ZDRAVJE

Repini listi: nekoč hrana revežev, danes preventiva raka

Repine cime ali perje že dolgo niso več odpadni del repe. Vse večjo veljavo dobivajo tako v kulinariki kot znanosti, saj raziskovalci odkrivajo njihove zdravilne učinke.
Fotografija: Repini listi vsebujejo snov sulforafan, za katerega so znanstveniki odkrili, da zavira delovanje encimov, ki sodelujejo pri napredovanju rakavih celic. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Repini listi vsebujejo snov sulforafan, za katerega so znanstveniki odkrili, da zavira delovanje encimov, ki sodelujejo pri napredovanju rakavih celic. Foto: Shutterstock

Repa je pri nas in v svetu redko opevana zelenjava, najverjetneje zato, ker se jo je dolgo držal sloves, da je dobra le za reveže in živalsko krmo. Vendar je skromna repa mnogo več kot to, saj je bogata z vrsto hranil, ki imajo izjemne učinke na zdravje.

Ker pri nas vsi dobro poznamo repin gomolj in ga radi uživamo kot kislo repo, pa bomo tokrat pod drobnogled vzeli drugi del te rastline – repine liste. Ti so največkrat zavrženi, a ko boste prebrali, kaj vse vsebujejo in kako dobri so, jih ne boste več zapostavljali. 

Repa in dinozavri 

Repa (Brassica rapa) spada med najstarejše in najbolj odporne zelenjavne vrste, kar jih poznamo, saj zgodovinarji predvidevajo, da je na našem planetu rasla že v času dinozavrov (ostanke so našli na področju Sibirije).

Botanično spada med kapusnice in je v sorodu z ohrovtom, zeljem, kolerabo in gorčico. Najbolj pogosta je vijolično-bela repa, a obstajajo še številne druge sorte, ki se razlikujejo predvsem po velikosti in barvi gomolja. 

Ker repa za rast ne potrebuje veliko hranil, so jo z lahkoto gojili tudi najbolj revni, zaradi česar je izgubila veljavo pri bogatejših slojih družbe. V sosednji Italiji sta repa in njeni listi (tudi posebna sorta, ki ji pravijo cime di rapa) še danes pogosti sestavini cucine povere (kuhinje revežev), na jugu ZDA pa so repini listi še vedno priljubljeni v kuhinji Afroameričanov, saj so njihovi predniki iznašli številne domiselne načine, kako sestavino, ki so jo sužnjelastniki zavrgli, pripraviti v hranilen in okusen obrok.

Pri nas repinim listom pravimo tudi repine oz. repne cime (po italijanskem vzoru) ali repino oz. repno perje (ker listi po narezljanosti spominjajo na peresa).  

Repini listi vsebujejo holin, ki pomaga lajšati simptome depresije, PMS-a, policističnih jajčnikov in neplodnosti. Foto: Shutterstock
Repini listi vsebujejo holin, ki pomaga lajšati simptome depresije, PMS-a, policističnih jajčnikov in neplodnosti. Foto: Shutterstock

Snovi, ki zavirajo raka, zdravijo depresijo in varujejo možgane 

Zeleni repini listi, ki rastejo nad zemljo, so torej enako užitni, kot repin gomolj. Nekateri jih primerjajo s špinačo ali blitvo, a so po hranilni sestavi mnogo več kot to. Vsebujejo ogromno vitaminov, mineralov, vlaknin in antioksidantov.

Ena skodelica svežih repinih listov pokrije 37 odstotkov človekove dnevne potrebe po vitaminu C, 35 odstotkov potrebe po vitaminu A, 27 odstotkov potrebe po folni kislini in kar 115 odstotkov dnevne potrebe po vitaminu K. Poleg tega vsebujejo še železo, kalcij, kalij, magnezij, fosfor, cink in kar precej natrija (zato jih pred uživanjem ni treba soliti). 

Vitamin C je ključen antioksidant, ki krepi našo odpornost, zavira vnetja, pomaga pri celjenju, krepi kosti in zobe, preprečuje staranje kože, varuje srce in ožilje ter ohranja zdravje oči. Na slednje pomembno vpliva tudi vitamin A, ki preprečuje starostne okvare vida in nastanek sive mrene, poleg tega pa krepi kožo in lase.

Za vitamin K znanstveniki že dolgo verjamejo, da pomaga ohranjati kostno gostoto in preprečevati osteoporozo. Železo v kombinaciji z vitaminom C, ki sta oba prisotna v repinih listih, pa spodbujata nastanek hemoglobina v krvi, ki omogoča, da se kisik nemoteno veže na krvne celice in doseže vse naše organe. 

Vendar to še zdaleč ni vse. Repini listi vsebujejo namreč tudi pomembne žveplene snovi glukozinolate, ki preprečujejo nastanek raka in rast tumorjev (podobno kot brstični ohrovt, o katerem smo pisali že zadnjič). Med temi v repinih listih izstopa sulforafan, za katerega so znanstveniki odkrili, da zavira delovanje encimov, ki sodelujejo pri napredovanju rakavih celic. V kombinaciji z drugimi antioksidanti (vitamin C in A) lahko uživanje repinega perja služi kot dobra preventiva za nastanek rakavih obolenj, so prepričani strokovnjaki. 

