PODKAST ONAPLUS

Salome: Ta pečat bom na žalost imela, dokler bom živa (VIDEO)

Pevka, igralka, avtorica, slikarka in estradnica nam je v podkastu Onaplus zaupala, s čim jo ljudje prizadenejo in zakaj kljub kritikam ostaja zvesta svoji resnici.
Fotografija: Vsestranska umetnica Salome je v podkastu Oneplus spregovorila o tem, zakaj kljub bolečim izkušnjam ostaja iskrena. Foto: Marko Feist
Odpri galerijo
Vsestranska umetnica Salome je v podkastu Oneplus spregovorila o tem, zakaj kljub bolečim izkušnjam ostaja iskrena. Foto: Marko Feist

Salome je ena tistih slovenskih javnih osebnosti, brez dlake na jeziku, ki je že pred desetletji, ko je bilo pri nas to še velik tabu, javno spregovorila o spremembi spola. Humor je ena njenih odlik, s katero razoroži še tako zadrto občinstvo. Vendar niso premeteno napisane šale tiste, ki nasmejijo ljudi, ampak Salomejina iskrenost, ki ima moč podirati stereotipe in tkati empatijo. 

»Mislim, da slovenska publika ve o meni vse,« nam je vsestranska umetnica povedala novi epizodi podkasta Onaplus, ob tem pa priznala, da ji ni vedno lahko. Na glas svetu razglašati svojo resnico ima namreč svojo ceno. 

Še zmeraj jo prizadene, ko ljudje sodijo druge, četudi jih ne poznajo zasebno. V njenem primeru sodbe pogosto letijo na njeno spremembo spola. »Ta pečat bom na žalost imela, dokler bom živa,« nam je dejala. 

»Rada bi, da končno dojamejo, da sem ženska. Ne pa, da zmeraj v zraku visi še misel "ona je bila pa nekoč moški". Vedno ta "moški, moški, moški, moški". Jaz sem se sprejela in sem Nenada dala na oder. Tam sem ga izkoristila, ker pravim, da je moške treba izkoristiti,« nam je v smehu zaupala in razložila, zakaj je transspolnim osebam nenehno opominjanje na preteklost težko.

Nima smisla, da sem jezna na Nenada

»Pri transspolnih ljudeh je problem prvi spol, ki jih je zaznamoval, in zato po navadi sovražijo ta spol.« 

Vendar to še ne pomeni, da gre za pretvarjanje ali zanikanje osebne poti, pravi Salome. Sama danes do svoje preteklosti goji ljubeč odnos. »Zame je od takrat minilo že veliko let in sem prišla do zaključka, da nima smisla, da sem jezna na Nenada. Navsezadnje se je on močno boril, da je Salome danes tukaj. Tako da sem mu zares zelo hvaležna.« 

Salome nam je v pogovoru dejala, da je za to neskončno spiralo obsojanja drugih, v katero smo ujeti kot družba, in neprestano obremenjevanje, katerega spola je kdo, po njenem kriva vzgoja.

»Vzgojeni smo v tem duhu. Kar kot otrok slišiš doma za mizo, je najpomembnejše. Če se tvoja družina ukvarja s sosedi, potem se otrok ne bo mogel ukvarjati sam s sabo, ampak se bo tudi začel ukvarjati z drugimi. Ampak veste, svet bi bil lepši, če bi se ukvarjali sami s seboj in s svojim življenjem. Je pa to res najbolj težko, iti vase. Ker znotraj nas je štala, zato je lažje gledati naokrog, kaj počnejo drugi. 

PREBERITE ŠE -> Salome: Pospravila sem svoj ego

Salome je v podkastu spregovorila tudi o svojih pravih prijateljih in razkrila, da šele, ko si starejši, ugotoviš, kdo to so, in da jih je izredno malo. Zanjo je eden takšnih Tomaž Mihelič, novinar, pisatelj in član glasbene skupine Sestre, ki je pred leti tudi napisal njeno biografijo Novo rojstvo, in smo ga gostili v pretekli epizodi podkasta Onaplus. 

Salome nam je zaupala, da je Tomaž, znan tudi pod umetniškim imenom Marlenna, tista oseba, ki jo spodbuja, da ostaja neustrašno iskrena v svojih javnih nastopih. »Ko sem pisala Iznenada Salome (njena nova stand up kabaret predstava, op. p.), sem Tomaža vprašala: "Ali misliš, da bi me moralo biti sram govoriti o svojih erotičnih izkušnjah?" Pa me je spodbudil in dejal: "Ja, ja, daj, če bo kdo govoril o tem, boš lahko ti to govorila."« 

Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora, ki vas že čaka NA TEJ POVEZAVI

Preberite še:

V prodaji