Staranje je del življenja in normalno je, da se z leti naš videz spreminja. Skozi življenje marsikaj doživimo, izražamo najrazličnejša čustva, vpeti smo v številne prijetne in malo manj prijetne situacije, kar se odraža tudi na našem obrazu. Način, kako se bomo starali, je odvisen tako od naše genetike, zunanjih dejavnikov kot tudi od našega življenjskega sloga in tega, kako skrbimo zase. To zadnje je področje, na katerega lahko vplivamo. Kaj lahko torej sami naredimo za to, da bi skozi leta ohranili čim bolj mladosten videz in zdravje glede na priporočila dr. Luise Dillner, pisateljice in zdravnice ter vodje raziskav pri skupini BMJ?


Pozitivno razmišljanje glede staranja

Raziskava, ki jo je izvedla dr. Serena Sabatini, podoktorska raziskovalka na Università della Svizzera Italiana, kaže na to, da ljudje, ki na staranje gledajo optimistično, dobro skrivajo svoja leta. Pri tem pomaga, če imajo vzornike; starše ali katere druge starejše posameznike, ki so na svoj proces staranja lahko pogledali s pozitivnega vidika. Pozitiven pogled na staranje posameznika spodbudi, da naredi več za svoje dobro počutje in zdravje v zrelem obdobju svojega življenja. Dillnerjeva je kot dober primer takega pogleda na svet omenila svojo mamo. Kljub temu da se ta pri svojih 98 letih sooča s skoraj popolno izgubo kratkoročnega spomina, se še vedno veseli življenja in je hvaležna za vsak nov dan, ki ji je dan.

Pravilna prehrana

Povsod prebiramo o tem, kako pomembno je, da v vsakodnevnem življenju poskrbimo za to, da se zdravo prehranjujemo. S tem se bomo izognili tveganju za številne bolezni, hkrati pa bomo izgledali mlajši. Dr. Stacey Lockyer, višja znanstvenica za prehrano pri British Nutrition Foundation, svetuje, da hrana, ki jo uživate, sestoji predvsem iz zelenjave in sadja. Poleg tega je priporočljivo uživati polnozrnate izdelke, oreščke, tudi manjši delež rib, morskih sadežev, perutnine, pustega mesa in mlečnih izdelkov z manjšim deležem maščob. Posameznik, ki se prehranjuje na tak način, naj bi zmanjšal tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, pojav sladkorne bolezni tipa 2 in nekaterih vrst raka. Po mnenju Lockyerjeve posamezniku, ki se zdravo prehranjuje, ni potrebno uživati prehranskih dopolnil. V hladnejšem delu leta je zaradi pomanjkanja sončne svetlobe vseeno priporočljivo uživati vitamin D.

Foto: sruilk/Shutterstock

Redna telesna aktivnost

Vadba je nepogrešljiv del zdravega življenjskega sloga in kakovostnega staranja, saj znižuje krvni tlak ter zmanjšuje tveganje za debelost, pojav sladkorne bolezni tipa 2 ter bolezni srca in ožilja. Po ugotovitvah profesorja dr. Benjamina D. Levina naj bi se s športom ukvarjali vsaj 150 minut na teden, še bolje pa je, če rekreaciji namenimo več časa. "Ljudje bi morali na vadbo gledati kot na del osebne higiene, kot je umivanje zob, ne pa kot na nekaj, kar bi morali 'dodati' v svoj teden," je prepričan.


Skrb za kožo

Prav koža je tista, na kateri najprej opazimo znake staranja. Medtem ko se v mlajših letih gubice na obrazu pojavijo predvsem v trenutkih izražanja čustev, se te skozi leta čedalje globlje in permanentno vtisnejo na obraz. Za kožo je smiselno poskrbeti z negovalnimi kremami, ki vsebujejo vitamin A, zelo pomembno pa je tudi, da se izognemo škodljivim UV žarkom in popijemo zadostno količino vode vsak dan, razlaga dr. Bav Shergill iz britanskega združenja dermatologov. Poleti naj bi tako v času največje pripeke ostali v senci, ko pa to ni mogoče, pa naj bi se zaščitili z oblačili, pokrivalom in s sončno kremo. Smiselno se je odvaditi kajenja, saj to zelo negativno vpliva na stanje kože.

Zadostna količina spanja

Med spanjem se celotno telo regenerira, prav tako koža. Prav zato je za mladostni izgled tudi v zrelejših letih pomembno, da si na noč privoščimo toliko ur spanja, kot jih potrebujemo. Ljudje se glede tovrstnih potreb razlikujemo. Nekaterim je dovolj že 6 ali 7 ur, medtem ko drugi potrebujejo 8 ali 9 ur spanja. Poslušajte svoje telo in spremljajte, po koliko urah spanja se počutite najbolj spočiti, nato pa si skušajte obveznosti razporediti na način, da si boste lahko to količino zagotovili na dnevni bazi.

Foto: Africa Studio/Shutterstock

Druženje

Če se redno družimo z ljudmi, ob katerih se dobro počutimo, prav tako upočasnimo proces staranja. Številne študije namreč dokazujejo, da se pri ljudeh, ki so osamljeni, v večji meri razvijejo demenca, bolezni srca in depresija. Nekateri v določenenem obdobju življenja nimajo te sreče, da bi bili obkroženi s svojimi bližnjimi. V tem primeru je smiselno razširiti krog znancev in se vpisati na katero novo dejavnost ali se lotiti kakšnega prostovoljnega dela, kjer se bomo lahko povezali s podobno mislečimi ljudmi.

Novi hobiji

V tesni povezavi s kakovostnim staranjem je tudi to, da naše možgane ohranjamo v kar najboljši formi. Bolj kot je naše življenje predvidljivo, polno rutine in ustaljenih nalog, bolj postajamo statični v razmišljanju, možgane pa ne uporabljamo v njihovih polnih kapacitetah, zato začnejo njihove zmožnosti počasi upadati. Da bi poskrbeli za to, da so naši možgani kar se da dobro delujoči, bi se morali posvečati vseživljenjskemu učenju - naj bo to na službenem področju ali za naše veselje. Lotevanje novih hobijev in učenje novih veščin je prav tako zelo priporočljivo.