ONAPLUS PODKAST

VIDEO: Prepričanja o prehrani in vadbi, ki nam škodujejo (Alenka Ružič Jovović in Lana Trampuš)

Odrekanje in omejevanje? Ali je bolj pomembna uravnoteženost v vsakodnevni prehrani in redno gibanje? Prisluhnite novi epizodi podkasta.

V prvem podkastu letošnjega leta smo se z Alenko Ružič Jovović, ustanoviteljico programa VIIT in promotorko zdravega življenjskega sloga, in Lano Trampuš, nutricionistko in magistrico inženirko prehrane, pogovarjali o tem, kako ženske skrbimo za svoje telo, kaj vse vpliva na naše dobro počutje, ali so prehranski dodatki v naši prehrani sploh smiselni ter kako pomembno je pri razumevanju ženskega telesa znanje o menstrualnem ciklusu in hormonskem ravnovesju.

Alenka in Lana sta bili glede decembrskih pregreh zelo složni -  zakaj bi sploh govorili o odrekanju in omejevanju, bolj sta pomembna uravnoteženost v vsakodnevni prehrani ter redno gibanje.

Svetujeta, da si v prazničnem času brez slabe vesti privoščimo izbrane jedi, tudi če te sicer niso del našega rednega jedilnika. Poudarjata tudi smiselnost tega, da se ne odrekamo določenim sklopom živil ali pretiravamo z vadbo, temveč da z uravnoteženimi obroki in ustrezno vadbo, predvsem pa z majhnimi in vztrajnimi koraki vrnemo telo v ravnovesje, ne da bi se obremenjevali z odvečnimi kilogrami – cilj naj bo močno, zdravo in gibljivo telo.

Alenka Ružič Jovović: »Z leti si pridelamo mikropoškodbe, ki se jih sploh ne zavedamo«

Alenka Ružič Jovović je poudarila, da vadba ni le sredstvo za krepitev mišic, temveč tudi za izboljšanje gibljivosti, ravnotežja in mobilnosti sklepov. »Mišice nam nič ne koristijo, če se ne moremo skloniti, da bi si zavezali vezalke,« je dejala in dodala, da ženske pogosto pretiravamo s strogo vadbo, namesto da bi izbrale celostni pristop.

Lana Trampuš: »Vse to počnem z željo po aktivnem in zdravem staranju, kljub temu, da jih štejem šele 26.«

Lana Trampuš, ki je kot dietetik zaposlena v zdravstvu, se pri svojem rednem delu srečuje z ljudmi s kroničnimi boleznimi, z alergijami in intolerancami na hrano, s posamezniki s prehranskimi motnjami in motnjami hranjenja, kot tudi z bolniki po operacijah, zato se še toliko bolj zaveda pomembnosti aktivnega staranja in uravnoteženega prehranjevanja.

Za konec sta gostji delili motivacijske nasvete za vse, ki se soočajo z občutki krivde zaradi nepopolne skrbi za svoje telo. Lana je poudarila, da je ključ v zavedanju, da je to, da redno in ustrezno skrbimo za svoje telo, največ, kar lahko naredimo zase, Alenka pa priznava, da se, če nima zadovoljenih osnovnih potreb po spancu, gibanju in ustrezni prehrani, ne počuti najbolje.

Vabljeni k poslušanju celotne epizode podkasta, ki ga najdete na začetku tega prispevka.

Preberite še:

V prodaji