ZDRAVJE

Sirek: zdravo brezglutensko žito, ki v ričetu dobro nadomesti ječmen

Ste že slišali za sirek? To starodavno žito danes postaja vse bolj priljubljeno v prehrani, saj je bogato z beljakovinami in vlakninami, a ne vsebuje glutena.
Fotografija: Sirek ima prijeten oreškast okus, vsebuje pa veliko pomembnih hranil. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Sirek ima prijeten oreškast okus, vsebuje pa veliko pomembnih hranil. Foto: Shutterstock

Sirek (Sorghum bicolor) izvira iz Afrike, kjer naj bi ga ljudje gojili že 8.000 let pred našim štetjem. Botanično spada med trave, človek pa ga je začel kultivirati zaradi okusnih in hranilnih žitnih semen, ki jih tvori. Sčasoma je postal pomembna krmna rastlina za živinorejo, iz sirka pa pridobivajo tudi gorivo biodizel. 

Njegov največji pridelovalec so danes ZDA, gojimo pa ga tudi v Sloveniji, predvsem v Prekmurju. Če te žitarice še niste okusili na krožniku, pa ste jo najverjetneje že srečali v drugi obliki, iz posušenih trav so namreč narejene tradicionalne sirkove metle. 

Sirka poznamo več sort. Te se razlikujejo predvsem po barvi (od bele in bež do oranžne, bakrene, rdeče in celo črne), pa tudi po vsebnosti hranilnih snovi. V prehranski industriji se najpogosteje uporabljajo svetle sorte sirka, so pa ameriške znanstvene raziskave pokazale, da črni sirek, znan tudi pod imenom oniks sirek, vsebuje največ antioksidantov. 

Sirek gojimo tudi v Sloveniji, poleg prehrane se ga pri nas uporablja za izdelavo tradicionalnih sirkovih metel. Foto: Shutterstock
Sirek gojimo tudi v Sloveniji, poleg prehrane se ga pri nas uporablja za izdelavo tradicionalnih sirkovih metel. Foto: Shutterstock

Zakaj je sirek tako zdrav? 

Sirek je dobro nadomestno živilo za osebe s celiakijo in vse, ki se izogibajo glutena, saj ga naravno ne vsebuje. A to žitarico je smiselno vključiti na jedilnik, četudi vam gluten ne predstavlja trna v peti. Sirek je namreč dober vir pomembnih hranil, kot so beljakovine, vlaknine, vitamini in minerali ter antioksidanti. 

Med minerali je v sirku močno zastopano železo, ki je nujno za zdravje krvi, na njegovo zadostno količino v telesu pa morajo biti pozorne predvsem ženske.

Med vitamini prevladujejo vitamini B-kompleksa, predvsem B1, B3 in B6, ki so odgovorni za delovanje metabolizma, živčevje in zdravje kože ter las. Poleg tega sirek vsebuje še fosfor, mangan in magnezij, slednji igra pomembno vlogo v več kot 600 biokemičnih reakcijah v človeškem organizmu in je vitalen za srčno zdravje in zdrave kosti. 

Raziskave so pokazale, da so v sirku prisotni tudi flavonoidi, fenolne kisline in tanini. To so pomembni antioksidanti, ki pomagajo zavirati vnetja v telesu, znanstveniki pa so prepričani, da delujejo tudi protirakavo, bodisi tako, da preprečujejo nastanek raka, bodisi tako, da uničujejo rakave celice. 

Iz sirka meljejo tudi moko, ki je dobra za peko brezglutenskih dobrot. Foto: Shutterstock
Iz sirka meljejo tudi moko, ki je dobra za peko brezglutenskih dobrot. Foto: Shutterstock

Sirek po mnenju strokovnjakov prav tako spodbuja hujšanje in je zelo dobro dietno živilo, saj vlaknine v njem pomagajo pri prebavi in znižujejo raven holesterola v krvi. Za določene sorte sirka pa so celo ugotovili, da zavirajo procese absorbiranja sladkorja v kri in tako povečujejo inzulinsko rezistenco pri diabetikih. 

PREBERITE ŠE -> Amarant: Če bi poznali te izjemne učinke na zdravje, bi ga zagotovo uživali vsak dan

Kako sirek vključiti v prehrano? 

Sirek je mogoče kupiti v zrnju (polnozrnat z luščino ali oluščen) ali zmletega v moko. Pogosto se uporablja kot priloga, v solatah ali v juhah in enolončnicah (v ričetu dobro nadomesti ječmen), ker ima oreškast okus, pa je lahko tudi sestavni del bolj zdravega zajtrka namesto kosmičev. 

Pred uživanjem ga moramo pokuhati (podobno kot kvinojo), mogoče pa ga je tudi popeči kot popovko. Sirkova popovka velja za zdravo alternativo koruznim kokicam, saj vsebuje več hranil, a manj kalorij in maščob. 

Pokovka iz sirka je videti skoraj povsem enako kot koruzne kokice, a je veliko bolj zdrava. Foto: Shutterstock
Pokovka iz sirka je videti skoraj povsem enako kot koruzne kokice, a je veliko bolj zdrava. Foto: Shutterstock

Sirkova moka je odlična za vse, ki radi pečete brezglutenske dobrote. Če imate doma mlinček, si jo lahko svežo nameljete tudi sami in tako zaužijete še več vitaminov, mineralov in antioksidantov, ki na dolgi rok niso obstojni. 

Poleg tega iz sirka pridobivajo tudi sladki sirup, ki se v prehranski industriji uporablja za slajenje različnih živil. Po konsistenci in barvi je izredno podoben melasi, ki je pridobljena iz sladkornega trsa, s katerim si je sirek botanično v sorodu, vendar pa sirkov sirup vsebuje manj sladkorjev, čeprav je na okus slajši. To pomeni, da ga za slajenje lahko uporabite manj.  

Sirek je odličen v enolončnicah, prilogah in solatah. Foto: Shutterstock
Sirek je odličen v enolončnicah, prilogah in solatah. Foto: Shutterstock

In še nasvet. Ko boste kuhali sirek za svojo naslednjo jed, ne zavrzite vode, v kateri se je kuhal. Je namreč polna okusa in hranil ter odlično nadomesti jušno osnovo v receptih, kot so rižote, juhe in omake. 

Preberite še:

V prodaji