Da smo civilizacija travm, ki sama sebe uničuje, psihonevroimunološko izčrpava, pričajo izsledki epigenetike in sodobne nevroznanosti. Drug drugemu smo okolje za rast, boj ali beg. Ob povedanem se pojavlja vprašanje agresije, povečevanja napetosti in nasilja v slovenski družbi.
Kaj so resnični podatki in uvidi in kaj trendi sodobne potrošniške družbe, ki se hrani s čustvi ljudi, zlasti nenehno napetostjo, smo se pogovarjali s Helgo Dobrin, pravnico, dolgoletno državno tožilko in aktualno državno sekretarko na ministrstvu za notranje zadeve.
Z iskrivo in iskreno, subtilno držo prikaže, kako preplesti sočutje, profesionalnost in etiko za namen višjega dobrega, ki vselej služi celoti. In ko je celota zdrava, raste in uspeva slehernik.
Drži, da smo civilizacija travm? In da je sodobno življenje prepredeno s prikritimi in odkritimi oblikami agresije, tekmovalnosti in izključevanja?
Strinjam se, da so težave sodobnega časa drugačne, kot so bile nekoč. Kot je zapisala prof. dr. Renata Salecl, nas med drugim bremeni obilje možnosti. Dejstvo, da lahko izbiramo in moramo izbirati, nas utruja in stiska v kot. Množica možnosti nas postavi pred dileme, ki nekoč niso obstajale. Ne gre le za materialne dobrine ali živila. Prav tako nas sodobni čas postavi pred prej nepredstavljive možnosti odločanja o spolni identiteti in identifikaciji, menjavi družbenih vlog, okolja, študija in dela. A človek kljub vsemu potrebuje stalnice, trdnost, varnost in stabilnost. In tega je v sodobni družbi vse manj.
Pogoj za blagostanje je ravnovesje tako materialne, kulturne kot duhovne dobrobiti. A težave nastajajo na vseh ravneh in tu se pokaže, kakšno siromašenje povzročajo družbena omrežja. Nerealni kriteriji in zahteve po »vse več in vse bolj« razsrediščajo zdrava tkiva družbe.
Še znamo presojati in misliti? Sama ugotavljam, da je teh kognitivnih sposobnosti v populaciji vse manj.
Kar sem se naučila v dolgoletni praksi državne tožilke, je iskanje nevtralnosti in poštene, pravične presoje. Tožilsko delo je zelo zahtevno in podcenjeno v družbi, saj si večina niti ne predstavlja, kako ...