Lažne obljube o hialuronski kislini in drugi miti, ki jim nasedamo, ko kupujemo kozmetiko
Kozmetična industrija je bila lani na globalni ravni ocenjena na več kot 242 milijard evrov. Več kot polovico tega zaslužka predstavljajo izdelki za nego kože. Stopite samo v bližnjo drogerijo, in če ne veste natančno, kaj iščete, vas bo poplava kozmetičnih izdelkov razorožila, zmedla in na koncu znervirala do te mere, da boste najverjetneje pograbili tisti preparat, ki ima ali najlepšo embalažo ali najbolj zveneče sestavine.
Tako velike, kot male kozmetične znamke se v bitki za svoj kos pogače borijo za potrošnike, to pa najpogosteje počnejo tako, da zajahajo trende in oglašujejo, kar je trenutno najbolj vroča novica na področju nege kože, pa naj gre za pomlajevanje, zmanjšanje por ali sijočo polt. Nič čudnega torej, da na police vsakih nekaj tednov in mesecev prihajajo novi izdelki, ki obljubljajo še boljše/hitrejše/večje rezultate.
A kaj od tega dejansko drži? In še bolj pomembno vprašanje, kaj za nego kože zares potrebujemo ter kaj vse je odveč?
Ameriška kozmetična dermatologinja dr. Shereene Idriss opozarja, da je v svetu kozmetike veliko praznih obljub in zavajajočih informacij. Na svojem YouTube kanalu že več let razbija mite glede nege kože, saj ne samo, da zaradi teh zmot ženske (vedno več pa tudi moških) po nepotrebnem zapravljamo denar za izdelke, ki ne delujejo, ampak si lahko zaradi njih tudi uničimo kožno pregrado, poslabšamo kožne težave in celo pospešimo učinke staranja kože.
PREBERITE ŠE -> To so kožne spremembe, ki lahko pomenijo, da imate raka
1 Hialuronska kislina
Hialuronsko kislino se že vrsto let oglašuje kot najboljše vlažilno sredstvo na tržišču, zamolči pa se dejstvo, da lahko ima tudi neprijetne stranske učinke. Hialuronska kislina je naravno prisotna v človeškem telesu, nahaja se v sklepih, hrustancu, očeh in koži ter skrbi za navlaženost in pravilne funkcije teh tkiv.
S staranjem se zaloge hialuronske kisline v telesu manjšajo, koža denimo prav zaradi manjše vsebnosti hialuronske kisline postaja bolj suha in manj napeta. Logično bi bilo torej sklepanje, da z dodajanjem hialuronske kisline kožo ohranjamo mladostno. A žal enačba ni tako preprosta, opozarja dr. Idriss.
Da bi hialuronska kislina prodrla globoko v kožo, mora imeti nizko molekulsko maso oziroma morajo biti njene molekule izredno majhne, in takšno se najpogosteje dodaja v kozmetične izdelke. A majhne molekule hialuronske kisline v našem telesu povzročijo vse prej kot negovalni učinek. Hialuronska kislina, ki je naravno prisotna v telesu, ima namreč visoko molekulsko maso, ko si ranimo kožo ali poškodujemo sklep ali hrustanec, pa se njene molekule razbijejo na manjše. To v telesu deluje kot signal za vnetne celice, da začnejo na mestu poškodbe pospešeno skrbeti za celjenje, razloži ameriška dermatologinja.
Če torej na kožo nanašamo hialuronsko kislino z nizko molekulsko maso, misleč, da jo bomo globinsko navlažili, pravzaprav kožnim celicam sporočamo, naj vklopijo vnetne mehanizme. Veliko ljudem se tako zgodi, da je po uporabi izdelkov s hialuronsko kislino njihova koža razdražena, rdeča, celo suha. Krivec je lahko zgoraj opisana in do onemoglosti oglaševana »čudežna sestavina«, ki jo boste na seznamu sestavin našli pod imeni HA, Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate (najbolj poceni različica, z nizko molekulsko maso), Hyaluronan, Hylouronate,Hylan.
K sreči hialuronska kislina ni edini vlažilec, ki ga poznamo, zato lahko v primeru težav poiščete kozmetične izdelke, ki bodo vašo kožo navlažili na bolj prijazen in nežen način. Eden izmed njih je glicerin, ki nima stranskih učinkov, svetuje dr. Idriss, na seznamu sestavin pa ga najdete tudi pod imeni Glycerol, Glycerolum, Glicerol, Glyzerin, 1,2,3-Propantriol, Glycerinester ali Pfl. Glycerin.
