To so najlepša kopališča na Gorenjskem
Poletne dni je najlepše izkoristiti za pobeg v naravno okolje; ob jezero, reko ali morje, kjer se je možno spočiti, odmisliti vsakodnevne skrbi in se podati na osvežitev v vodo. Ko je najbolj vroče, je še kako smiselno oditi na izlet ali počitnice na Gorenjsko, saj je tam vedno nekoliko hladneje kot v drugih predelih Slovenije, poleg tega pa lahko poležavanje na plaži in kopanje združite z ogledom številnih naravnih lepot. Katera so torej nekatera gorenjska kopališča, do katerih se lahko podate?
Blejsko jezero
Blejsko jezero je eno najbolj obiskanih slovenskih jezer, sredi katerega je otoček, ki velja za edini naravni jezerski otok v Sloveniji. V globino sega tudi do 30 metrov, v njem pa domuje kar 19 vrst rib, kot so krapi, somi in jezerske postrvi. Nekoč je bila na mestu, kjer je sedaj jezero, tektonska kotanja, ki jo je skozi leta klesal bohinjski ledenik. Pri tem mu je na poti stala ogromna skala, ki jo je ledenik tako vztrajno brusil, da je danes od nje ostal le še blejski otok.
V Blejskem jezeru so tudi zdravilni vrelci. Njihovih blagodejnih učinkov se je zavedal že švicarski zdravilec Arnold Rikli, ki spada med začetnike blejskega turizma. Zdravilni vrelci so locirani na vzhodni strani jezera, z njimi pa dandanes razpolagajo hoteli Park, Rikli Balance Hotel in Grand Hotel Toplice, ki jih koristijo za svoje bazene.
PREBERITE ŠE -> Čudovite slovenske vasi, v katerih ne živi več nihče
Edino uradno kopališče na Blejskem jezeru je Grajsko kopališče, ki pa je plačljivo. Leži pod Blejskim gradom, obiskovalcem pa nudi veliko sence, kabine, tuše, tobogane, peskovnik, skakalno desko in bazene za manjše otroke. Tukajšnja kopalna voda se ponaša z modro zastavo. Kopanje je sicer možno tudi v Veliki Zaki, ki je v bližini kampa, v njegovi bližini pa je urejeno plačljivo makadamsko parkirišče, in v Mali Zaki pri veslaškem centru, kjer so postavljeni leseni pomoli. Kopanje je možno tudi na južnem delu jezera, v Mlinem.
Glede na aktualne podatke znaša temperatura Blejskega jezera 21,8 stopinje Celzija (Vir: ARSO).
Bohinjsko jezero
Tudi Bohinjsko jezero, ki leži v osrčju Triglavskega narodnega parka, je v poletnem času precej oblegano z obiskovalci, je pa za kopanje primerno nekoliko pozneje kot Blejsko, saj je voda nekaj stopinj hladnejša. Ob najbolj vročih dneh se temperatura jezera povzpne do največ 25 stopinj Celzija. Bohinjsko jezero je naše največje in najgloblje naravno jezero, ki leži v ledeniško izoblikovani jezerski skledi in vsebuje kar 92,5 milijona kubičnih metrov vode. Največja globina jezera znaša 45 metrov, njegov obseg pa je dobrih 11 kilometrov.
Njegov glavni pritok je Savica, vanj pa se izteka tudi Mostnica, medtem ko se jezerska voda izliva v Savo Bohinjko. Ob jezeru ni nobenega uradnega kopališča, se pa največ ljudi zadržuje v Fužinarskem zalivu, medtem ko drugi raje izberejo nasproti ležeči Ukanc s prodnato plažo. Bohinj sicer radi obiščejo ljubitelji aktivnega preživljanja prostega časa, saj ta ponuja veliko možnosti za pohode, plezanje, sprehode, padalstvo, jadranje, plavanje in potapljanje.
Bohinj velja za destinacijo z visokimi cenami parkirnin. V glavni sezoni tako ni nič nenavadnega, da je treba za uro parkiranja odšteti tri evre. Sicer pa si je v bližini možno ogledati tudi številne naravne znamenitosti, kot so korita Mostnice, slap Savica in Vogel.
