Družinska tradicija teče že šest desetletij in od leta 2015 jo uspešno vodi in krepi Nejc Kunst. Po izobrazbi je sicer ekonomist in več kot jasno je, da natančno ve, kaj hoče.
To, da svoje goste razvajajo z lokalnimi, svežimi in sezonskimi sestavinami, se razume. Kdo pa je v resnici alfa in omega družinskega posestva Kunst? Hm, iskrivi sogovornik me je malo zapeljal, se mi zdi. A vseeno, velja eno, srečno najboljšim in iskrenim ljudem.
Vi ste že tretja generacija gostincev. Leta 1966 sta vaša prednika, stara mama Tončka in stari oče Feliks, odprla gostilno Šempeter. Leta 2015 ste dejavnost razširili z nakupom hotela Kunst v Leskovcu pri Krškem. Zakaj ste se preimenovali v Kunst?
Res je, leta 1966 sta moja stara starša odprla gostilno Šempeter v Bistrici ob Sotli. Ime sta izbrala moja starša, verjetno nekje leta 1985, ko je oče prevzel dejavnost od svojih staršev. Prej se je imenovala Gostilna pri Tončki, čeprav so vsi rekli, »gremo k Feliksu«. Šempeter se je nekoč imenoval Bistrica ob Sotli. Ime Šempeter je prišlo iz svetega Petra, ki je zavetnik farne cerkve. Gostilna pa je v neposredni bližini cerkve, tako da je nekako logična povezava.
Hotelu v Krškem nekako ne bi pristajalo ime Šempeter, zato smo se odločili, da bomo izbrali ime Kunst, ki v nemščini pomeni umetnost. Umetnost je postala tudi rdeča nit našega hotela, imamo namreč umetniške sobe, ki smo jih opremljali skupaj z lokalnimi umetniki (Nušo Derenda, Damjanom Kozoletom, Jožetom Marinčem, Slavkom Cerjakom) in nosijo po njih imena, izražajo njihov stil in energijo.
Vaši zvezdi na meniju sta krškopoljec in kopun, torej kastrirani petelin. Je res zaradi odvzema moškosti meso okusnejše? In ja, je krškopoljec več kot modna muha?
Res je. Kopun ima boljše meso zaradi več dejavnikov, povezanih z njegovo fiziologijo, vzrejo in načinom življenja: prva je kastracija, zaradi katere se spremeni njegova hormonska sestava in vpliva na počasnejšo rast in manj agresivno obnašanje. To pomeni, da kopun vloži več energije v razvoj mesa namesto v razmnoževanje in kikirikanje. Zaradi počasnejše rasti ima več časa, da razvije ...