NEVERJETNA MOČ

Ginseng, korenina, ki 'pozdravi vse': Od zdravljenja raka do lajšanja erektilne disfunkcije

Ginseng je ena izmed najbolj čislanih zdravilnih rastlin Daljnega vzhoda. Na Kitajskem, kjer ga uporabljajo že več kot 5000 let, mu pravijo tudi kralj vseh zeli.
Fotografija: Strokovnjaki tradicionalne kitajske medicine pravijo, da azijski ginseng poživlja, ameriški ginseng pa pomirja. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Strokovnjaki tradicionalne kitajske medicine pravijo, da azijski ginseng poživlja, ameriški ginseng pa pomirja. Foto: Shutterstock

A kaj je tako posebnega na tej razvejani bledi korenini, ki je kljub neprijetnemu grenkemu okusu izredno draga? Odgovori se skrivajo v tradicionalni kitajski medicini, ki že tisočletja opeva ginsengove učinke na telo, potrjuje pa jih tudi sodobna znanost. 

Korenina, ki »pozdravi vse«

Začnimo s tem, kaj sploh je ginseng. S tem imenom namreč poimenujemo kar 11 različnih rastlin, ki jim je skupno, da rastejo izredno počasi in imajo mesnato korenino. Najbolj znana in zdravilna med njimi sta azijski ali korejski ginseng (Panax ginseng) in ameriški ginseng (Panax quinquefolius). 

Med ginsengi boste večkrat zasledili tudi omembo sibirskega ginsenga (Eleutherococcus senticosus), ki pa ni pravi ginseng in zato nima enakih učinkov kot azijska ali ameriška rastlina, vendar pa se lahko pohvali z drugimi blagodejnimi vplivi na telo. 

Sveži ginseng je pri nas zelo težko dobiti, če se boste mudili v velemestih, pa ga zagotovo najdete v kitajskih četrtih. Foto: Shutterstock
Sveži ginseng je pri nas zelo težko dobiti, če se boste mudili v velemestih, pa ga zagotovo najdete v kitajskih četrtih. Foto: Shutterstock

Ginseng in njegovo uporabo v zdravilne namene so zgodovinarji odkrili v starodavnih knjigah izpred več kot dveh tisočletij, arheološki ostanki te rastline pa so še starejši, saj so v goratih predelih kitajske pokrajine Mandžurije odkrili ginseng, star več kot 5000 let. Ginseng še danes uspeva tam in v goratih predelih vzhodne Rusije, Koreje ter Severne Amerike (tod so ga v preteklosti izkoriščali tudi ameriški staroselci). 

Da je koren rastline tako zelo zdravilen, priča tudi njegovo latinsko poimenovanje, saj »panax« latinsko pomeni »zdravilo za vse«, medtem ko beseda ginseng izvira iz kitajske besede rénshēn, ki v prevodu pomeni »človeška korenina«. Slednje ima vsekakor veliko smisla, saj je ginsengova korenina s svojo razvejanostjo res videti kot človeško telo, poleg tega pa ima tudi močan vpliv na človekovo zdravje. 

PREBERITE ŠE -> Izjemni zdravilni učinki wasabija in zakaj je dobro uživati tudi njegove kalčke

Od zdravljenja raka do lajšanja erektilne disfunkcije

Znanstveniki so odkrili, da ginseng vsebuje kar nekaj dragocenih bioaktivnih snovi, med katerimi so najbolj zdravilni ginsenozidi. Azijski in ameriški ginseng se razlikujeta ravno v koncentraciji teh snovi, zato imata nekoliko drugačne učinke na telo. Za ameriškega tradicionalna kitajska medicina pravi, da ni tako močan kot azijski in da na telo deluje bolj pomirjujoče, medtem ko naj bi azijski ginseng poživljal organizem, varoval življenjsko pomembne organe, povečal energijo (predvsem življenjsko ali či) in ohranjal vitalnost.  

Tradicionalna kitajska medicina ginseng predpisuje za zelo širok in raznolik spekter zdravstvenih stanj, med katerimi so oslabljeni imunski sistem, prehladi in obolenja dihal, težave s prekrvavitvijo, ki se lahko kažejo kot težave s srcem ali pri moških težave z erekcijo, diabetes, pomanjkanje energije in koncentracije, utrujenost, upad kognitivnih sposobnosti, pešanje spomina in rakava obolenja. 

Ali ginseng resnično pomaga pri vseh naštetih, je zanimalo tudi sodobno znanost, ki je opravila že nekaj raziskav v delovanje te rastline, vendar bo v prihodnje potrebnih še veliko več, če želimo doumeti resnično moč ginsenga. Doslej so najbolj zanimiva dognanja, da azijski ginseng spodbuja rast imunskih celic, deluje antimikrobno, pomirja vnetja v telesu (tudi mišična, ki nastopijo po intenzivni vadbi), izboljša delovanje trebušne slinavke in pomaga zniževati krvni sladkor. 

