Teden mode: Najlepši črni kosi slovenskih oblikovalk (FOTO)
Modne revije so vsakič znova navdih za nove stilske kombinacije in poigravanje z osebnim slogom. Tako tudi ljubljanski teden mode (ljfw 2024) marsikoga spodbudi, da izstopi iz svojih ustaljenih tirnic ter se modno opogumi in pokaže novo različico sebe.
Nas je tokrat navdihnila črna, v katero mnogi verjamejo že leta. In da izbira črne nikakor ni dolgočasna so na ljubljanskem tednu mode v sredo dokazale oblikovalke Tanja Uvera, Tanja Zorn, Mojca Celin z znamko Princip for Akinora Celin in Barbara Vrbančič.
Pletenine, prosojne dolge obleke, prosojni topi, ki jih krasijo vezenine, predimenzionirani suknjiči, pajaci, plašči in široka krila so vse kosi, ki so zaradi izjemnega krojenja oziroma oblikovanja tako posebni, da kljub temu, da so črni, lovijo poglede.
Tanja Uvera je črno barvo kombinirala z bleščečo srebrno, veliko pa je bilo tudi kombinacij, ki so v celoti črne. Tanja Zorn je k črni dodala močno zeleno barvo in ustvarila izjemno elegantne videze, Mojca Celin k črni kombinira temno sivo, prosojnim materialom v črni pa doda klasično črno krilo. Barbara Vrbančič je črno poživila z zeleno, vijolično in živo roza barvo.
Navdih, kako vse lahko letošnjo jesen nosimo črno barvo, smo poiskali na tretjem dnevu ljubljanskega tedna mode.
Tanja Uvera
Modna oblikovalka Tanja Uvera slovi po unikatnih pleteninah. Kar nam je pojasnila tudi v intervjuju, zaradi trajnostne ozaveščenosti večino oblačil izdela po meri. Naročnik iz kolekcije izbere izhodiščni videz, ki ga nato Tanja barvno in stilsko prilagodi. Navdih za kolekcije najde v trenutnem družbenem dogajanju, odnosu med ljudmi, barvno inspiracijo pa v ljudeh in naravi. V brezčasne pletenine spleta duh časa in dodaja stilske elemente, ki podpisujejo “fun in fashion”.
Tokrat je sodelovala s hčerko Lucijo Uvera, ki je kolekcijo dopolnila s subkulturnimi modnimi dodatki.
PREBERITE ŠE -> Tanja Uvera: Taka oblačila imajo zgodbo in so prijetna “zatočišča” za naša telesa
Tanja Zorn
TanjaZorn je blagovna znamka modnih oblačil, ki jo je leta 1995 ustanovila oblikovalka Tanja Zorn Grželj. Po uspešnem sodelovanju z različnimi slovenskimi podjetji in samostojnimi odmevnimi kolekcijami, prodajanimi tudi v tujini, se je odločila za oblikovanje in produkcijo oblačil pod lastnim imenom.
Počasi in zanesljivo je sledila svoji ustvarjalni viziji, ki povezuje tradicijo z inovativnostjo, izvirnost z nosljivostjo in strast do oblikovanja z ljubeznijo do estetike.
Princip for Akinora Celin
Akinora Celin je nova blagovna znamka, ki sta jo pod okriljem znamke Princip ustanovili Mojca Celin in Petja Selan. V središču njune filozofije je trojica vodilnih načel, ki ne opredeljujejo le kolekcij, temveč služijo tudi kot dokaz neomajne zavezanosti odličnosti. Edinstvenost, najvišja kakovost in utelešenje počasne mode.
Za Akinora Celin se o najvišji kakovosti ni mogoče pogajati, od najboljših materialov iz svetovnega izvora do brezhibne pozornosti do podrobnosti. Trajnost in etične prakse so temeljne vrednote, ki zagotavljajo harmonijo lepote z odgovornostjo. Počasna moda je vodilno načelo, ki zavrača miselnost o enkratni uporabi in ustvarja brezčasne kose, ki presegajo minljive trende.
PREBERITE ŠE -> Oblikovalka Mojca Celin: Ljubljana ima potencial, a Slovenci po karakterju nismo tako drzni
Barbara Vrbančič
Oblikovalka Barbara Vrbančič v svojih oblikovalskih rešitvah pogosto uporablja stare ročne tehnike ali vintage inspiracije, ki jih nadgradi in avtorsko poustvari v sodobne, trajnostne urbane oblačilne kose ali projekte.
V samostojnem oblikovalskem delu se pogosto ukvarja s pletenjem na ročnem pletilnem stroju, kar ji omogoča ustvarjanje lastnega tekstila in natančno načrtovanje kolekcije s čim manj odpadka.