ZA PRIJETNEJŠO JESEN

Knjižni predlogi za jesen: od zlomljenih src in ženske moči do vprašanja o seksualni svobodi

Novinarke portala Onaplus, ki ga prebirate, z vami delimo, kaj brati v jesenskih dneh.
Fotografija: Pet novinark Oneplus z vami deli ideje, če ne veste, kaj brati. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Pet novinark Oneplus z vami deli ideje, če ne veste, kaj brati. Foto: Shutterstock

To poletje je izšlo ogromno odličnih knjig, najbolj pa nas vse veseli, da je med njimi tudi veliko ženskih mladih avtoric. Zato nekatere od nas nismo niti vedele, s katero novostjo začeti, druge so na novo odkrile kakšno od starejših izdaj.

Med pogovori, kaj smo prebirale čez poletje, se je nabralo cel kup knjig, ki jih z veseljem delimo tudi z vami. In povsem naključno, ne da bi bile na to sploh pozorne, na seznamu močno prevladujejo ženske.

Manca Čampa Pavlin vam za jesensko branje priporoča:

Sharon Creech: Za dve luni hoda (Grlica) - Čeprav gre za mladinski roman, je zgodba presunljivo lepa pripoved o minevanju, o iskanju smisla, o izzivih, s katerimi se pravzaprav vsi v svojem bistvu ukvarjamo, o pripadnosti in ljubezni, o tem, kdo nas ima v resnici rad in kaj pomeni, ko nekoga več ni v naši bližini. Pripoved je na trenutek nadvse zabavna, pa tudi ganljiva.

Raynor Winn: Prežeta s soljo (Aktivni mediji) - Še dolgo po tem, ko sem prebrala knjigo, pa tudi njeno nadaljevanje z naslovom Divja tišina, sem se spraševala o tem, kaj bi se zgodilo, če nam bi nekdo odvzel vse, kar imamo. Kaj bi storili? Kje in kako bi živeli, kako bi si zapolnili čas? Morda v resnici vsi samo mašimo luknje praznine, ki nas bi pošteno pretresle, če bi se z njimi v celoti soočili. Bi bilo morda, če bi izgubili vse in začeli znova, bolj srečni?

Daša Mavrič vam za jesensko branje priporoča:

Katarina Gomboc Čeh: Nihče nikogar ne spozna (Cankarjeva založba) - Novo knjigo Sally Rooney Intermezzo bom pričakala z branjem dela pisateljice, ki so jo mediji poimenovali slovenska Sally Rooney. Priporočam jo vsem, ki tako kot jaz, med branjem radi prepoznavajo znane lokacije, midve z Mašo sva očitno sosedi in njune sprehode z Maksom doživljam res doživeto. Zgodba in pisanje sta ravno prav melanholični za jesenske dni, ko se poslavljamo od poletja in z vedno krajšimi dnevi vse hitreje pride čas, ko se dom umiri in je časa za branje za to več. Zanimivo mi je še, da je pisateljica izpostavila politično ozadje družin obeh protagonistov, a z načinom, s katerim dokazuje, da so mlajše generacije te predpotopne delitve že zdavnaj presegle.

Pričakovanja: Anja Mugerli (Mladinska knjiga) - Obujanje znanih občutkov in lokacij bo marsikatera (žal) dobila tudi v knjigi Anje Mugerli. Za ženske, ki se soočajo z neplodnostjo, bo branje verjetno srce parajoče, za vse ostale pa lep opomnik o tem, kaj vse ženske doživimo in preživimo. Pa je kljub vsemu lahko za katero od nas življenje zelo prazno. Predvsem pa se med branjem zavemo, kako lahko za večino povsem banalni stavki nekoga zabolijo. Roman Pričakovanja je bil letos nagrajen s kresnikom.

Med knjižnimi novostmi je ogromno del mladih avtoric. Foto: Shutterstock
Med knjižnimi novostmi je ogromno del mladih avtoric. Foto: Shutterstock

Danaja Lorenčič vam za jesensko branje priporoča:

Ćrtice: Tina Petrić (Založba Goga) - ker je napisana v osupljivem slogu in ker odpira pomembno temo: govori namreč o izbrisanih. Knjiga Tine Perić je ena od tistih dragocenih knjig, ko se ob njej smejiš, pa tudi jočeš, saj te gane in pretrese hkrati. Genialna je!

Constance Debré: Love me Tender (No!Press) - inteligentno, iskreno, pogumno, surovo pisanje. Knjiga, ki te od prvega stavka trese kot elektrika. Tudi spremna beseda je izjemna, napisala jo je Jedrt Maležič.

Barbara Kotnik vam za jesensko branje priporoča:

A Curious History of Sex: Kate Lister (Unbound)- Britanska zgodovinarka in novinarka dr. Kate Lister v knjigi A Curious History of Sex odstira tančice človeške seksualnosti in njenega mesta v družbi skozi zgodovino. To ni delo o anatomiji ali priročnik o tem, kako bolje seksati. Je knjiga, ki hudomušno predstavi bizarne prakse naših prednikov, hkrati pa tudi resno opozarja na stoletja zatiranja predvsem žensk, a tudi moških.

In kar je najbolj presenetljivo, skozi prebiranje sodobni bralci izvemo, da morda v današnjem svetu nismo tako svobodni v svoji seksualnosti, kot so bili ljudje v določenih obdobjih zgodovine. Knjige v slovenskem prevodu še nismo dobili, a navijam zanj, če ne drugega, da bi popestrila suhoparne šolske ure zgodovine.

In še to, dr. Kate Lister vodi tudi enega najbolj priljubljenih angleških podkastov o zgodovini, z naslovom Betwixt the Sheets: The History of Sex, Scandal & Society. Če vas bo knjiga navdušila, toplo priporočam, da mu prisluhnete, saj ponuja še nešteto vpogledov v človeške navade skozi tisočletja, da o zgodovinskih osebnostih in njihovem spolnem življenju niti ne govorimo.

Mateja Rosa vam za jesensko branje priporoča:

Slovenologija: Noah Charney (Beletrina) - Neresno in zabavno branje o resnih temah. Noah je kot umetnostni zgodovinar skozi življenje vandral in živel po umetniških metropolah, kot so New York, Pariz in Rim, na koncu pa, kot pristni gorenjski zet, ostal v Sloveniji. Predstavlja odtenke naše države, kot jih brez dodatnih obrazložitev vidi tujec, ki pride prvič v stik z našimi navadami, običaji, našim jezikom, kulturo in politiko.

Za vse, ki dobro prenašate šale na lasten račun, dobronamerne kritike, pa tudi za tiste, ki bi se še zadnjič radi prepričali, ali je v želji po boljšem življenju vredno zapustiti Slovenijo.

Preberite še:

V prodaji