Uveljavljena strokovnjakinja za mednarodno kazensko pravo je bila 5. decembra 2023 kot prva Slovenka imenovana za sodnico na mednarodnem kazenskem sodišču v Haagu. V zgodovini tega izjemno pomembnega hrama pravice, ki se ukvarja z najhujšimi zločini zoper človeštvo, je najmlajša sodnica.
Pravo je izbrala, ker daje ravnanju ljudi smisel in ustvarja red. Pri delu jo vodi zavestna objektivnost. Velja za razgledano, umirjeno in srčno osebo. Blizu ji je stoicizem. Spodbuja nas k vedoželjnosti v odnosu do sebe in strpnosti do sočloveka. Beti Hohler je svetovljanka.
O vas govorijo zgolj v presežnikih: temeljito poznavanje prava in sodišč, široko znanje in obča razgledanost; potem pa umirjenost, srčnost, priljudnost. In ko te besede navajajo vaše kolegice in kolegi, postane nizanje intimne človečnosti izjemno zanimivo. A te osebnostne lastnosti z vašim profesionalnim delom nimajo oziroma bržčas ne smejo imeti (brezpogojne) zaveze?
Osebnostne lastnosti, kot so umirjenost, srčnost, priljudnost, po mojem mnenju niso samo dobrodošle, ampak nujne za delo v pravosodju, v katerikoli vlogi. Seveda morajo iti z roko v roki z znanjem, objektivnostjo, odločnostjo, samozavestjo. Ampak, veste, biti odličen tožilka ali tožilec, sodnica ali sodnik ne pomeni biti aroganten, trd človek. Tudi v mednarodnem kazenskem pravosodju ne. Nasprotno. To niso lastnosti »za doma«, ampak so prav tako pomembne v sodni dvorani, le da pridejo do izraza drugače – kot empatija, spoštovanje raznolikosti, pozornost, prisotnost. Da sem med kolegi in kolegicami prepoznana po tako pozitivnih lastnostih, mi veliko pomeni. Vedno sem tudi verjela, da to, kar dajemo, dobimo nazaj.
Priljudnost je sicer zame izraz odprtosti in spoštovanja do soljudi. Nihče se nima pravice ...