NEPLODNOST

Ginekologinja Uršula Reš Muravec: Kakovost sperme se je v zadnjih letih dodatno poslabšala

Strokovnjakinja na področju zdravljenja neplodnosti o dejavnikih, ki vplivajo na to, da nas je vedno manj.
Fotografija: Uršula Reš Muravec. Foto: osebni arhiv
Odpri galerijo
Uršula Reš Muravec. Foto: osebni arhiv

V podkastu Supermoč je novinarka Petra Kovič gostila primarij magistrico Uršulo Reš Muravec, specialistko ginekologije in porodništva ter strokovno direktorico Zdravstvenega centra Dravlje, s katero sta večji del pogovora posvetili neplodnosti.

V lanskem letu je bilo v Sloveniji rojenih rekordno malo število otrok, le približno 17.000. Razlogov za to pa je več, eden od njih je tudi, da se pari vse kasneje odločajo za otroke, prelaganje zanositve na kasnejša leta pa posledično vodi težave pri zanositvi. Saj, kot pravi Uršula Reš Muravec, je po Gaussovi krivulji po 43. letu plodnih le še pet odstotkov žensk.

Vzrokov za neplodnost je več, od povsem kulturoloških do tudi takih, ki so povezani s kvaliteto našega vsakdanjika.

»Kakovost sperme se je v zadnjih letih dodatno poslabšala. Vsi dejavniki, ki nas spremljajo v modernem svetu, na primer uporaba plastične embalaže, konec koncev tudi kavice, ki so postrežene v plastičnih lončkih, kjer je potem segreta plastika in to dodatno doprinese k slabi kvaliteti. Poznamo rizične dejavnike, ki potem dodatno še poslabšajo samo plodno sposobnost,« pojasnjuje ginekologinja in dodaja, da lahko svojo plodno sposobnost vsak od nas preventivno preveri pri ginekologih.

Prisluhnite pogovoru:

»Pri moškem pogledamo vse rizične dejavnike, ki jih potencialno ima v svojem okolju in če ima že kakšne znake. Tudi če je že imel kakršnekoli operacije na modih, ali kadi, ali uživa alkohol, anabolne hormone. Veliko moških v fitnesih uporablja testosteron za lepši izgled. In vse to vpliva na razvoj semenčic oziroma lahko privede do težav z zanositvijo. Torej, pogledamo osnovne rizične dejavnike in pa tudi semenski izliv. S tem lahko ocenimo plodno sposobnost,« pravi Uršula Reš Moravec.

In dodaja, da lahko preventivni pregled ravno tako opravijo pri ženskah, ki bi si iz različnih vzrokov, recimo zaradi dodatnega študija, želele zamakniti zanositev.

»Z anamnestičnimi podatki, s 3D ultrazvokom izmerimo volumen jajčnikov, število antralnih foliklov, pregledom maternice in naredimo hormonske preiskave. In s tem lahko ocenimo, kje na Gaussovi krivulji v določeni starostni skupini se nahaja. Na podlagi tega jim lahko svetujemo,« pravi Reš Muravec in dodaja, da apriori svetujejo ženskam, da se za zanositev odločajo v rodni dobi, najbolj idealno je med 25 in 30 letom.

Uršula Reš Muravec je skupaj s svojo ekipo Zdravstvenega centra Dravlje med pionirji na našem območju, ki izvajajo tako poglobljene preventivne preglede. Zgled jim je Švedska.

»Tam je kar nekaj takšnih fertility awareness klinik, ki se ukvarjajo prav s to preventivo. S tem ženskam svetujejo glede njihove prihodnosti. V Sloveniji je večji poudarek na kurativi, ker zmanjka denarja za preventivo. A preventiva je izredno pomembna in tudi mnogo cenejša. Težave je tudi bistveno lažje reševati, če so odkrite dovolj zgodaj.«

V nadaljevanju pogovora je sogovornica spregovorila tudi o postopkih doniranja jajčec in spermijev, o semenskih bankah in zakonih, ki določajo, kdo je sploh upravičen do zdravstvene pomoči na poti do zanositve.

Dotaknili pa sta se tudi tematike, ki bo zagotovo v prihodnje močno vplivala na celotno družbo, in sicer redefinicije medosebnih odnosov. Kako pogostejše menjavanje partnerjev vpliva na spolno prenosljive bolezni in te posledično tudi na neplodnost? Prisluhnite pogovoru.

Preberite še:

V prodaji