PLJUČNIK

Poznate to zdravilno rastlino? Lajša ogromno zdravstvenih težav

Pljučnik je, kot razkriva njegovo ime, nepogrešljiv pri boleznih dihal, pomaga pa tudi pri številnih drugih tegobah.
Fotografija: Pljučnik vsebuje veliko kremenčeve kisline, rudninskih snovi, smole in čreslovin. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Pljučnik vsebuje veliko kremenčeve kisline, rudninskih snovi, smole in čreslovin. Foto: Shutterstock

Pljučnik (Pulmonaria officinalis) je trajnica, ki zraste do 30 centimetrov visoko. Ima svetlo zelene liste s pegami in cvetove, katerih barva je odvisna tudi od pH rastišča. Najprej so rdeči, nato se spremenijo v vijolične, na koncu cvetenja pa so modri. Pljučnik cveti od marca do konca maja. Najdemo ga na travnikih in pašnikih, posekah in ob gozdovih, predvsem po svetlih listnatih gozdovih. Rad ima globoko vlažno zemljo. Nabiramo cvetočo rastlino brez korenin ali spomladi liste. 

Mlade liste in cvetove pljučnika lahko uživamo tudi surove, dodajamo jih lahko na solate, sendviče in druge jedi. Foto: Shutterstock
Mlade liste in cvetove pljučnika lahko uživamo tudi surove, dodajamo jih lahko na solate, sendviče in druge jedi. Foto: Shutterstock

Zdravilne učinkovine v pljučniku in vpliv na zdravje

Pljučnik vsebuje veliko kremenčeve kisline, rudninskih snovi, smole in čreslovin. V njem najdemo tudi saponine, mineralne snovi, flavonoide, askorbinsko kislino, alantoin in nekaj malega sluzi.

V ljudskem zdravilstvu se pljučnik uporablja predvsem za zdravljenje dihalnih poti in pljučnih bolezni. Blago naj bi rahljal in redčil sluzi ter blažil draženje, pomagal pri dražečem kašlju in lajšal izkašljevanje. Uporabljamo ga pri zdravljenju gripe, bronhitisa, pljučnice in pljučne tuberkuloze.

Pomagal naj bi tudi pri boleznih mehurja, težavah z debelim črevesjem, zunanje za zdrav­ljenje ekcemov in pospeševanje celjenja ran. Deluje kot odličen diuretik, pospešuje odvajanje vode iz telesa, blaži vnetje sluznice v želodcu, prebavilih, žrelu in ustih ter pomaga pri odpravi hemoroidov. 

Čaj iz pljučnika pomaga tudi pri občutku napihnjenosti in zadrževanju vode v telesu. Foto: Shutterstock
Čaj iz pljučnika pomaga tudi pri občutku napihnjenosti in zadrževanju vode v telesu. Foto: Shutterstock

Kako uživamo pljučnik 

Čaj: s 150 ml vrele vode prelijemo dve žlički posušenega pljučnika, dobro premešamo in pokrito pustimo stati od pet do deset minut, nato precedimo. Skodelico sveže pripravljenega čaja pijemo večkrat na dan. Pomaga tudi pri občutku napihnjenosti in zadrževanju vode v telesu.

Sirup: pripravimo zelo močan čaj iz pljučnika, ga precedimo in tekočini dodamo sladkor, med ali fruktozo. Lahko dodamo tudi nekaj kapljic limonovega soka. Na blagem ognju vse dobro prevremo. Sirup shrani­mo v dobro zaprtih stekleničkah v hladnem temnem prostoru. 

PREBERITE ŠE -> Darja Požun, zeliščarica: Narava nam postreže z najčistejšo močjo zdravja

Opozorilo pred uporabo

Pljučnik lahko v manjših količinah vsebuje strupene pirolizidinske alkaloide, zato je priporočljiva pazljiva uporaba, najbolje ne več kot osem dni zaporedoma. 

Vir: Zdravilne rož'ce, Darja Požun, založba Kmečki glas, marec 2024

Preberite še:

V prodaji