naučiti. Pogosto nas cenijo le po zahtevnosti raziskav, številu objavljenih člankov, pridobljenih sredstvih, a naše največje poslanstvo so ravno predavanja in študenti.«
Že pri sedmih letih ste vedeli, da boste astrofizičarka. Prav je, da najin pogovor začneva na začetku, kajneda, kajti začetki so vaša strast. Zaupajte nam prosim to čarobno izkušnjo s svojim očetom, dr. Zlatkom Bradačem, profesorjem fizike.
Moj oče je izjemen pedagog in že od mladih nog sem ga z velikim veseljem spremljala, ko mi je pokazal in razložil marsikateri fizikalni pojav, od tega, da sva se igrala z milnimi mehurčki, do tega, da sva skupaj opazovala zvezde in planete. Njegove razlage so me vedno navduševale in še danes ga večkrat vprašam za kakšen nasvet, kako študentom čim bolje razložiti fizikalne pojave.
Po študiju fizike na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko (FMF) vas je raziskovalna strast odpeljala v Nemčijo, nato v ZDA, kjer ste bili profesorica na univerzi Davis v Kaliforniji. Pred časom ste se vrnili v svojo matično enoto in ste profesorica na FMF v Ljubljani. Ob vrnitvi v domovino ste dejali, da ste prišli na boljše. Sliši se odlično, a bržčas vam ljudje težko verjamejo. Kaj vas je po vrnitvi najbolj navdušilo?
Ljudje, ki nikoli niso izkusili tujine, mi res težko verjamejo. Ampak tisti, ki smo živeli tam in ne samo potovali tja, vemo, da ...