NEGA LAS

Keratinska nega: obljublja sijoče in ravne lase, a ima možne stranske učinke

Priljubljen postopek zdravljenja poškodovanih las ni povsem nedolžen in zahteva frizerjevo strokovnost.
Fotografija: Pri izbiri izdelkov za keratinsko nego je pomembno upoštevati tip las in njihovo stanje. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Pri izbiri izdelkov za keratinsko nego je pomembno upoštevati tip las in njihovo stanje. Foto: Shutterstock

Z lasmi je po navadi tako, da če imamo ravne, bi si želele skodranih, tiste s skodranimi pa zavidajo ženskam z ravnimi. A v resnici so le redke ravne pričeske povsem brezhibne, večini se vsaj na kakšnem mestu zavihajo, ob srečanju z vlago gredo po svoje ali pa so krepasti.

Če se je stanje las nenadoma poslabšalo, se je smiselno vprašati, ali smo spremenili življenjske navade ali jemo drugače, smo v obdobju hormonskih sprememb in ali bi morda s prehrano stanje izboljšali.

Seveda pa obstajajo tudi kozmetični izdelki, ki prispevajo k boljšemu stanju las. Že nekaj časa se med sredstvi, ki naj bi občutno izboljšalo stanje skrepanih las, omenja keratin.

Keratin je vlaknasta vrsta beljakovine, ki ima ključno vlogo pri strukturi las, kože in nohtov. Od keratina je odvisna tudi moč oziroma stanje teh treh delov našega telesa. V lasu je 85 odstotkov keratina, tvori njegovo notranjo strukturo in zunanjo plast, gre za nekakšno zaščitno beljakovino.

Keratin pridobivajo iz živalskih (volna, perje ali rogovi) in rastlinskih virov. Ker gre za sestavino, ki je ključen del lasu, naj bi izdelki (prehranska dopolnila in kozmetični izdelki) pomagali pri zdravljenju stanja las. Nege s keratinom obljubljajo bolj gladko in sijočo povrhnjico lasu, lasje se sušijo hitreje (kar pomeni, da jih s krajšim sušenjem manj poškodujemo) in so lažje obvladljivi za oblikovanje.

Je pa pred odločitvijo za keratinsko nego, ki jo izvaja frizer, zagotovo na mestu razmislek, saj bo že kratko brskanje po spletu in forumih vzbudilo kakšen dvom, prav tako pa nega nikakor ni poceni in se zato zanjo ne odločimo brezglavo.

Pri kom bo učinek najboljši

Zakaj sploh potrebujemo keratinske nege? Z barvanjem, toplotnim obdelovanjem in tudi močnim krtačenjem znižujemo raven naravnega keratina v laseh in bi ga torej, če bi želeli prvotno stanje las, morali nadomeščati.

Posledica izgube keratina se kaže v tem, da so lasje bolj suhi, se zapletajo in jih ne moremo obvladovati. Keratinska nega pomaga obnoviti in dopolniti to beljakovino v laseh in jih naredi bolj gladke, sijoče ter obvladljive.

Renata Strmec, učiteljica praktičnega pouka frizerstva na Srednji frizerski šoli Ljubljana nam je povedala, da je keratinska nega najbolj primerna (in tudi učinkovita) pri tistih, ki imajo poškodovane, suhe ali zelo kodraste lase. »Pri zelo tankih ali mastnih laseh je treba izbrati različico, ki ne obteži las,« pravi Strmecova.

Kot piše portal Healthline, keratinska nega zravna lase, ki so sicer naravno skodrani in takšni naj bi ostali tudi do pol leta. Sicer pa lasem vrne sijaj in odpravi naelektrenost. Začasno popravi tudi razcepljene konice. Nekatere uporabnice keratinske nege opažajo, da so njihovi lasje debelejši in močnejši.

»Pri izbiri izdelkov za keratinsko nego je pomembno upoštevati tip las, njihovo stanje in morebitne posebne potrebe (npr. občutljivost lasišča, alergije). Pri zelo tankih in mastnih laseh je potrebno biti bolj pazljiv, da ne pride do nezaželenega učinka,« na vprašanje, za koga keratinska nega ni primerna, odgovori Strmecova. Kot še navaja portal Helathline, se za keratinsko nego naj raje ne odločijo tisti, ki plavajo v klorirani vodi.