Poleg tega so raziskovalci ugotovili, da ginsenozidi zavirajo rast rakavih celic in da imajo ljudje, ki uživajo ginseng, manjše tveganje za nastanek rakavih obolenj. Raziskali so tudi poživitvene učinke te korenine in odkrili, da lahko ginseng pomaga celo pri kronični utrujenosti, in to že v 15 dneh, dober učinek pa ima tudi na rakave bolnike, ki so bili utrujenosti podvrženi zaradi kemoterapij. 

Ginseng okrepi učinek kofeina, zato je potrebna previdnost pri njegovem uživanju, če radi pijete kavo. Nekateri pa to izkoriščajo in ga prav zato dodajajo vanjo, prisoten je tudi v določenih energijskih pijačah. Foto: Shutterstock
Ginseng okrepi učinek kofeina, zato je potrebna previdnost pri njegovem uživanju, če radi pijete kavo. Nekateri pa to izkoriščajo in ga prav zato dodajajo vanjo, prisoten je tudi v določenih energijskih pijačah. Foto: Shutterstock

Izvedene so bile tudi študije o vplivih ginsenga na možgane, ki so pokazale, da lahko ginseng izboljša delovni spomin človeških možganov, redno uživanje te korenine pa pripomore k dobrim kognitivnim funkcijam v starosti. Ena izmed študij je tudi pokazala, da ima ginseng pozitivne učinke na možgane oseb z Alzheimerjevo boleznijo, neka druga raziskava pa je razkrila, da ginseng organizmu pomaga premagovati stres in lajša simptome depresije in anksioznosti. 

Ena izmed bolj kontroverznih trditev je, da ginseng krepi moško spolno moč, zaradi česar je pogosta sestavina izdelkov, ki jih tržijo za moško zdravje. Znanstvene raziskave v zadnjih letih so pokazale, da ginseng spodbuja cirkulacijo krvi po telesu in bi lahko pomagal moškim z erektilno disfunkcijo, ki imajo težavo s prekrvavljenostjo spolnega organa, vendar pa znanstveniki opozarjajo, da bo potrebnih še več raziskav, saj študije doslej niso pokazale dovolj jasnih razlik med vplivi ginsenga in vplivi placeba na spolno moč. 

PREBERITE ŠE -> Konjak: čudežni azijski gomolj, ki topi kilograme, holesterol, sladkor in akne

Kje kupiti ginseng in kako ga uživamo? 

Ginseng lahko uživamo svež ali posušen na različne načine. Užiten je surov, zato ga nekateri žvečijo, vendar nima posebno dobrega okusa in je izredno grenek, poleg tega pa je pri nas skoraj nemogoče kupiti svežo korenino. Specializirane trgovine z azijsko hrano in zelišči včasih prodajajo celo posušeno korenino, a je cena izredno visoka, to pa zato, ker ginseng raste zelo počasi in ga lahko izkopljejo šele štiri ali šest let po zasaditvi. Tako svežo kot sušeno korenino je mogoče dodajati v jedi, kot so juhe, enolončnice, omake in priloge, ali napitke (smutiji in čaji). 

V trgovinah z zdravo prehrano boste pogosteje naleteli na ginseng v prahu, prehranskih dopolnilih ali kot sestavino zdravilnih čajev. Strokovnjaki za tradicionalno kitajsko medicino pravijo, da je ginsengov čaj najbolj blaga oblika uživanja te zdravilne rastline, medtem ko močnejše učinke nudi ginseng v prahu, ki ga običajno uživamo v obliki kapsul. 

Ker je koren tako težko gojiti in dosega visoko ceno, se na tržišču pogosto pojavljajo tudi ponaredki. Strokovnjaki tako svarijo, da pozorno prebirate sestavine ginsengovih izdelkov in se prepričate, da sta v njih res azijski ali ameriški vrsti rastline ter da ste pozorni na njuno koncentracijo. Priporočljivo pa je tudi, da z uživanjem tako močne zeli, kot je ginseng, ne pretiravate, ampak na vsaka dva ali tri tedne naredite dvotedenski premor. 

Uživanje ginsenga se zaenkrat odsvetuje otrokom, nosečnicam in doječim materam, saj še ni bilo opravljenih dovolj raziskav, ki bi potrdile, da je varen zanje. Prav tako naj se pred vključitvijo ginsenga na jedilnik z zdravnikom posvetujejo diabetiki in osebe, ki jemljejo zdravila za redčenje krvi ali povišan krvni tlak. 

Preberite še:

V prodaji