Prim. Matija Cevc, dr. med., predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, poudarja, da zdrav življenjski slog praviloma ohranja ali celo izboljšuje naše dobro počutje. Hrana ima izjemno pomemben vpliv na naše zdravje in počutje.
Če se prehranjujete uravnoteženo in skrbite za dovolj gibanja, se lahko precej uspešno obvarujete pred kroničnimi boleznimi, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen tipa 2 in debelost.
Ob poplavi informacij o prehranskih trendih, promociji številnih modnih diet in priporočil pa se bržčas težko odločite, komu zaupati, kaj jesti in česa ne. Med ljudmi krožijo številni miti, ki nimajo prav nobene verodostojne podlage.
1. Ali krompir, špinačo in gobe smemo pogrevati?
Pogrevanje hrane je priročen postopek, da lažje porabimo ostanke hrane ali če si obroke pripravimo vnaprej. V javnosti kroži mit o škodljivosti pogrevanja nekaterih živil, na primer krompirja, špinače in gob. V resnici ni živila, ki ga ne bi smeli pogrevati.
Bolj kot to, kaj pogrevamo, je za varnost pogrete hrane pomembno, da je bila prej ustrezno shranjena, da je bila pogreta pri dovolj visoki temperaturi in da v kuhinji pazimo na higieno.
Res pa je, da so z vidika varnosti nekatera živila bolj občutljiva kot druga. Takšen primer je riž, ki lahko vsebuje spore bakterije Bacillus cereus, katere toksini so odporni proti toploti. Podobno velja za druga škrobna živila, kot so ...