Glede na aktualne podatke znaša temperatura Bohinjskega jezera 19,1 stopinje Celzija (Vir: ARSO).
Sava Bohinjka
Reka, v katero se izteka voda iz Bohinjskega jezera, je prav tako priljubljena med kopalci. Sava Bohinjka spada med najlepše in najbolj čiste slovenske reke. Na njeni obali je veliko sence, plaža pa je prodnata. Primerna je tudi za nekatere druge vodne športe, kot so rafting, kajakaštvo, vožnja s kanujem in ribištvo, vzdolž nje pa je speljana tudi slikovita kolesarska cesta.
Šobčev bajer
Šobec se nahaja v bližini Bleda. Da bi dospeli do njega, morate gorenjsko avtocesto zapustiti na izvozu za Lesce in Bled. Po nekaj minutah vožnje po cesti proti Bledu vas bodo oznake usmerile, da zavijete levo. Kmalu se boste pripeljali do velikega plačljivega makadamskega parkirišča na levi strani ceste. Bajer je od njega oddaljen le nekaj minut peš hoje.
Šobčev bajer je kopališče umetnega izvora, ki se razprostira na 2,6 hektarja, v globino pa sega do največ tri metre. Obdan je s slikovito naravo, borov gozd v bližini Save Dolinke pa obiskovalcem nudi veliko naravne sence. Kopalna voda se že 20 let zapored ponaša z modro zastavo, v vodi pa lahko najdemo ribe, rake, race in labode.
Za varnost kopalcev skrbi reševalec iz vode, ker pa so nekateri deli bajerja zelo plitvi, so ti primerni tudi za otroke, ki še ne znajo plavati. Ob Šobčevem bajerju je urejen kamp na višjem nivoju, ki hkrati spada med naše največje kampe. Otroci bodo navdušeni tudi nad vodnim parkom in igriščem, ki se nahaja nekaj metrov stran od bajerja.
Jezero Jasna
Jezero Jasna je zelo priljubljena izletniška točka, kar je še posebej opazno v času poletnih vikendov, ko je lahko pravi izziv dobiti prosto parkirno mesto in kotiček ob vodi. Gre za jezero, ki se nahaja v bližini Kranjske Gore, pred začetkom zavojev ceste na Vršič. Pravzaprav je sestavljeno iz dveh jezerc, ki sta med seboj povezani in se nahajata ob sotočju potokov Velike in Male Pišnice.
Okoli jezera je speljana sprehajalna pot, s katere se odpirajo slikoviti razgledi na okoliško naravo in Julijske Alpe v ozadju. Voda v severni polovici jezera je kar nekaj stopinj toplejša kot v južni polovici, zato je bolj primerna za kopanje. Južna polovica namreč le redko preseže 15 stopinj Celzija, medtem ko severna poleti presega 20 stopinj Celzija. Plaža je prodnata in travnata, ob jezeru pa je na voljo pestra ponudba pijač.
Trbojsko jezero
Trbojsko jezero, ki mu pravijo tudi Mavško jezero, je odlična izbira za hiter skok v vodo, saj se nahaja le 25 kilometrov iz Ljubljane; med Kranjem in Mavčičami. Nastalo je v času gradnje hidroelektrarne Mavčiče, ko je bila Sava zajezena. Razprostira se na površini enega kvadratnega kilometra, njegova globina pa dosega do 17 metrov. Njegove brežine nudijo domovanje kar 140 vrstam ptic, med katerimi je največja posebnost veliki žagar, saj je to njegovo edino gnezdišče v Sloveniji.
Ob prihodu na lokacijo je avto možno parkirati na parkirišču ob cesti, nato pa se po stopnicah spustimo do jezera. Ob jezeru je možno kaj spiti ali se posladkati v kavarni Čolnarna Trboje. Plaža je mivkasta, po vodni gladini pa se je možno podati tudi s supom.