Najbolj posebne jaslice, ki jih lahko letos vidite v Sloveniji
Jaslice ponazarjajo Kristusovo rojstvo in še danes veljajo za pomemben del božičnih praznovanj za številne kristjane po vsem svetu, tudi pri nas.
Prve jaslice naj bi simbolno uprizoril Frančišek Asiški leta 1223 v svoji votlini nad vasjo Greccio v Italiji, v Sloveniji pa smo jih prvič dobili leta 1644, ko so jih Jezuiti postavili v cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani.
Od tedaj tradicija postavljanja jaslic spremlja božične praznike, širila se je med meščane in nato tudi med revnejše kmečko prebivalstvo, danes pa uprizoritev Jezusovega rojstva v različnih oblikah tradicionalno prirejajo številni slovenski kraji. Razkrivamo vam, kje vse jih bo mogoče videti letos.
Žive jaslice
Uprizoritev Jezusovega rojstva z živimi ljudmi in živalmi je v tujini ena najbolj priljubljenih oblik jaslic, ponekod celo tako, da v njej v celoti nastopajo otroci, saj so jaslice (ali po nagleško »nativity«) del šolskih prazničnih proslav.
Cela kopica božičnih angleško govorečih filmov denimo vključuje takšne prizore, ki jih pogosto spremlja humor. Spomnimo se samo kultnega Pravzaprav ljubezen, v katerem britanska šola v božično predstavo poskuša vključiti kar največ svojih učencev in si zato zamisli, da sta bila v jaslih poleg domačih živali prisotna tudi jastog in hobotnica.
Že res, da teh dveh morskih bitij pri nas v jaslicah ne boste videli, se pa kljub temu splača vsaj enkrat v življenju doživeti igrane jaslice, v katerih nastopajo ljudje iz mesa in krvi. Takšne prirejajo v Postojnski jami, v Mojstrani, Tržiču in Slovenskih goricah.
Božična pravljica v Postojnski jami
V Postojnski jami bo letos že 34. na ogled Božična pravljica, ki je ena najbolj posebnih predstav na svetu. Dolga je namreč kar pet kilometrov in se dogaja v notranjosti najlepše kraške jame v Sloveniji.
Letos bo vključevala še več svetopisemskih prizorov, kar 18, ki jih bo oživila igralska zasedba z več kot 100 nastopajočimi, med njimi bodo tudi vrhunski glasbeniki in pevci iz Slovenije, Italije in Japonske. Predstava traja uro in pol, del si jo lahko ogledate med vožnjo z jamskim vlakcem, del pa peš med sprehodom po urejeni jamski poti. Na ogled bo od 25. do 30. decembra 2024, ker je število mest v jami omejeno, pa je vstopnice dobro predhodno rezervirati.
Božična zgodba v objemu zaledenelih slapov
Če hrepenite po zimski idili, obiščite sotesko Mlačca v Mojstrani, kjer predana skupnost že zadnjih 20 let uprizarja jaslice pred kuliso veličastnih 25-metrskih ledenih slapov, na katerih sicer poteka zimsko plezanje.
Gre za veliko posebnost, saj je to edina predstava v ledenih slapovih v Evropi, igralci pa svetopisemski zgodbi vsako leto dodajo tudi zgodbe iz vsakdanjega življenja. Tudi letos bodo uprizoritve potekale od 25. do 30. decembra, ob 16., 17. in 18. uri, ko pade mrak in zaledenela soteska oživi v soju prazničnih luči.
Že res, da žive jaslice v drugih slovenskih krajih niso tako impozantne kot tiste v Postojni ali Mojstrani, so pa posebne zato, ker ohranjajo vaško tradicijo in pristno domačijsko vzdušje.
Ena takšnih je Božična predstava Jezusovega rojstva v Žiganji vasi, ki jo bodo domačini tudi letos odigrali 20. in 21. decembra 2024 ob 18. uri pod vaško lipo. Poleg predstave, ki jo bo obakrat zaključil prihod Božička, bo potekal še vaški sejem, ogledali pa si boste lahko tudi razstavo starih jaslic iz šuštarskih domačij in obiskali pravljični gozdiček za cerkvijo.
Na Štajerskem pa žive jaslice na božični dan in na štefanovo že tradicionalno uprizarjajo na osrednjem vaškem trgu v Sveti Trojici v vinorodnih Slovenskih goricah. Če boste zamudili predstavo, se ta kraj splača obiskati tudi druge decembrske dni, saj imajo tudi posebno razstavo jaslic v vinski kleti frančiškanskega samostana pri cerkvi Svete Trojice.
Zanimive žive jaslice bodo priredili tudi v neposredni bližini mogočne Plečnikove cerkve v Bogojini, in sicer 28. decembra 2024 ob 18. uri. V Vipavskem Križu bodo živo božično zgodbo s pesmijo odigrali na več ulicah in trgih 22. decembra 2024. V zdraviliškem mestu Laško pa bodo žive jaslice uprizarjali tudi po novem letu, od 26. do 289. decembra 2024 in od 3. do 5. januarja 2025.
Bi obiskali Muzej jaslic?
Seveda pa si je zanimivo ogledati tudi statične jaslice, ki jih domiselni avtorji ustvarjajo iz najrazličnejših materialov in številnih novodobnih preoblekah.
V Vojniku, Vipavski dolini in na Gradežu v Velikih Laščah bodo tudi letos na ogled cele zbirke raznolikih jaslic, od tistih najmanjših pa do ogromnih, medtem ko so na Gallusovo nabrežje v Ljubljani že postavili jaslice iz slame v naravni velikosti, ki so unikatno ročno delo amaterskega umetnika Antona Kravanja.
Posebne jaslice v naravni velikosti bodo 7. decembra 2024 razkrili tudi v starem mestnem jedru Radovljice, izdelal jih je sibirski akademski slikar Nikolaj Aleksandrovič Mašukov, ki že 30 let živi in ustvarja v Sloveniji. Zanimivo pa si je ogledati tudi grajske jaslice, ki so že postavljene v grajskih kapelah Ljubljanskega in Blejskega gradu.
Če ste ljubitelji jaslic in vas zanima več o tej krščanski tradiciji, pa se seveda odpravite na Brezje, tam je doma Muzej jaslic, njihova edinstvena zbirka pa obsega več kot 450 različnih eksponatov z vseh koncev sveta.
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.