Vas daje spomladanska utrujenost? Tako si lahko pomagate
Spomladanska utrujenost običajno traja dva do tri tedne in se pojavlja v marcu ali aprilu, ko so temperaturna nihanja med dnevom in nočjo največja. Kaže se v naslednjih simptomih: močna utrujenost (čeprav si vzamete dovolj časa za počitek), izčrpanost, brezvoljnost in manjša učinkovitost pri delu. Zanjo so še posebej dovzetni občutljivi posamezniki, starejši ljudje in kronični bolniki. Bolj izrazito naj bi jo doživljali tudi ljudje z nižjimi vrednostmi serotonina, ki ga imenujemo tudi hormon sreče.
Spomladanska utrujenost ni bolezensko stanje, temveč gre za naraven odziv telesa na prehod med zimo in pomladjo. Ta prehod nekateri doživljajo zelo burno, drugi pa ga skoraj ne zaznajo. Pozimi se namreč večino časa zadržujemo v zaprtih prostorih, manj se gibljemo, prehrana je bolj enolična, trpimo pa tudi za pomanjkanjem sončne svetlobe in kisika. Posledično se telesne funkcije upočasnijo, zmogljivost organizma se zmanjša, pojavijo pa se lahko tudi glavoboli.
Spomladi pride v naravi do večjih sprememb, kar vpliva tudi na nas. Temperature so naenkrat vse višje, sončno sevanje je vse bolj intenzivno, dnevi so daljši, vsemu temu pa se mora prilagoditi tudi naš organizem. Posledično se poveča pretok krvi v možgane, presnova se pospeši, hormoni morajo vzpostaviti novo ravnovesje. Za vse to telo potrebuje več energije, kar se kaže v obliki utrujenosti.
Čim več v naravi, dodajanje vitamina C in magnezija
Če vas daje spomladanska utrujenost, lahko njene simptome ublažite na preproste načine. Ključ do izboljšanja počutja je, da čim več časa preživite v naravi, na svežem zraku in na dnevni svetlobi.
Dobro je, da si vsak dan vzamete tudi nekaj časa za zmerno rekreacijo, kot je na primer sprehod ali tek v gozdu, s čimer boste telo oskrbeli z večjimi količinami kisika, zaradi česar se bosta izboljšala tudi spanec in odpornost imunskega sistema.
PREBERITE ŠE -> Nevroznanstvenik opozarja: Tako resne so posledice pomanjkanja spanja
Proti spomladanski utrujenosti se lahko borite tudi z ustrezno prehrano. V tem času je dobro zaužiti čim več svežega lokalno pridelanega sadja in zelenjave iz ekološke pridelave.
Pomlad je idealen čas za prečiščevanje organizma, kar lahko še dodatno pospešite z uživanjem zelene zelenjave. Ta je bogata s klorofilom, slednji pa pomaga izločiti strupe iz telesa. Seveda je ob tem, tako kot v drugih mesecih, treba poskrbeti za zadostne količine popite vode, ki bo poskrbela tudi za boljšo prebavo.
PREBERITE ŠE -> Boljše zdravje srca, manj bolečin, stresa in druge dobrobiti tega, da redno hodimo naokoli bosi
Za ublažitev spomladanske utrujenosti je smiselno povečati količine vitamina C, poleg tega pa je dobro poskrbeti tudi za zadosten vnos magnezija, ki pomaga pri spopadanju z izčrpanostjo, utrujenostjo in stresom.
Ker je slednjega v hrani vse manj, je morda smiselno poseči po ustreznih prehranskih dopolnilih. Sicer pa je priporočljivo telo oskrbeti z živili, ki so bogata z vitaminom E, polifenoli, železom, selenom, cinkom, kalcijem, kalijem in B vitamini.