Ali stres res pospeši sivenje las? To so pokazale raziskave
Kolikokrat ste od staršev slišali, da jim povzročate sive lase ali pa te besede sami uporabljate pri prepirih s svojimi otroki? Gre zgolj za mit ali nam stres res lahko povzroči hitrejše sivenje las?
V stresnem obdobju za to, da so naši lasje postali sivi, hitro okrivimo naporno službo ali pa družinske zdrahe. Pa čeprav se marsikdo tako le pošali, je v tem vendarle nekaj resnice, piše portal Psych Central.
Raziskav na tem področju do nedavnega skorajda ni bilo, a ameriška raziskava iz leta 2020 dokazuje povezavo med stresom in hitrejšim sivenjem las. Raziskavo so izvajali na miših in spoznali, da akutni stres igra ključno vlogo pri tem, da naši lasje postanejo sivi.
Stresni hormon noradrenalin občutno vpliva na lasne folikle
Melanociti, celice, ki proizvajajo melanin in so torej odgovorne za pigment naše kože, las in oči, s staranjem postopoma izginjajo. Ko naši lasje rastejo iz foliklov, ti pa nimajo več melanocita, to pomeni, da bodo lasje z manj oziroma brez pigmenta. Stresni hormon noradrenalin občutno vpliva na lasne folikle in vpliva na hitrejšo izgubo melanocitov. Brez teh celic pa so novi lasje sivi oziroma beli.
Ko smo soočeni s stresom, se v našem telesu tvorijo hormoni, ki nas vodijo v obrambo, beg ali zamrznitev. Vse to v telesu povzroči cel niz fizioloških sprememb, recimo pospešen srčni utrip in hitro dihanje, krče v mišicah, potenje, pospešen metabolizem in visok krvni tlak. Vse te spremembe so dobrodošle, ko se moramo odzvati hitro. Pomagale so našim prednikom, ki so potrebovali naval energije pri obrambi pred grožnjami predatorjev.
PREBERITE ŠE -> Zakaj zbolimo? To so najpogostejši vzroki hudih bolezni (po mnenju strokovnjakov)
Kot piše omenjeni portal pa ti odzivi na grožnje niso najbolj uporabni v sodobnem času oziroma pri spopadanju z vsakodnevnim stresom. Naša telesa se namreč lahko soočajo z občasnimi stresnimi situacijami, ko pa stres postane kroničen, je to za telo zelo obremenjujoče. In vodi v številne zdravstvene težave, kot so glavoboli, nespečnost, prebavne težave, izgorelost, vnetja, depresija in anksioznost.
Ukrepajmo še pred sivenjem
Ob vseh teh resnih stanjih se zdijo sivi lasje še najmanjši problem, a dejstvo je, da jih ljudje, ki so bolj pod stresom, dobijo hitreje. Gre za dokončno stanje, saj ko enkrat melanocite izgubimo, teh na noben način ne moremo ponovno proizvesti. Zato je bolje delovati preventivno in ob stresnih situacijah na določene načine zavarovati svoje telo pred odzivi. Zelo bo pomagalo globoko dihanje, s katerimi umirimo srčni utrip. Osredotočenost na dihanje namreč odvrne misli od stresnih situacij.
- Dihanje
Poskusite s štiri sekundnim vdihom skozi nos, zadržite dih za štiri sekunde in izdihnite skozi usta v šestih sekundah. Ponavljajte vsaj dve minuti. Postopoma pa dihalno tehniko podaljšujte in jo prakticirajte od pet do deset minut.
- Čuječnost
Med načini, kako se osvobodimo stresa, je tudi krepitev čuječnosti. Gre za proces, pri katerem se aktivno osredotočamo na ta trenutek in situacijo, v kateri smo. Pri tem pozabimo na kakršnokoli ocenjevanje, kar nam omogoča, da se osredotočimo na nalogo in se ne obremenjujemo s preteklostjo ali prihodnostjo.
Recimo, ko kuhamo, se osredotočimo na tisti korenček pred nami, zbrano ga narežimo in ne razmišljamo o tem, kaj vse moramo postoriti še po kosilu. Sedaj je pomemben korenček, in čeprav se vam bo sprva morda vse skupaj zdelo nesmiselno, dolgoročno prakticiranje čuječnosti resnično pomaga pri spopadanju s stresnimi situacijami.
PREBERITE ŠE -> Preproste metode za krepitev intuicije (za lažje sprejemanje odločitev in bolj lahkotno življenje)
- Poskrbimo za ustaljen urnik spanja
Dober spanec je predpogoj, da stres na naše telo ne vpliva pretirano negativno. Da si omogočimo dober spanec, je nujno, da hodimo spat in se zbujamo ob isti uri, v spalnici nimamo elektronskih naprav, zagotovimo, da je v spalnici tišina, tema in primerna temperatura ter se pred spanjem izogibamo obilnim obrokom, kofeinu in alkoholu.
- Redno telovadimo
Gibanje je tudi eden od dejavnikov, ki izjemno pozitivno vplivajo na stres, saj v telesu vzbudi hormona dopamin in serotonin, hormona, ki naravno blagodejno vplivata na stres. Ta učinek bomo dosegli že s pol urno vsakodnevno vadbo.
- Pogovor
Velikokrat že pogovor pomaga. Živimo v dobi terapij, a marsikdaj je že pogovor s prijatelji osvobajajoč. Poiščite osebo, ki ji zaupate, morda bo že njegov pogled na vašo stresno situacijo pomenil rešitev, kako se lahko soočite s problemom. Velikokrat nam pogled iz drugega kota povsem spremeni percepcijo in mnogokrat ugotovimo, da situacija sploh ni tako kritična, kot se nam je sprva zdelo.
PREBERITE ŠE -> Sivi lasje: zakaj jih ni pametno puliti (in najboljša metoda, kako jih prikriti)
Torej če povzamemo, naše telo se na stres odziva z reakcijami, ki močno spremenijo ravnovesje hormonov v našem telesu. Zato je ključno, da ob stresnih situacijah vemo, kako se lahko odzovemo in s tem ublažimo posledice, ki bi nam jih lahko stres lahko pustil.