Trije načini, kako lahko kljub vročini spimo dobro
Pred nami je spet nekaj vročih dni, v času vročinskih valov pa so mnogim še bolj kot visoke temperature čez dan, nadležne vroče noči, ko bi človek res potreboval počitek. Vemo, kaj vse za sabo potegne nespečnost. Ključna fiziološka potreba je pač nujna za naše normalno delovanje in če te ne zadostimo, se to kaže v slabem počutju, lahko občutimo celo tesnobo.
Kot piše Nacionalni inštitut za javno zdravje med koristi urejenega spanja sodijo ugoden vpliv na zdravje srca in ožilja, lažje uravnavanje telesne teže, boljša telesna pripravljenost, dobro počutje in lažje uravnavanje čustev ter spoprijemanje s stresom, boljše spominske in miselne sposobnosti, izboljšano delovanje imunskega sistema in uravnavanje hormonov, večja varnost v prometu, pri delu in aktivnostih. Več kot dovolj razlogov torej, da svoje spanje uredimo.
In kaj pomeni urejen spanec?
Kot piše NIJZ lahko rečemo, da imamo urejeno spanje, ko gremo vsak dan spat ob približno istem času in spimo zadostno število ur. Za odraslega naj bi bilo to med sedem do devet ur.
In če sami zase vemo, kdaj in koliko bi morali spati ter priporočila tudi upoštevamo, so zunanji dejavniki tisti, ki lahko kvarijo naš spanec. Eden od teh neprijetnih zunanjih dejavnikov je zagotovo vročina.
Portal Psychology Today povzema več raziskav in vse ugotavljajo povezavo med poletno vročino in nespečnostjo. Ena od raziskav je dokazala večjo pojavnost migren v poletnem času, ki pa so bile posledice nespečnosti, druga dokazuje korelacijo med manj spanca in daljšimi dnevi, tretja pa nespečnost ne povezuje zgolj z več svetlobe, temveč dokazuje, da spimo slabše ob višjih temperaturah zraka.
Ko pademo v spanec, telesna temperatura naravno pade. Visoke zunanje temperature pa lahko motijo ta proces, kar se kaže v tem, da težje zaspimo ali spimo slabše. Kar je, kot že rečeno, lahko sprožilec duševnih stisk.
Na dobro noč vplivamo že čez dan
Kako si lahko pomagamo? Psychology Today navaja tri načine, na katere morda, čeprav so povsem logični, še niste pomislili.
Pred spanjem se ohladite z mrzlo prho – hladen tuš pomaga pri zniževanju telesne temperature. Če imate pomislek, da vas bo mrzel tuš predramil in boste le še težje zaspali, brez skrbi. Naj večerno tuširanje s hladno vodo postane del vaše rutine, saj ko nekaj rutinsko počnemo pred spanjem, kmalu podzavestno to dejanje povezujemo s spanjem.
Telovadite zgodaj zjutraj – redno gibanje dokazano izboljšuje spalne navade, a ni vseeno, kdaj smo aktivni. Vadba namreč zviša telesno temperaturo, zato je najbolje, da v poletnih mesecih svojo rekreacijo načrtujete za zgodnejše ure ter tudi s tem pripomorete k boljšemu spanju v vročini.
Vztrajajte pri svoji spalni rutini – Kljub daljšim dnevom, zaradi česar bi lažje ostali pokonci dlje časa, hodite spat ob svoji običajni uri. S tem ko hodimo spat in se zbujamo ob istih urah, vzdržujemo svojo spalno rutino in zato lažje vstajamo ter tudi lažje zaspimo.
PREBERITE ŠE -> Skrita nevarnost: pitje alkohola na letalu (in dve drugi presenetljivi odkritji s področja zdravja)
V vročini si lahko veliko pomagamo tudi s čaji. O tem, kateri so v vročih dneh še posebno priporočljivi, je zeliščarica Mirjam Grilc za Onoplus spregovorila tukaj. Vsem čajem, ki jih je naštela, je skupno to, da ta zelišča oziroma rastline prodrejo do organov in hladijo organe. Seveda moramo biti pri čajih in ostali tekočini zvečer previdni, da je ni preveč, saj bi potem spanje prekinjal klic mehurja.
Kako dobro bomo spali, je torej odvisno od tega, kako bomo za prihajajočo noč poskrbeli že čez dan. S tem se zelo strinja tudi dr. Matthew Walker, vodilni svetovni strokovnjak za raziskave spanja, ki se s tematiko spanja ukvarja že dve desetletji in je tudi avtor knjige Zakaj spimo.
Po njegovem mnenju z dnevnimi aktivnostmi in urejeno spalno navado dosežemo celo to, da spimo dovolj in se zbujamo brez budilke. Kaj ta sicer pomeni za naše telo, preberite tukaj.