VZGOJA

Kako otroka naučiti vztrajnosti (tudi če je sami ne premoremo veliko)

Privzgojitev vztrajnosti ni lahka naloga, a ob tem se bodo marsikaj naučili tudi starši.
Fotografija: Otroka vztrajnosti naučite tudi tako, da hvalite njegov trud, ne samo končnega rezultata. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Otroka vztrajnosti naučite tudi tako, da hvalite njegov trud, ne samo končnega rezultata. Foto: Shutterstock

Marsikateri otrok med svoje vzornike šteje vrhunske športnike, to poletje so ob vseh športnih dogodkih na seznam svojih idolov dodali še kakšnega več. In če se lahko v Sloveniji pohvalimo z res velikim številom izjemnih športnikov z vseh panog, pa je prav vsem skupna ena lastnost. Vztrajnost.

Vztrajnost je ena bolj cenjenih osebnostnih lastnosti, ki vsakega od nas daleč pripelje. Je tudi ena težje dosegljivih in zagotovo želja vsakega starša, da bi njegov otrok zrasel v vztrajnega posameznika. V današnjem svetu se zdi vztrajnost težko dosegljiva, saj v nikakršno pomoč niso številni dražljaji, ki nas zmotijo na vsakem koraku, niti razcvet potrošništva, zaradi katerega so otroške sobe polne stvari, ki jih konec koncev otrok niti ne potrebuje.A kljub temu to še niso razlogi, da otroku ne moremo privzgojiti vztrajnosti.

Kaj sploh je vztrajnost? Avtorica knjige Grit, psihologinja in univerzitetna profesorica Angela Lee Duckworth, vztrajnost opiše kot vztrajnost in strast do dolgoročnih ciljev. »Vztrajnost vključuje odločno izpolnjevanje izzivov, trud in ohranjanje zanimanja čez leta, tudi ko doživimo neuspehe, stiske in stagniranje v procesu. Vztrajni posamezniki pristopijo k nalogi kot k maratonu, njihova prednost je vzdržljivost. Medtem ko razočaranje ali dolgočasje drugim sporočata, da je čas za spremembo, vztrajni posameznik vztraja na poti,« zapiše Duckworthova.

Avtorica je, kot navaja portal Psychology Today, razvila kratko lestvico vztrajnosti z osmimi točkami, ki so razdeljene na dva dela. Prvi del vključuje doslednost pri interesih in drugi vztrajnost v prizadevanju. 

Rolkanje je eden takšnih športov, kjer je potrebno res veliko vztrajnosti. Foto: Shutterstock
Rolkanje je eden takšnih športov, kjer je potrebno res veliko vztrajnosti. Foto: Shutterstock

Doslednost pri interesih

Da je nekdo dosleden pomeni, da ima dlje časa sposobnost osredotočanja na eno stvar in ga pri tem ne zmotijo drugi dejavniki. Ali ste dosledni, boste izvedeli z odgovori na spodnja vprašanja:

  • Ste si zastavili cilj in ga po potrebah spreminjali?
  • Ali ste bili kratek čas navdušeni nad projektom ali ciljem, nato pa izgubili zanimanje?
  • Ali imate težave pri osredotočanju na projekte, ki trajajo več mesecev?
  • Ali vas nove ideje in projekti odvrnejo od prejšnjih?

PREBERITE ŠE -> Popoldanske dejavnosti: Otroci imajo že ob začetku pubertete vsega dovolj

Vztrajanje pri nalogah

Da je nekdo izjemno vztrajen, lahko rečemo, če konča zastavljeno delo kljub težavam, ki jih je imel na poti do cilja. Gre za vlaganje v delo, za marljivost, za delavnost. Sodite med vztrajne?

  • Ali končate vse, česar se lotite?
  • Ali ob težavah izgubite pogum?
  • Sebe dojemate kot marljive?
  • Se vidite kot delavne?

Če ste sami ugotovili, da ste dosledni in vztrajni, vam bi ti dve vrednoti zagotovo veliko pomenili tudi pri svojem otroku. Nedvomno bodo starši, ki so že sami vztrajni, to lažje privzgojili tudi svojim potomcem, a tudi če se sami ne morete pohvaliti s to lastnostjo, veste, da je dobro, če jo otrok ima. Kako torej otrokom privzgojiti vztrajnost?

Spodbujajte, da otrok konča, kar si je zadal. Foto: Shutterstock
Spodbujajte, da otrok konča, kar si je zadal. Foto: Shutterstock

Prva predpostavka je zagotovo ta, da vztrajni posamezniki niso razvajeni. Kot piše psiholog David Bredehoft otroke razvadimo na tri načine. Prvi je, da jim dajemo preveč vsega, drugi, da jih pretiramo ujčkamo in tretji, da jim ne postavimo dovolj mej. Vrsta razvajanja, ki spodkopava vztrajnost, je pretirano ujčkanje.

Pozabite na zavijanje v vato

Starši, ki to počnejo, delajo stvari namesto svojih otrok, rešujejo jih iz frustracij ali občutka jeze. Ti starši za določeno vedenje svojih otrok krivijo vzgojitelje, učitelje, trenerje oziroma druge odrasle, ki bi njihovemu otroku privzgojile vztrajnost. Ujčkanje oziroma zavijanje v vato je ravno v nasprotju z učenjem vztrajnosti.

PREBERITE ŠE -> Psihologinja odgovarja: So res družbena omrežja glavni krivec za težave s samopodobo pri najstnikih?

Takšni posamezniki niso usmerjeni k izpolnjevanju nalog, ne načrtujejo vnaprej, opustijo delo in počnejo stvari, ki so jim ljubše, so impulzivni ter stvari hočejo takoj in ne varčujejo za stvari, ki si jih želijo, temveč nakupujejo impulzivno, tudi če je zato potrebno obročno plačevanje. Hitro občutijo frustracijo in jezo, če morajo na določeno stvar počakati ali ko se stvari ne odvijajo po njihovem načrtu.

David Bredehoft navaja štiri stvari, ki jih lahko starši naredijo pri vzgoji v vztrajnega otroka.

  • Spodbujajte, da si postavi cilje in se jih drži. Zagotovo bo bolje, da so ti realni.
  • Krepite zavedanje o trdem delu, opravljenih nalogah in dokončanih načrtih, ne da bi se pustil zmotiti zunanjim vplivom.
  • Naučite jih določenega dela oziroma spodbujajte samoiniciativnost.
  • Naučite oziroma spodbujajte jih, da nadaljujejo delo, tudi če so naleteli na težave. Podprite učenje iz napak.

Pri doseganju ciljev bodo pomagale pohvale, hvalite trud, ne le končnega rezultata. Poudarite, kako pomembna sta vztrajnost, pot do cilja. Zagotovo pa je krepitev vztrajnosti dolgoročen proces, ki zahteva vztrajnost tudi s strani staršev. Od odraslih zahteva čas, potrpežljivost in doslednost. Prav to pa so tri ključne vrednote pri vzgoji otrok.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte