ŽENSKE V VESOLJU

Katy Perry in polet v vesolje! Poglejte, kje bo sedela (VIDEO)

Ameriška pevka Katy Perry je ena izmed šestih potnic, ki bodo danes poletele v vesolje. Zvezdnica je razkrila zadnje podrobnosti pred odpravo.
Fotografija: Katy Perry v pripravah na vesoljsko odpravo. Foto: posnetek zaslona
Odpri galerijo
Katy Perry v pripravah na vesoljsko odpravo. Foto: posnetek zaslona

Lauren Sánchez, zaročenka multimilijarderja in drugega najbogatejšega Zemljana Jeffa Bezosa, pop glasbenica Katy Perry, televizijska voditeljica Gayle King, nekdanja Nasina vesoljska znanstvenica Aisha Bowe, aktivistka in borka za državljanske pravice Amanda Nguyen in filmska producentka Kerianne Flynn so izbranke, ki se jim bo danes odprlo vesolje. 

Šest potnic bo z raketo New Shepard, ki jo je razvilo podjetje Blue Origin (v lasti Bezosa), danes ob 8.30 po njihovem času (pri nas ob 15.30) vzletelo iz Zahodnega Teksasa in se dvignilo več kot 100 kilometrov nad Zemljo, kar je mednarodno priznana meja vesolja.

Med poletom, ki bo trajal približno 11 minut, bodo članice posadke doživele nekaj trenutkov breztežnosti, preden se bo kapsula z mehkim pristankom, podprtim s padali, vrnila na Zemljo. 

To bo prvi popolnoma ženski vesoljski polet po več kot 60 letih, ko je sovjetska kozmonavtka Valentina Tereškova kot prva ženska sama poletela v vesolje leta 1963 z vesoljskim plovilom Vostok 6. Od takrat ni bilo drugih popolnoma ženskih vesoljskih poletov, vendar so ženske v vesolju dosegle številne pomembne uspehe. 

PREBERITE ŠE -> Slovenka, ki je zaslužna, da naša država pomembno vpliva na raziskovanje vesolja

Da Bezosovo vesoljsko podjetje načrtuje tak ženski podvig, je že pred dvema letoma namignila Sánchezova, ki je za Vogue leta 2023 dejala, da bodo na krovu ženske posadke poleg nje izjemne izbranke, ki »tlakujejo pot drugim ženskam«.

Odkar so na dan prišla imena ostalih potnic, pa kritiki špekulirajo, ali niso določene posameznice bile izbrane bolj zaradi slave in medijskega vpliva, ki ga imajo v ameriški družbi. 

Katy Perry je glede na objave na dvojih družbenih omrežjih, vsekakor počaščena, da je med srečnicami, ki se bodo zapisale v zgodovino. »Če bi mi kdo rekel, da bom del prve popolnoma ženske posadke v vesolju, bi mu verjela. Kot otrok sem vedno gledala na svet s čudovitim upanjem, čeprav nismo imeli veliko,« je povedala. 

V videu je svojim sledilcem tudi zaupala, da verjame, da ji je misijo v vesolje namenila usoda, saj raketa po naključju vsebuje dva simbola, povezana z njenim zasebnim življenjem. Na konici kapsule, v kateri bodo s posadko, je narisano pero, ime kapsule pa je »želva«. Tako pero kot želva sta ljubkovalna vzdevka, s katerima Perryjevo naziva njena mama, je razkrila zvezdnica. 

 

Poglejte, kje bo sedela

V zadnjem videu pred poletom je pevka na Instagramu pokazala tudi notranjost kapsule in sedež, v katerem bo sedela.

Po protokolu podjetja Blue Origin se namreč vse potnice že dva dni obsežno usposabljajo za podvig, čeprav je raketa popolnoma avtonomna in ne potrebuje pilotov, kar pomeni, da članice posadke ne bodo ročno upravljale plovila. So pa morale prestati teste fizične pripravljenosti in usvojiti protokole v sili, varnostne ukrepe ter postopke za breztežnost. 

Zgodovinski polet ali bogatunska kaprica 

Blue Origin današnji zvezdniški polet oglašuje kot mejnik ne le za vesoljsko industrijo, temveč tudi kot simbol napredka in enakopravnosti žensk v znanosti in tehnologiji. Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da tovrstni komercialni vesoljski poleti, niso zgolj neokusna kaprica bogatašev, ki jim ni problem odšteti okrog 150.000 ameriških dolarjev za rezervacijo sedeža, medtem ko ljudje po svetu stradajo in umirajo, ampak tudi veliko breme za okolje. 

Profesorica Eloise Marais z University College London je že leta 2022 izvedla študijo, ki je razkrila katastrofalno škodljive učinke vesoljskega turizma na ekosistem. Rezultati so namreč pokazali, da imajo saje, ki jih rakete med poletom sproščajo v zgornji atmosferi kar 500-krat večji učinek segrevanja ozračja kot tiste, ki jih sproščajo letala bližje Zemlji. To pomeni, da lahko povečano število vesoljskih poletov resno škoduje ozonski plasti in pospeši globalno segrevanje. 

PREBERITE ŠE -> Sunita Williams, astronavtka slovenskih korenin: S kranjsko klobaso do rekordov v vesolju

Preberite še:

V prodaji