Manipuliranje: Če vaš partner počne eno od teh petih stvari, se raje poslovita
Novo leto je lahko priložnost, da obrnemo nov list tudi na področju medosebnih odnosov. Zakaj ne bi v 2025 zbrali poguma in zapustili toksično partnersko razmerje, prijateljstvo, ki ne deluje več, se poslovili od družinske dinamike, ki nam načenja duševno zdravje ali pomahali v slovo škodljivemu delovnemu okolju?
Ameriški psiholog dr. Kevin Bennett je za Psychology Today razkril pet najhujših oblik manipuliranja, s katerimi se lahko srečamo v odnosih. Spoznajte, kako jih prepoznamo in kako se jim zoperstavimo. Tudi, če imate srečo in se še niste zapletli s človekom, ki bi nad vami vršil kaj od zapisanega, vam lahko informacije pridejo prav, saj, kot pravi dr. Bennett, je v znanju moč in nam lahko poznavanje škodljivih delovanj koristi, da se jim izognemo, še preden nas prizadenejo.
1 Mračenje
Ena najhujših oblik manipulacije, ki lahko človeka, ki je njena žrtev, popolnoma uniči, je »gaslighting«, ki mu po slovensko pravimo »mračenje«.
Gre za zahrbten način manipulacije in psihološkega nadzora, ki poteka tako, da manipulator žrtvi namerno in sistematično servira lažne informacije, s čimer v njej vzbuja dvome o resničnosti situacije in spodkopava njeno lastno razsodnost.
Mračenje se dogaja tako rekoč povsod, saj se tovrstnega manipuliranja poslužujejo tako manipulatorji v romantičnih odnosih kot nadrejeni na delovnih mestih, politiki in celo vodje kultov.
Izraz je v angleščini prisoten že desetletja, navdihnila pa ga je gledališka igra Gas Light britanskega dramatika Patricka Hamiltona iz leta 1938, ki je doživela tudi dve filmski priredbi leta 1940 in leta 1944. Drama govori o možu, ki psihološko tako manipulira s svojo ženo, da ta na koncu začne verjeti, da izgublja razum, igra pa je ime dobila po plinskih svetilkah (ang. gaslight), ki jih mož v igri uporablja, da zavaja svojo ženo.
Termin »gaslighting« je bil v zadnjih letih tako pogosto uporabljen za vse mogoče manipulacije, ki so se dogajale v zasebnih in javnih sferah, da so ga Američani okronali za besedo, ki je zaznamovala leto 2022. Pri nas pa jo je stroka prevedla v »mračenje«, ker se žrtvi ob manipulacijah na nek način »zmrači« um.
Če storilec mračenje nad osebo izvaja dovolj dolgo, se lahko zgodi, da žrtev sčasoma ne dvomi samo o zunanjem svetu, ampak tudi o svoji identiteti, izgubi pa lahko tako samozavest kot samostojnost. Manipulanti, ki se poslužujejo mračenja, to običajno počnejo zato, ker želijo čustveno, fizično ali finančno nadzorovati osebo (iščejo odvisniški odnos), ali preprosto zato, ker uživajo v tem, da imajo oblast nad nekom.
V teoriji se morda komu sliši absurdno, da bi nasedel osebi, ki te poskuša prepričati v nasprotje resničnosti, vendar pa so izvajalci mračenja običajno izredno dobri v svojem početju in jih je zelo težko prepoznati, zato je vsak lahko tarča njihovih zloveščih načrtov.
Če ste se ujeli v odnos s človekom, ki vas »mrači«, in to prepoznate ter se želite osvoboditi, zaupajte svoje dvome drugim ljudem okoli vas, ki niso pod vplivom manipulatorja. Pomagali vam bodo ohraniti trezne misli, ko vas bo storilec poskušal s sladkimi besedami in obljubami prepričati, da ostanete v odnosu.
PREBERITE ŠE -> Ste ujeti v odnos s »temnim empatom«? Tako škodljive so lahko te osebe
2 Bombardiranje z ljubeznijo
Druga pogosta oblika manipuliranja v odnosih, ki jo navaja ameriški psiholog dr. Bennett, je bombardiranje z ljubeznijo, o katerem smo podrobno pisali že tukaj. Bombardiranje z ljubeznijo je točno to, kar se sliši – manipulator vas bo na začetku odnosa nemudoma in na veliko zasipal s pozornostjo, komplimenti, darili in izpovedovanjem ljubezni, da bi si na hitro pridobil vaše zaupanje. Ko ga enkrat ima, pa bo to izkoristil za izvajanje kontrole nad vami.
Tudi bombardiranje z ljubeznijo deluje kot odvisniški odnos, saj manipulator najprej žrtev omreži s pozornostjo, potem pa jo umakne in jo uporabi samo takrat, ko je v korist njemu. Žrtev, ki se je na začetku navadila na lepe besede in prijaznost manipulatorja, je po spremembi taktike zmedena in se sprašuje o lastni vrednosti, ko manipulator pokaže vsaj malo zanimanja zanjo, pa se potolaži, da je vse prav, kot odvisnik, ki v abstinenčni krizi pride znova v stik z drogo.
