Ko sem to videla pri hčerki, mi je bilo jasno, da v takšnem stanju ne more telovaditi (VIDEO)
Ženske pogosto slišimo, da športna aktivnost pomaga pri PMS-u in da lahko z vadbo takrat podpremo telo, vendar osebna trenerka, ustanoviteljica vadbe VIIT in zagovornica zdravega življenjskega sloga Alenka Ružič Jovović pravi, da to ni vedno res in vsekakor ne drži za vse ženske.
»Veliko je govora o tem, kakšna vadba v določenem delu ciklusa je najboljša, vendar bi sama iz osebnih izkušenj rekla, da smo si ženske pri tem zelo različne. Nekatere ženske zelo močno občutijo hormonsko nihanje in se pred menstruacijo ali pa tiste prve dneve menstruacije počutijo zelo slabo, imajo bolečine, krče, zato je logično, da takrat ne bodo delale težkih treningov,« nam je strokovnjakinja za gibanje zaupala v podkastu Onaplus in ob tem razkrila, da je bilo nekoč manj posluha za »ženske« težave.
Prisluhnite podkastu:
»Spomnim se, ko sem bila še mlajša in so nam pri telovadbi rekli, da nima veze ali imamo menstruacijo, saj to ni bolezen. Ženske športnice tekmujejo tudi v času menstruacije, zato to ne bi smel biti izgovor, da deklice ne telovadijo,« nam je povedala in dodala, da se je vse spremenilo, ko je postala mama hčerki.
»Moja hčerka ima tako zelo boleče menstruacije, da se takrat valja od bolečin, in ko to vidiš, ti postane jasno, da v takšnem stanju ne more telovaditi.« Od tedaj Alenka zavzema drugačen pristop: »Zdi se mi pomembno, da se ženske individualno odločamo oziroma, da trenerji dopuščamo, da če se ženska ne počuti dobro, takrat miruje ali pa gre zgolj na sprehod ali opravi bolj meditativno vadbo.« Po drugi strani pa svetuje, da se tiste, ki težav med menstruacijo ne zaznavajo, naj ne bojijo trenirati, dokler se med vadbo dobro počutijo.
Pretiravanja, ki lahko ogrozijo žensko zdravje
Ustanoviteljica vadbe VIIT je v pogovoru tudi opozorila na pretiravanja, ki lahko ogrozijo žensko zdravje. »V večini po 40. letu ženske začnemo čutiti stvari, ki niso bile najboljše odločitve za nas. Lahko pa že prej, tudi pri 35 ali 30 letih. Že recimo to, da ženske izgubijo menstrualni ciklus za več mesecev, je alarm. To se dogaja že pri zelo mladih ženskah.«
Na izgubo menstruacije lahko vplivajo zelo različne stvari, pravi Alenka. »Lahko je neustrezna prehrana, lahko je preveč športa, preobremenitev telesa. Ko je telo v pomanjkanju hranil in v stresni situaciji, kot je preveč vadbe, bo ugasnilo reproduktivno funkcijo, ker ženska v takem stanju ni zmožna imeti otroka. Če se poruši menstrualni ciklus, je treba ukrepati in pogledati, kje je problem,« svetuje osebna trenerka.
Alenka Ružič Jovović je v podkastu Onaplus spregovorila tudi o škodljivi kulturi hujšanja, ki jo poganja modna industrija, in kako si že mladoletnice krhajo dolgoročno zdravje. Z nami je v družbi sogovornice nutricionistke Lane Trampuš delila nasvete za zdrav življenjski slog, skupaj pa sta tudi razbijali mite glede staranja in prehranskih ter vadbenih pregreh. Celotni epizodi podkasta lahko prisluhnete TUKAJ.
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.