Vse divje raste, rastline so mlade in sočne. Narava kar prekipeva, še posebno kadar je dovolj dežja in so temperature visoke.
Vsako leto meseca maja komaj čakamo še ledene može ter Zofko, ki se navadno mora malo »polulati«, da je dobra letina, in potem so mimo vse bojazni, ki nas odvračajo, da bi na prosto sadili papriko, paradižnik, bučke, kumare in vse tiste rastline, ki jih ne sme dobiti mraz oziroma temperature pod lediščem.
Seveda je dobro še naprej spremljati napovedi in pravočasno ukrepati, vsaj na vrtu in terasi, rastline pokriti čez noč z nekaj plastmi koprene, ki jih ovije kot plašč in zaščiti. Celih dreves žal ne moremo zaščititi, a nekaj rastlinic za domačo uporabo lahko, morda jih celo prenesemo za eno noč na toplo, če jih imamo v loncih, namesto da jih pustimo v nemilosti.
Nizke temperature so tihi ubijalec na dolgi rok, kajti temperaturni šok tako prizadene rastline, ki so bile ravnokar kupljene, gojene v toplih rastlinjakih in potem naenkrat zunaj, da si nikoli prav dobro ne opomorejo. To navadno opazimo šele, ko veliko kasneje zraven posadimo nove rastline, ki hitro poženejo v višino in cvetijo, plodijo. Torej, ne prehitevajte in ne zasadite že v začetku maja tistih rastlin, ki potrebujejo višje temperature.
Ta velika nadloga
Dolgo nismo govorili o še večji nadlogi na vrtu, in to je plevel, ki se nikoli ne ustavi, vedno ima čas in razmere, da raste, razen če …