2 Kemikalije
Če je bilo pred leti »naravne kozmetike« le za odtenek, danes ogromno znamk na svoje proizvode lepi slogane »brez kemikalij«. Dejstvo je, da nobena stvar ne more biti brez kemikalij, razloži dr. Idriss, kemikalije so namreč vse kemijske spojine, od v laboratoriju ustvarjenih snovi, do tistih, ki so prisotne v naravi. Tudi, ko si kožo umijete z vodo, ste nanjo nanesli kemikalijo. Ko torej kupite izdelek, ki se hvali, da je brez kemikalij, gre zgolj za marketinško potezo, s katero vas hočejo prepričati, da ne vsebuje »škodljivih« snovi, katerih, pa iz takšne nalepke ne boste razbrali.
PREBERITE ŠE -> To je razlog za drobne rdeče pikice na koži in kako nevarne so
3 Parabeni
Vse pogosteje se na kozmetiki tudi znajdejo napisi, da ne vsebuje parabenov. Parabeni so konzervansi, ki so jih v kozmetični industriji začeli uporabljati že v 50. letih prejšnjega stoletja, pove ameriška dermatologinja. Že v 80. letih so s testiranji potrdili, da so varni za uporabo, pred leti pa je neki raziskovalec napačno interpretiral izsledke neke raziskave in napisal, da lahko povzročajo raka.
Nepreverjena informacija je dobila krila in danes so parabeni številka ena med najbolj osovraženimi sestavinami v kozmetiki. Kar je velika škoda, pravi dr. Idriss, ameriški zvezni urad za hrano in zdravila je namreč že večkrat ponovil raziskave in vsakič znova ugotovil, da so parabeni v količini, ki se pojavlja in je dovoljena v kozmetičnih izdelkih, povsem varni.
Ker je strah pred parabeni zaradi napačnih informacij zdaj že tako zelo razširjen med potrošniki, večina kozmetičnih znamk raje ne tvega več in na tržišče pošilja formule brez parabenov, a dejstvo je, da so izredno dober konzervans, ki poskrbi za boljšo obstojnost in posledično tudi varnost kozmetičnih izdelkov, razloži dr. Idriss.
4 Dišave
Že nekaj časa so na slabem glasu tudi dišave v kozmetičnih izdelkih. Če nam je bilo včasih zelo pomembno, da krema lepo diši, se danes vse več ljudi boji dišav, ker lahko povzročijo alergijske reakcije in razdraženost kože. Kozmetični izdelki z oznakami »fragrance-free« ali »brez dišav« se tudi oglašujejo kot bolj varni, nežni in prijazni do kože.
Pa vendar, če nimate težav, vam ni treba zavreči dišeče kozmetike, opozarja dr. Idriss. Dišave imajo svojo moč, in če nanje niste občutljivi, jih brez strahu uporabljate, saj boste na tak način poskrbeli za aromaterapijo. Naj bo nega kože še vedno ritual, in to dišeč, če vam tako ustreza.
5 Krema za oči
Ste se kdaj vprašali, zakaj so kreme za oči tako majhne in tako drage? Ameriška dermatologinja razkriva, da gre po večini le za strategijo, s katero kozmetične znamke ustvarjajo večje zaslužke. V manjšo embalažo zapakirajo nekoliko bolj gosto kremo za obraz in jo prodajo kot specializirano za predel okoli oči.
V kremo za oči je vredno investirati le, če imate težave s tem predelom in najdete izdelek, ki s točno določenimi sestavinami targetira vašo težavo. Če pa koža okrog vaših oči ni tako občutljiva, lahko tam uporabite isto kremo, ki jo uporabljate za cel obraz, svetuje dr. Idriss.
6 Sončna krema
Marsikdo sončno kremo potegne na plano, šele ko pride poletje, nekateri, zlasti tisti, ki hitro porjavijo, pa še to ne. A nešteto študij je dokazalo, da tako UVA kot UVB žarki škodujejo naši koži. Medtem ko so UVB žarki glavni povzročitelj kožnega raka, so UVA odgovorni za staranje kože. Oboji so prisotni ne glede na letni čas, da, tudi pozimi, tudi, ko je oblačno vreme, in tudi, če nismo na prostem, okensko steklo jih namreč ne ovira, opozarja ameriška dermatologinja.
Prenehajte torej z izgovori in začnite na predelu obraza uporabljati kremo za zaščito pred soncem vse leto. S tem boste najbolj učinkovito preprečili staranje kože in se tudi zaščitili pred rakavimi spremembami. Na tržišču je ogromno izbire za najrazličnejše tipe kože, iščite pa raje takšne z visoko zaščito in kombinacijo kemičnih in mineralnih filtrov (te so najbolj učinkovite). Ko boste našli takšno, ki vam ustreza, bo z lahkoto zamenjala vašo dnevno kremo, vi pa boste brezskrbno uživali v vseh aktivnostih.
In še to, raziskave so dokazale, da vitamin C podaljša zaščito pred soncem, kadar ga nanesemo pod sončno kremo. Za celodnevno brezskrbnost ju torej kombinirajte.
PREBERITE ŠE -> Kožni rak: Dovolj je, da ste bili kot otrok dvakrat močno opečeni
7 Retinol
Če želite kožo ohraniti mladostno in zavirati znake staranja, preskočite vse mogoče anti-age sestavine in prihranite denar. Največje učinke boste dosegli, če v svojo lepotno rutino vključite retinol, pravi ameriška dermatologinja. In ne, retinol ni samo za zrelo kožo oziroma kožo, ki že ima vidne gubice. Retinol je tek na dolge proge, uporabljati pa ga lahko začnete že v mladosti. Pravzaprav so ga razvili za problematično kožo najstnikov, nato pa ugotovili, da deluje tudi proti staranju.
Ko govorimo o retinolu, govorimo v bistvu o spojinah skupine retionidov, med katerimi so eni močnejši in bolj učinkoviti, drugi pa šibkejši in manj učinkoviti. Najšibkejši so estri retinola (Retinil Propionate, Retinyl Palmitate in Retinyl Acetate), sledi jim retinol, nato retinal (Retinaldehyde), najmočnejša pa je retinojska kislina ali tretinoin. A naj vas moč ne zavede, ljudje namreč retionide različno prenašajo (lahko povzročijo rdečico ali srbečico), zato je bolje, da začnete s šibkejšimi in postopoma navajate kožo nanje, kot pa da takoj posežete po najmočnejšem in si olupite obraz.
Pri retinolih je pomembna tudi redna in dolgoročna uporaba, opozarja dr. Idriss. Če želite zavirati znake staranja na koži, začnite z uporabo enkrat ali dvakrat na teden in to počasi stopnjujte. Če se vaša koža dobro odziva, lahko na koncu pristanete na uporabi vsak večer. Retinolov ne uporabljajte zjutraj ali čez dan, takrat na obraz nujno nanesite sončno kremo, da zaščitite kožo in ne izničite učinkov retinola, saj kot že veste, sončni žarki starajo kožo.
8 Ličila
Eden izmed velikih mitov je tudi, da vsakodnevno ličenje škodi koži. To ne drži, pravi ameriška dermatologinja, če ste dosledni pri odstranjevanju ličil. Torej, ne bodite leni in hodite spat z ličili, saj je noč čas, ko se naša koža regenerira. Če si vsak večer temeljito, a nežno, očistite obraz, se ličite, kolikor vam srce poželi.
PREBERITE ŠE -> Kako varno je lasersko odstranjevanje dlak doma (odgovarja dermatologinja)
9 Čiščenje obraza
Pandemija koronavirusa je spodbudila uporabo čistilnih kozmetičnih izdelkov med ljudmi. Nismo si samo dezinficirali rok, veliko ljudi je zaradi nošenja maske dobilo mozoljčke, še več pa jih je obsedeno preučevalo vsako poro obraza, ker so dneve preživeli na videoklicih in zrli v svoje podobe. Vse to so kozmetične znamke izkoristile za poplavo čistilnih preparatov.
A premočno in prekomerno čiščenje lahko škoduje naši koži, opozarja dr. Idriss, in to velja tudi v primerih, ko imate akne. Mozolji niso znak, da je vaša koža umazana, razlogi se namreč lahko skrivajo v hormonih, prehrani, povzročajo jih lahko razna zdravila, pojavijo pa se lahko tudi, kadar je koža razdražena ali vneta, in s prekomernim čiščenjem to stanje še poslabšamo.
Torej, ne pretiravajte s čiščenjem, svetuje dermatologinja. Raje, kot po grobih pilingih, posezite po nežnih kislinskih čistilnih sredstvih. In ni potrebe, da kožo čistite dvakrat na dan, počnite to samo zvečer, da odstranite nečistoče, zjutraj pa poskrbite za vlaženje in zaščito pred soncem.
10 Več je več
To pravilo diši samo kozmetičnim proizvajalcem, da bi prodali čim več izdelkov. Vendar lahko s preveč serumi, toniki, kremami in olji kožo prej razdražimo, kot jo negujemo. Veliko bolje se je osredotočiti na eno težavo ali cilj, svetuje ameriška dermatologinja, in vztrajati nekaj mesecev, dokler ne vidimo rezultatov. To v praksi pomeni, da se ne lotimo naenkrat odpravljanja mozoljev, hiperpigmentacije in gubic, ampak uvajamo vsak izdelek ali tretma posebej. Šele tako boste namreč videli, kaj vaši koži ustreza in kaj deluje.