Keratinska nega lasem vrne sijaj in odpravi naelektrenost. Foto: Shutterstock
Keratinska nega lasem vrne sijaj in odpravi naelektrenost. Foto: Shutterstock

Kako postopati

Nekateri proizvodi za domačo nego vsebujejo keratin, a bistveno boljši učinek obljublja keratinska nega, ki jo izvajajo v določenih frizerskih salonih. Gre za tretma, ki traja več ur, učinek naj bi držal več mesecev, a ima tudi možne stranske učinke in z njimi ne bi smeli pretiravati.

PREBERITE ŠE -> Hormonske akne: Ko je pri 40. koža spet polna mozoljev

Kot naj bi že sicer veljalo, da si las ne umivamo prepogosto in bomo s časoma dosegli boljše stanje las, tako naj bi tudi po keratinski negi lase umivali le dvakrat tedensko. Tako bo namreč terapija s keratinom zdržala vsaj pol leta.

To potrjuje tudi naša sogovornica: »Za daljšo obstojnost in učinek je bolje, da si uporabniki nege las ne umivajo prepogosto. Sploh pa po samem postopku keratinske nege se nekaj dni las ne sme umivati, da keratin pravilno deluje,« pravi Renata Strmec.

Zloglasni formaldehid

Imajo pa keratinske nege las tudi negativno plat. Nekateri izdelki za to nego namreč vsebujejo formaldehid. Gre za organsko, brezbarvno spojino ostrega vonja, problem pa nastane, ko se izdelek (z vsebujočim formaldehidom) nanese na lase, lasje se segrevajo in pri tem se sprošča formaldehidni plin.

Ta lahko povzroči draženje v očeh, pekoč občutek v grlu, pri nekaterih celo alergijske kožne reakcije, oteženo dihanje in draženje dihalnih poti.

Healthline navaja še, da se pri uporabnikih lahko pojavi omotičnost, bruhanje, bolečina v prsih, srbečica in celo okvara ledvic. Omenjena spletna stran navaja primer, objavljen v PumMed Central, ki opisuje primer 13-letnice, ki je v pediatrično ambulanto prišla tri ure po uporabi keratinske nege (v domači kopalnici!) z bolečinami v trebuhu, slabostjo in vztrajnim bruhanjem.

Pri deklici je bila ugotovljena akutna tubulna nekroza. Gre za stanje, pri katerem pride do poškodbe ledvičnih tubulov, kar lahko vodi v odpoved ledvic. Kar se pri deklici zaradi uspešnega zdravljenja na srečo sicer ni zgodilo.

PREBERITE ŠE -> Polžja slina: kozmetična sestavina z neverjetnim učinkom na staranje kože

Zato ameriški vladni urad za prehrano in zdravila (FDA) priporoča, da vedno pregledate sestavine, če izdelek uporabljate doma, pa tudi, da se o sestavinah pogovorite s frizerjem, ki bo nego opravljal. Formaldehid se lahko navaja tudi kot formalin ali pa metilen glikol (methylene glycol).

Healthline tudi navaja primere povezav rakavih obolenj in izpostavljenosti formaldehidu, a pri vseh primerih je šlo za pretirano uporabo. Namreč, kot že rečeno, naj se te nege ne bi izvajale pogosteje kot na šest mesecev.

Sicer pa so na voljo tudi izdelki za keratinsko nego, ki formaldehida ne vsebujejo. »Vsi profesionalni izdelki, ki jih uporablja frizer v salonu, ne vsebujejo formaldehida. Velika razlika v sestavi je pri izdelkih za profesionalni postopek v salonu ali za domačo nego,« pravi Renata Strmec in dodaja, da mora frizer vedno upoštevati navodila proizvajalca. »Nekatere formule vsebujejo formaldehid, ki lahko povzroča draženje. Zato je treba izbrati naravne alternative formaldehidu,« še svetuje sogovornica.

NE SPREGLEJTE -> Veliki nagradni fotonatečaj: Ljubljenčki v objektivu!

Preberite še:

V prodaji