VIDEO: Mame so danes pogosto sesute, kriva pa je družba (Dr. Saša Krajnc in Ana Rozman)
Med tem, ko se ljudje okoli nas sprašujejo – le kako novodobnim mamam uspe v dnevu poskrbeti za tisoč in eno stvar, se same sprašujejo – si morda kot ženske nalagamo preveč bremen? Kje in kdaj nam je spodletelo? Obstaja univerzalna resnica, ki nas lahko vodi iz zagate?
V tretjem podkastu Onaplus smo gostili sociologinjo, psihoterapevtko, coachinjo in avtorico knjige dr. Sašo Krajnc, ki se pri svojem delu posveča osebni rasti, samospoznavanju in preseganju tradicionalnih vzorcev pridnosti, in Ano Rozman, novinarko, zaposleno na radiu Slovenija, pisateljico, učiteljico joge plesa Shakti Dance® in mamo, ki v svojih knjigah in na delavnicah odpira teme o notranji rasti, materinstvu in pomembnosti zavedanja lastne poti.
Prisluhnite podkastu:
Z gostjama smo razpravljali o ključnih vprašanjih, ki pestijo sodobne mame po celem svetu. Sem dovolj dobra mama? Kako priti do spoznanja, da smo kot matere dovolj dobre, uspešne, sprejete?
»Dolgo časa sem se ukvarjala z občutki krivde, dokler nisem ugotovila, da so moja pričakovanja in pričakovanja drugih povsem nerealna,« prizna dr. Saša Krajnc in dodaja, da je šele čez čas spoznala, da nas družba programira in nam od samega začetka vceplja občutek, da nismo dovolj dobre ter da bomo dovolj dobre šele takrat, ko bomo zadovoljevale zunanje potrebe na različnih področjih.
»Kadar nam to ne uspeva – in slej kot prej se soočimo z dejstvom, da nam vse ne more uspeti – smo me tiste, ki to krivdo prevzamemo nase, kot da je nekaj narobe z nami, pa v resnici ni. Sama sem se morala naučiti, da so te zahteve nerealne in da ni nič narobe z mano, temveč s pravili, pričakovanji in zahtevami, ki jih družba postavlja pred nas,« iskreno o teži materinstva priznava dr. Saša Krajnc.
Nekoč so matere imele povsem drugačne vloge, kot jih imajo danes
Če je bilo pred dvajsetimi leti merilo, da je dobra mama tista, ki poskrbi za osnovne potrebe otroka, torej, da mu je dovolj toplo, da ni lačen in da ima prostor za gibanje in raziskovanje, so danes merila za dobro mamo povsem drugačna.
K temu prikimava tudi Ana Rozman: »Danes enostavno nič ni dovolj. Sodobna mama se počuti, da ona sama nikakor ni dovolj, kar izhaja iz notranjega občutka, da nismo dovolj dobre. Ko postanemo mame, ko dobimo novo vlogo, si želimo poskrbeti za otroka v vseh mogočih aspektih, novemu bitju želimo zgolj najboljše na svetu. Pri tem se ujamemo v pričakovanja družbe, hkrati od preteklih generacij dobivamo sporočila, da se moramo vedno in povsod žrtvovati za otroka.«
Pa smo v tem pogledu sploh kdaj dovolj vredne?
Ana pravi, da namesto, da bi svojo vrednost črpale iz notranje moči, je naše merilo to, koliko se žrtvujemo za druge: »Torej, nismo več vredne same po sebi, samo zato, ker smo. Vredne smo, če smo popolne za svoje otroke, če smo popolne za svoje partnerje, če smo popolne hčerke, sorodnice, prijateljice, če smo izpopolnjene na kariernem področju. In to je enostavno neverjetno breme, ki ga nosi sodobna mama.«
Dr. Saša Krajnc meni, da je izredno pomembno predvsem to, da v materinstvu začutimo svoj notranji glas: »Sčasoma mi je uspelo najti svojo pot in danes se veliko manj oziram na to, kakšna so pričakovanja drugih ter kaj bi bilo primerno v danem trenutku. Smiselno je, da predvsem poslušamo sebe in ko končno odložimo vsa bremena o tem, kaj se od nas pričakuje, lahko bolj lahkotno zadihamo in smo veliko bolj prijazne in ljubeče s seboj.«
Še več o tem, kako si postaviti lastno vrednost, kako ponotranjiti, da ni nič narobe, če kdaj kakšnih stvari ne dokončamo, pa tudi o tem, da je naravno, da prosimo za pomoč, prisluhnite v tretji epizodi podkasta Onaplus, za ženske z vizijo.