Ta sadež bi morali uživati vsi, a samo v takšni obliki
Granatno jabolko (Punica granatum) je že tisočletja opevan dar narave, ki naj bi ga človeštvo začelo gojiti že pet tisoč let pred našim štetjem. Njegovi domovini sta Iran in Afganistan, v času antike pa se je to drevo s čudovitimi rdečimi cvetovi in sočnimi krvavimi sadeži razširilo na področje Mediterana, kjer so ga cenili tako egipčanski faraoni kot stari Rimljani.
Danes granatno jabolko, ki ima več kot tisoč različnih sort (nekatere so zgolj okrasne), gojijo po vsem svetu, saj je izredno trpežno in dolgoživo drevo ali grm, ki kljubuje sušam in mrazu, dočaka pa lahko tudi 200 let. Na južni polobli sadeži dozorijo med marcem in majem, na severni polobli pa od septembra do februarja, kar pomeni, da je ta plod odličen vir zdravja v zimskem času, ko ni na voljo veliko svežega sadja in zelenjave.
Zdravilni učinki granatnega jabolka
Granatno jabolko ni najlažji sadež za uživanje, saj njegovo sočno meso varuje trda lupina, ki zahteva nekaj spretnosti, če jo želimo odstraniti tako, da ne predremo dragocenih celic s sokom in umažemo vse okoli sebe. A kljub temu je vreden nakupa, saj so njegovi zdravilni učinki res neverjetni. To potrjujejo tudi številne raziskave, ki so dokazale, da granatno jabolko krepi srce, varuje pred vnetji, ščiti pred rakom in celo izboljšuje spomin.
Vir antioksidantov
Ena izmed najbolj cenjenih sestavin v granatnem jabolku so antioksidanti, med katerimi izstopajo polifenoli, kot so punikalagin, antocianin in elagitanin. Vsi ti varujejo naše celice pred prostimi radikali in zavirajo vnetja, kar naj bi pomagalo zniževati krvni pritisk in raven holesterola, preprečevati bolezni srca in diabetes, ščititi ledvice (tudi pred nastankom ledvičnih kamnov) ter zavirati nastanek in rast rakavih celic (predvsem na jetrih in prostati).
Nekatere študije so doslej celo dokazale, da elagitanini v granatnem jabolku zmanjšujejo vnetja v možganih, ki vodijo v nastanek kognitivnih bolezni, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, medtem ko je študija med srčnimi bolniki pokazala, da so se jim ob rednem pitju soka granatnega jabolka zmanjšale bolečine v prsih in njihova pogostost.
Bogato z vitaminom C
Druga pomembna sestavina granatnih jabolk je vitamin C, ki ima prav tako antioksidativen učinek na naše telo, krepi imunski sistem in ščiti pred prehladi ter poskrbi, da se železo v hrani absorbira v naš organizem. Nekateri znanstveniki sicer pravijo, da vitamin C iz granatnega jabolka dobimo le, če sadež uživamo v njegovi sveži in pristni obliki, torej, da pojemo semena, ki jih obdaja mesnata in sočna ovojnica, medtem ko zgolj sok granatnega jabolka ne vsebuje veliko vitamina C.
PREBERITE ŠE -> Čebula te barve vsebuje največ vitamina C
Vlaknine
Meso granatnega jabolka prav tako vsebuje dragocene vlaknine, ki delujejo kot prebiotiki, ki v našem črevesju spodbudijo nastanek zdravih bakterij in izboljšujejo prebavo. V priljubljenem soku granatnega jabolka je vlaknin zelo malo, kljub temu pa nekateri strokovnjaki priporočajo pitje sveže stisnjenega soka, saj na ta način človek zaužije veliko večjo količino sadeža in posledično tudi več dragocenih antioksidantov.
Granatno jabolko za vzdržljivost
Nekaj znanstvenih raziskav je doslej ugotovilo tudi, da je granatno jabolko lahko dobra hrana za športnike. Polifenoli v sadežu namreč pomagajo pri regeneraciji mišic in izboljšajo vzdržljivost telesa, kar pomeni, da se med gibanjem in vadbo kasneje utrudimo. Druga raziskava pa je denimo pokazala, da granatno jabolko krepi moško spolno moč.
Z granatnim jabolkom do boljšega zadaha
Antimikrobno delovanje sestavin v granatnih jabolkih naj bi bilo zelo učinkovito tudi pri ohranjanju zobnega zdravja, uničevale naj bi predvsem bakterije v ustni votlini, ki povzročajo slab zadah in gnilobo zob.
Sezona je torej idealna, da ta zdravilni sadež vključite v svojo prehrano. V bolje založenih trgovinah z zdravo prehrano vam je na voljo priročen sok granatnega jabolka, če imate dober stiskalnik citrusov, pa lahko sveže sadeže tudi sami ožamete (a previdno, ker so zelo trdi, njihovo rdeče barvilo pa pušča madeže). Kot ste lahko prebrali, je granatno jabolko smiselno uživati tudi celo, in če še ne veste, kako ga pravilno olupiti, si oglejte spodnji video, ki vam bo olajšal delo.