Ajurveda nas uči starodavnih modrosti, ki bi sodobnemu človeku še kako koristile. »Ključ je v preobrazbi, razumevanju in negi svoje lastne energije,« v pogovoru pove Kaja Kastner Yadav, mednarodno certificirana svetovalka za ajurvedo.
Pred kratkim je pri založbi Mladinska knjiga izdala knjigo Ajurveda – vodnik za telo, um in dušo, v kateri na razumljiv in dostopen način predstavi načela ajurvede, ravnovesje telesa in duha, pomen hrane, čustev in vsakodnevne rutine, ter ponudi praktične nasvete za dolgoročno zdravje – od psiholoških pristopov do ajurvedskih receptov iz lokalnih sestavin.
Kaja se je izobraževala pri svetovno priznanem ajurvedskem zdravniku dr. Vasant Ladu v ZDA, ajurvedsko znanje dopolnjevala še v Nemčiji in Indiji, sedaj pa pri nas vodi ajurvedska svetovanja in izobraževanja.
Ajurveda vsakega od nas obravnava individualno, ključno je poznavanje telesne konstitucije, znotraj nas se namreč prepletajo tri doše. Ali sploh lahko sami ugotovimo, kateri ajurvedski telesni tip smo?
Vsi imamo v sebi vse tri doše, vato, pitto in kapho, ki upravljajo telo in um ter nam dajo fizične, fiziološke in psihološke karakteristike. Zelo verjetno bomo pri sebi našli lastnosti ene, druge in tretje. Vsi bi se najraje čim bolj konkretno umestili, a to ni tako enostavno. Tudi sama sem potrebovala kar nekaj časa in študij, da sem ponotranjila, da so možne različne kombinacije, četudi neverjetne. To je naša osnovna konstitucija in ta ostaja celo življenje enaka, označuje jo različno razmerje treh doš.
Sami lahko približno ugotovimo, katera je naša konstitucija, tudi v moji knjigi so opisane najbolj tipične značilnosti vate, pitte in kaphe. Iz tega lahko razberemo, kje se večkrat najdemo. Za določitev konstitucije moramo ugotoviti dolgoročne značilnosti, tiste, ki nas označujejo na dolgi rok, torej so pri nas prisotne že deset, petnajst, dvajset let.
Opazujemo telesno strukturo, fiziologijo telesa in tudi mentalne karakteristike. Konstitucija narekuje naše preference, delovanje telesa in večjo verjetnost za določene bolezni. S pravilnim negovanjem v smislu izbora hrane in načina življenja za našo konstitucijo delujemo preventivno, četudi je to zapisano v naših genih.
Trenutno stanje pa lahko odstopa od osnovne konstitucije. Letni časi, hrana, dejavnosti in športne aktivnosti, ki jih izvajamo, čustva, način življenja … Vse to vpliva na fiziologijo telesa, um in trenutno povišanje ene ali več doš.
Če smo celo življenje imeli suho kožo in je kar naenkrat mastna, se moramo vprašati, kaj se je zgodilo. Vsi simptomi, ki odstopajo od običajnega, nam govorijo svojo zgodbo o povišani doši ali toksinih. Zmanjšano delovanje ščitnice se ne zgodi čez noč, prav tako tudi ne dermatisits, visok krvni tlak, izguba menstruacije ali miom.
Razvoj bolezni se začne v ...