PREBERITE ŠE -> To je zelenjava, ki po zdravju in okusu prekaša krompir

Omeniti je potrebno še tri pomembne snovi v repinih listih, to so alfa lipoična kislina, holin in nitrati. Alfa lipoična kislina je antioksidant, za katerega so raziskave pokazale, da uravnava krvni sladkor, izboljšuje našo inzulinsko občutljivost in preprečuje oksidativni stres, ki so mu še posebej izpostavljeni ljudje z diabetesom.

Prav tako naj bi ta kislina varovala živčevje in možgansko tkivo, kar bi lahko pozitivno vplivalo na osebe po možganski kapi, bolnike z demenco, glavkomom, multiplo sklerozo in ljudi, ki jih pogosto mučijo migrene. 

Holin ali B4 je vodotopen vitamin, ki pomaga pri spanju, učenju, spominu in delovanju naših mišic, raziskovalci pa so odkrili, da ima ta snov tudi velik vpliv na človekovo razpoloženje.

Osebe z depresijo imajo denimo nižje ravni holina v telesu in ena izmed nedavnih študij je pokazala, da so se bolnikom, ki so začeli uživati holin, simptomi depresije izboljšali. Podoben vpliv na počutje naj bi holin imel tudi pri ženskah v obdobju PMS, ker deluje tudi na ravni hormonov v našem telesu, pa se ga predpisuje tudi za zdravljenje sindroma policističnih jajčnikov in neplodnosti. 

Potem pa so tu še nitrati. Raziskave v nitrate v repinih listih so pokazale, da lahko te snovi zaščitijo krvožilni sistem in pomagajo zmanjšati tveganja za nastanek srčnih bolezni. Ker vplivajo na prenos kisika po telesu, lahko športnikom izboljšajo delovanje mišic med vadbo, pomagajo pa lahko tudi vsem tistim, ki zaradi srčnega popuščanja in respiratornih ali presnovnih bolezni trpijo za pomanjkanjem kisika v krvi. 

Pri nitratih je pomembno poudariti, da se ob prisotnosti bakterij spremenijo v škodljive nitrite. Da bi se izognili temu, je repine liste dobre uživati čim bolj sveže in jih ne shranjevati predolgo, saj s tem povečamo nevarnost za razvoj nitritov. Enako velja za pitje soka iz repinih listov, ki ga mnogi priporočajo. Naj bo ta vedno sveže iztisnjen, ne pa kupljen ali sočen na zalogo. 

Repini listi so bili nekoč hrana revežev. Na ameriškem jugu so se temnopolti prebivalci domislili vse mogočih receptov z njimi (kot denimo pokuhanih v prilogo, na sliki), saj je bila to v času sužnjelastništva zanje dragocena zelenjava. Foto: Shutterstock
Repini listi so bili nekoč hrana revežev. Na ameriškem jugu so se temnopolti prebivalci domislili vse mogočih receptov z njimi (kot denimo pokuhanih v prilogo, na sliki), saj je bila to v času sužnjelastništva zanje dragocena zelenjava. Foto: Shutterstock

Kako uživamo repine liste in opozorilo 

Zdaj, ko torej veste, kako zdravi so zeleni deli repe, jih zagotovo ne boste več zavrgli. V trgovini jih boste sicer redko dobili, saj ponavadi prodajajo že očiščene repine gomolje, vendar pa se jih splača uporabiti, če repo vzgojite sami ali prositi zanje, če repo kupujete neposredno pri kmetovalcih.

Preden vam zaupamo, kako najbolje pripraviti to zeleno perje, pa še opozorilo za osebe, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi ali srčne bolezni. 

Vitamin K, ki spodbuja strjevanje krvi (kar je pomembno pri celjenju), in nitrati lahko zmotijo delovanje nekaterih farmacevtskih pripravkov, zato se pred uživanjem repinih listov posvetujte s svojim zdravnikom. Uživanje te zelenjave v majhnih količinah ali občasno najverjetneje ne bo usodno vplivalo na vaše zdravje, a je bolje, da ste previdni glede tega, kaj vse vnašate v telo.  

PREBERITE ŠE -> Okra: izredno zdrav sadež, ki vsebuje sluz, ki veže nase holesterol

Če ste zdravi ali če vam strokovnjaki dajo zeleno luč, pa le pogumno zagrizite v repne cime. Nekateri jih jedo kar sveže v solati, jih dodajajo v smutije ali jajčne omlete, v Italiji in na ameriškem jugu pa jih pokuhajo, da dobijo teksturo blitve ali špinače (dodajajo jih tudi v lazanje in pesto). 

Odličen in preprost recept iz italijanske Apulije repine cime en, dva, tri spremeni v okusno omako za tradicionalne testenine v obliki ušec (orecchiette). Zanjo potrebujete le še olivno olje, nekaj inčunov in malo česna ali čilija. Ko to prepražite, vmešate repine liste, da ovenijo, nato pa dodate testenine in zalijete z nekaj vode, v kateri so se kuhale. Potrosite z ovčjim pekorinom in skromno zelenje bo postalo vaša najljubša hrana. 

Ko boste enkrat poskusili apulijske orecchiette z repinimi listi, jih boste hiteli pripravljati kar naprej. Foto: Shutterstock
Ko boste enkrat poskusili apulijske orecchiette z repinimi listi, jih boste hiteli pripravljati kar naprej. Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE -> Kako pripraviti okusne in krepčilne jedi iz repe

Preberite še:

V prodaji