Bombardiranje z ljubeznijo še zdaleč ni rezervirano samo za romantična razmerja (čeprav pogosto spremlja nasilne partnerske odnose), dogaja se tudi v profesionalnih odnosih, denimo na delovnih mestih. Bombardiranje z ljubeznijo je priljubljen modus operandi kultov, saj na ta način zlahka pridobijo nove člane.
Dr. Bennett opozarja, da bi morali biti previdni in sumničavi do vseh odnosov, ki se začnejo prehitro in intenzivno. Naj se sliši romantično ali kot ljubezen na prvi pogled, vendar če nekdo nemudoma poskuša z vami vzpostaviti preveč tesen stik, morda nima povsem nedolžnih načrtov.
3 Vzbujanje občutka krivde
Še en primer spretne manipulacije v odnosih je vzbujanje občutka krivde. Manipulatorji, ki izberejo to pot, krivdo uporabljajo za orožje proti žrtvi, da jo prisilijo v dejanja, ki ustrezajo manipulatorju. Sklicevali se bodo na pretekle dogodke in na čustva, da dosežejo svoje, pri tem pa stavijo, da bo oseba raje pokleknila pod njihovimi zahtevami, kot trpela nelagodje krivde.
Prav tako radi za svoje napake krivijo druge in to počnejo tako spretno, da oseba na koncu naredi vse, da bi se jim oddolžila za stvari, ki jih sploh ni zakrivila. Njihove najpogostejše izjave se glasijo približno takole: »Po vsem, kar sem naredil zate, bi ti lahko …« ali »Če me imaš resnično rad/a, boš naredila to …« Bodite pozorni na tovrstne stavke, če jih oseba v vašem življenju uporablja pogosto, imate lahko opravka z manipulatorjem, ki operira z vzbujanjem krivde.
PRIPOROČAMO -> Bruno Šimleša: Moški v partnerskem odnosu pogosto naredimo to napako (VIDEO)
4 Trianguliranje
Včasih za manipulacijo ni dovolj samo ena oseba, ampak dve. Tega se zavedajo manipulatorji, ki kontrolo nad žrtvijo izvajajo tako, da v konflikte potegnejo tretjo osebo. Dr. Bennett to imenuje trianguliranje.
Vključevanje tretje osebe pomaga zmesti žrtev, ustvariti ljubosumno dinamiko in tekmovalnost, vse to pa gre na roke manipulatorju. Namesto da bi se žrtev osredotočala na konflikt z manipulatorjem, se mora spopadati s prihodom in vmešavanjem tretje osebe, kar manipulatorju omogoči, da se izmuzne iz neprijetnih scenarijev oziroma zavzame mesto publike, ki zgolj z zabavanjem opazuje dramo.
Trianguliranje je zato priljubljena taktika narcisov in konfliktnih oseb, in čeprav se lahko sliši kot prizor iz situacijske komedije, za žrtve nikakor ni prijetna, ampak je lahko celo nevarna za njeno duševno zdravje, saj ustvarja nelagodje in nezaupanje ter spodkopava žrtvino samozavest.
PREBERITE ŠE -> Vem, da se moram ločiti, a tega ne zmorem (svetuje Bruno Šimleša)
5 Tiha maša
Verjetno ste že slišali, da nasprotje ljubezni ni sovraštvo, ampak brezbrižnost. Pogosto tudi najhujše besede nimajo takšne moči kot ignoriranje. Po tem principu deluje »tiha maša«, strategija manipuliranja, pri kateri manipulator žrtev »kaznuje« tako, da z njo preneha komunicirati in ji izkazovati pozornost, dokler ne doseže svoje.
Morda mislite, da se tako kujajo in mulijo samo otroci, pa ni tako, ogromno odraslih obvlada to prakso, ki pa se je res lahko naučimo že v otroštvu od primarne družine ali kasneje v odnosih.
Dr. Bennet opozarja, da »tihe maše« ne bi smeli podcenjevati, saj gre za uničujoče psihološko orožje, ki izkorišča fundamentalno človeško potrebo po medčloveških stikih. Raziskave so celo pokazale, da ignoriranje v naših možganih aktivira tiste predele, ki so povezani s fizično bolečino, zato ni naključje, zakaj biti prezrt od drugih (zlasti bližnjih) tako zelo boli.
Tiha maša je ena od najnevarnejših oblik manipuliranja tudi zato, ker žrtve razvrednoti, jim uniči samozavest in jih osami, da postanejo sence same sebe, hrepeneče po drobtinicah pozornosti manipulatorjev, ki jih z žrtvami delijo le takrat, ko je to najbolj ugodno zanje.
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik in si zagotovite dostop tudi do zaklenjenih avtorskih vsebin.