Tomaž Pezdirc, didžej: Turist je bil več kot diskoteka

Zaupal nam je nekaj refleksij na kultno diskoteko Turist, ki bo 28. marca v Festivalni dvorani praznovala 45. rojstni dan. Obeta se nepozaben večer, napoveduje Tomaž Pezdirc, ki je ostal mladosten in se v vseh desetletjih ni prav nič spremenil.
Turist ni bil le diskoteka. Bil je prostor, kjer smo se iskali in tudi našli delček sebe. Bil je Ljubljana, ki je znala plesati in živeti na polno.
Kdaj se je začela vaša zgodba didžeja v Turistu? Koliko ste bili stari takrat?
Še ne polnoleten sem bil, v Turistu sem začel vrteti pri sedemnajstih.
Katera glasba je bila značilna za večere, ko ste vrteli?
Alternativna, predvsem na večerih Studia city in Mladine ob četrtkih.
Kako ste se takrat pravzaprav pripravljali, snemali? Zdi se, da v tistih časih ni bilo tako enostavno biti didžej?
Podnevi smo zahajali v diskoteko, snemali mikstejpe na kasete, poslušali glasbo in miksali. Plošče smo kupovali predvsem v tujini, ker jih je bilo pri nas nemogoče oziroma zelo težko dobiti. Svojo mladost smo posvetili vrtenju in odkrivanju glasbe.
Kdo so bili še glavni protagonisti diskoteke v 80. in 90. letih?
Andrej Kokalj, Miki Drakulović, Marko Strle ...
Večer pred koncertom skupine The Cure leta 1987 v Hali Tivoli sta dva člana skupine prišla v Turista in je bil zanimiv trenutek, ko sem zavrtel njihov komad in sta samo opazovala iz separeja, kako ljudje plešejo in uživajo.
Zakaj je bilo v tistem času pomembno imeti kartico za brezplačni vstop v Turista?
S kartico si imel vedno zagotovljen prost vstop, tudi če je bila diskoteka nabito polna, kar je bilo v tistih časih neprecenljivo.
Kakšno je bilo vzdušje na plesišču, kako bi opisali Turista v 80. letih?
Precej zanimivo vzdušje je bilo predvsem ob torkih, ko so imela dekleta prost vstop in se je dostikrat zgodilo, da so bila na začetku na plesišču samo dekleta.
Je kakšen "komad", ki je bil nad popularen in so vas zanj večkrat prosili, da ga "daste gor" in so nato malodane vsi podivjali po plesišču?
Prince in njegov Let's go crazy!
Je kakšna anekdota, ki vas posebej spominja na to legendarno diskoteko?
Večer pred koncertom skupine The Cure leta 1987 v Hali Tivoli sta dva člana skupine prišla v Turista in je bil zanimiv trenutek, ko sem zavrtel njihov komad in sta samo opazovala iz separeja, kako ljudje plešejo in uživajo … Da jih ne bo slučajno kdo iz publike prepoznal.
Zakaj je bil Turist tako priljubljen, da so vsi želeli biti tam?
Predvsem zaradi obiskovalcev in glasbe, ki se je vrtela. Turist je bil več kot diskoteka. Res je zaznamoval našo generacijo.

V tistem času je obstajala tudi konkurenca, diskoteka Valentino. V čem ste se razlikovali?
Valentino je bil znan po dosti bolj komercialni glasbi.
Ali najboljših stvari res ni mogoče ponoviti in zakaj je nekega večera to priljubljeno shajališče mladih sploh ugasnilo?
Zaradi vizije lastnika po drugačnem lokalu se je končal naš Turist. Nekaterih stvari se žal ne da ponoviti, ker so drugi časi.
Kaj pripravljate ob 45. obletnici Turista v Festivalni dvorani?
Nepozaben žur in verjamem, da se bo ujel duh tistega obdobja, pa čeprav samo za en večer.
Koga pričakujete in boste zavrteli kakšno "muzičko željo"?
Pričakujemo obiskovalce tistega obdobja, glasbenih želja že takrat nismo vrteli, res redko in če je šla v koncept. Tokrat bo pregled največkrat zavrtene glasbe skozi celotno obdobje diskoteke od leta 1980 – 1994. Pričakujem dobro energijo.
Sami ste velik poznavalec glasbe, vodite urbani spletni Radio Terminal ... Kaj vam pomeni glasba, kaj vas je naučila in kaj bi si želeli, da bi bilo danes drugače?
Glasba mi poleg družine pomeni vse, naučila me je veliko in me še vedno uči, sedaj spremljam in kuriram predvsem novo produkcijo in različne zvrsti, ki jih drugje ne vrtijo.
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.